Matúš Vallo: Bratislava môže byť skvelé mesto

Bratislava má konečne plán, ako byť lepším mestom! Publikáciu Plán Bratislava skompletizoval Matúš Vallo spolu so 76-timi odborníkmi. Pracoval na nej dlhé dva roky a jej vydanie sa podarilo vďaka príspevkom vyzbieraným cez crowdfunding, ľudia na ňu darovali spolu 16 000 eur. Plán Bratislava pokrstila v Novej Cvernovke herečka Zuzana Fialová, ktorá rovnako ako Matúš Vallo naše hlavné mesto miluje!

Prečo sa mladý muž intenzívne zaujíma o dianie a život v Bratislave natoľko, že sa rozhodne venovať tomu knihu?
Chceme tu ostať žiť, preto ju chceme urobiť lepšou. Máme poznatky aj zo zahraničia, nie som najmladší, na knihe spolupracovali ľudia viacerých generácií a záleží nám na našom meste.

Kedy ste zistili, že v Bratislave to nefunguje tak ako má, že toto mesto nie je v poriadku?
Stačí ísť trochu za hranice poobzerať sa a všimnete si, že toto mesto absolútne nedosahuje svoj potenciál. A zistil som to na škole, keď som začal študovať architektúru, ponoril som sa do toho viac. Bratislava je mesto, ktoré má šancu stať sa normálnym európskym fungujúcim centrom.

Zopár budov nám ju riadne škaredí, keď si predstavíme okolie prezidentského paláca, kde sú vystavané novodobé „opachy“, je šanca, že sa odstránia?
Budovy stoja, odstraňovať sa nebudú,  ale všetko okolo nich môže byť lepšie, verejný priestor môže byť kvalitnejší. Stačí napríklad viac zelene, menej áut.

Spomenuli ste, že stačí ísť von z republiky, prezradíte, kde ste boli?
Väčšinu strednej školy – prírodovedné lýceum – som študoval v Ríme, a tam sa vypestoval môj vzťah k architektúre, čo je pomerne jednoduché v tomto meste.

Vaše zameranie je neskutočne rôznorodé, pôsobíte v kapele Para, napísali ste s kolektívom knihu, pritom ste architekt…
Hudba je moje neskutočné hobby už od strednej školy. Je normálne, že chirurg si ide zahrať hokej alebo na ryby, ja som chodil do skúšobne. To je celé.

Architektúra a hudba, ide to dokopy?
Veľmi sa inšpirujú a áno, ide to dokopy. Pieseň má nejakú stavbu, budova má stavbu.  Ide to dokopy.

Na knihe s vami spolupracovalo množstvo ľudí…
…konkrétne 76 ľudí, a bola to skvelá spolupráca, lebo všetci to chceli. Všetci od začiatku chápali o čo ide a smerovali k tomu,  že tu ide o knihu pre Bratislavu, ktorá má niekoľko úrovní, problematík a rôzne témy, a že to nevie napísať malý kolektív.

Vaše meno vyniká a ostatí sú skrytí za kolektívom, aj to je úžasné, že s tým súhlasili…
Niekto to celé vymyslel, dal dokopy,  a to som bol v tomto prípade ja, ale tí ľudia majú rovnaký, ak nie väčší kredit za to, čo urobili, patrí im celá sláva.

Čo je podľa vás hlavnou myšlienkou, aby ľudia siahli po tejto knihe, aby si ju prečítali a venovali jej pozornosť?
Aby pochopili, že Bratislava môže byť skvelé mesto, aby si prečítali o problémoch, ktoré trápi ich okolie, no hlavne aby vedeli, že riešenia sú a existujú.

Hovorí sa množstvo vtipov, ironických poznámok, ale i vážnych konštatovaní na tému – invázia ľudí do Bratislavy. Myslíte si, že sa v prisťahovalcoch vybuduje láska a vzťah k Bratislave, aby im záležalo na tom, aby sa toto mesto stalo európskym?
Myslím si, že áno, ale musí pre to urobiť niečo aj Bratislava. Musí s nimi komunikovať, pretože Bratislavčania sú ľudia, ktorí v nej žijú a nielen ľudia, ktorí tu majú niekoľko generácií. Niekto tu žije, jeho dieťa tu chodí do školy a pritom nemá v Bratislave ani trvalý pobyt, to je problém, je niekde chyba, a preto treba viac s týmito ľuďmi hovoriť.

Text: Anna Olvecká                            
Foto: René Miko