Maťovi Ďurindovi zhorel vianočný stromček

Maťovi Ďurindovi zhorel vianočný stromček

U Ďurindovcov sa na Vianoce už aj hasilo, aj z okna do snehu skákalo a dodnes sa u nich spievajú tradičné ľudové piesne.

Po akých darčekoch si túžil ako dieťa?
Spomínam si na pár darčekov, o ktorých som sníval. Želal som si napríklad americké autíčko na diaľkové ovládanie. Bola to, pravdepodobne, československá výroba, ale vyzeralo americky. Vždy keď som šiel okolo výkladu, v ktorom ma lákalo, nemohol som od neho oči odtrhnúť. A napokon som si ho vymodlil. Neskôr som chcel tank na diaľkové ovládanie a ponorku, ale toho som sa nikdy nedočkal. Ponorka stála 55 KČS, čo bolo na tú dobu priveľa.

A rástli spolu s tebou aj tvoje túžby?
Neskôr, keď som mal 7, 8 rokov, trénoval som hokej, chcel som sa stat hokejistom  a veľmi som túžil po zahnutej hokejke. V 60 rokoch však u nás také neboli. Prišli k nám až neskôr, z Ameriky a z Kanady. Boli to tzv. titanky. My sme si na zimáku v Bratislave ohýbali hokejky o radiátor, aby sme mali aj my také “kanadské”. Ale sníval som o originálnej hokejke, o náhubku a prilbe.  Chvíľu trvalo, kým mi to Ježiško priniesol, respektíve, kým mi to poslal otcov kamarát, ktorý emigroval do Ameriky.  Ale aj toto bol napokon splnený vianočný sen.

Čo sa ti vybaví ako prvé, keď si spomenieš na Vianoce a svoje detstvo?
Živý, voňavý stromček, ktorý bol vtedy vyzdobený “živými” sviečkami. Kedysi to bolo tak a bola to nádhera. Ale poriadne nebezpečná. Keď sme sa raz s mojim bratom okolo stromčeka naháňali, drgli sme do neho, sviečka spadla a stromček začal horieť. Otec rýchlo vyberal hrnce a hasil našu horiacu vianočnú nádheru. Vďaka živému stromčeku a živým sviečkam bolo u nás na Vianoce poriadne živo.

Pamätníci tvrdia, že kedysi boli Vianoce biele, ale už veľa rokov sme také nezažili. Aj ty si spomínaš na zasnežené sviatky v Bratislave?
Pravdaže! Spomínam si na Vianoce, keď sme mali pod oknami dva metre snehu. Z okna, z druhého poschodia sme do snehu skákali hlavičky, len nohy nám z neho trčali. To by som ešte chcel niekedy zažiť.

Ako vyzerajú dnes Vianoce v tvojej rodine?
Od rána si púšťame slovenské vianočné koledy, manželka púšťa deťom už aj moje! Ale doma mám aj veľa starých vinylových platní s koledami od rôznych folklórnych súborov. Tie mám najradšej a deťom ich púšťam preto, aby poznali tieto piesne v originálnom ľudovom podaní. Na večeru nesmie chýbať kapustnica, ktorej navaríme veľa, aby nám zostala počas celých sviatkov. Rybie filé sme nikdy nemali, vždy máme kapra, ktorého zbožňujem a kvôli nemu hladujem celý deň, aby som si ho večer vychutnal. Ku kaprovi šalát a potom ešte opekance s medom a makom, ktoré do našej rodiny priniesol otec, pochádzajúci z Krupiny. A potom sa všetci najviac tešíme z radosti našich detí pri rozbaľovaní darčekov.

Rozhovor pripravila Eva

Maťovi Ďurindovi zhorel vianočný stromček