Matěj Rupert z Money Business zápasí s lenivosťou

Spevák poulárnej kapely, ktorá je na scéne 15 rokov v pôvodnom,  zložení študoval na konzervatóriu, ale iba pol roka. Študoval súkromne aj operný spev, ku ktorému sa teraz vrátil, nakoľko na Novej scéne Národného divadla v Prahe si zahrá v opere Rudá Marie postav komunistu, šitú doslova na telo. Stretli sme sa však hlavne kvôli novému albumu, s ktorým kapela Monkey Business vyráža na turné a na oslavy jubilea so svojimi fanúšikmi. 

Milujete Slovensko, aj rád rozprávate po slovensky?

Veľmi rád, ale robím chyby (smiech). Moja prvá žena mala starých rodičov v Košiciach, počas nášho krátkeho manželstva sme niekoľkokrát boli dokonca aj na chate neďaleko Ružínskej priehrady, kde nebola elektrina a bolo to nádherné.

 

Keď sme začali manželstvom, pokračujme ešte chvíľu v tejto téme –  vlani ste sa oženili druhý raz, čo je svojím sôsobom obdivuhodné, že po prvej nie príliš dobrej skúsenosti, ste do toho šli znovu…

To je pravda, no ja som po prvom rozvode nezanevrel na manželstvo, myslím, že ak sa človek rozhodne byť s tým druhým, ako ja s mojou terajšou manželkou, tak je fajn spečatiť to aj na papieri,  v tomto som tradicionalista. Neviem si predstaviť, že by sme mali so ženou dieťa a neboli by sme zosobášení.

 

Kedy očakávate radostnú udalosť?

V júli a moc sa tešíme na svoje prvé dieťa.

 

Ešte skôr uzrie svetlo sveta nové cédečko…

Áno, to príde na svet už v máji a bude sa volať SEX AND  SPORT?  NEVER!, čiže sex a šport nikdy! Trochu darček k 15-stym  narodeninám, ktoré ako skupina oslavujeme.

 

Trochu kontroverzný názov – sex nikdy a dieťa na ceste…

Možno by som to v rámci praktičnosti upravil – sex vždy a šport nikdy alebo občas (smiech). Sex a šport sú činnosti, ktorými sa v živote veľa zaoberáme, sex úplne riadi náš život. Zo sexu vychádza aj šport, dnes vyhlasovať, že sex a šport nikdy je dosť zábavné,  a tak to treba brať.

 

Čo nám ešte k novém albumu poviete?

Ako vždy, keď nám vychádza nová doska, som presvedčený, že je to to najlepšie, čo sme urobili. Inak by ani nemalo zmysel to robiť, keby sme skonštatovali, že tá nová platňa je podobná ako predchádzajúca. Roman Holý napísal zase skvelé pesničky, máme úžasných hostí, napríklad americký gitarista Mike Stern, Gábor Presser z maďarskej legendárnej skupiny Omega  bude hrať a spievať v jednej piesni a Marta Kubišová, ktorá s nami účinkuje práve v piesni SEX and Sport? Never!.

 

Ako ste prišli na nápad osloviť práve Martu Kubišovú a ako zareagovala?

Vedeli sme, že refrén  je pesničky by mala spievať žena, už dlho sme o Marte uvažovali, dokonca v istom období mala s nami koncertovať, potom to padlo.  Má krásne piesne, ktoré som rád vždy počúval a jej postoj nám tiež príde úžasný. Je statočnejšia než väčšina chlapov, tak sme ju oslovili.  Asi dvakrát sme sa stretli, pochválila nás, mi ju, takže sme jej povedali, že chceme s ňou niečo urobiť. Odpovedala, že nevidí problém, s nami čokoľvek,  tak sme jej jemne naznačili, o čo ide a ona absolútne profesionále súhlasila. Zvolili sme pre ňu komfortné nahrávanie, aby mala čo najmenej komplikácií, s naším nahrávacím zariadením sme prišli za ňou do divadla, pred predstavením, nahrala to a bolo to úžasné.

 

Gábor Presser sa ako dostal do Monkey Business?

Samozrejme som ho poznal ako muzikanta, tak som si ho doslova vygooglil, ako vyzerá. Pripadal mi veľmi prísny, ale napísal som mu,  potom si vygooglil on nás a páčilo sa mu to, tak sme sa spojili a verím, že sa to bude páčiť rovnako aj naším poslucháčom.

 

S kapelou oslavujete 15-ste výročie v pôvodnm zložení, čo je nezvyčajné, ako to vyzerá po koncerte?

Nikdy sme neboli ortodoxní „pařmeni“, aj to dokážeme, ale celá kapela sme skôr pivári, nie na tvrdý alkohol. Dnes už sa bavíme skôr sami medzi sebou, čo zasa neznamená, že sa bránime fanúšikom. Ondřej Brousek, člen vinohradského divadla je veľmi vtipný človek,   dokáže nás baviť  aj sedem hodín, doteraz ma to neprestalo baviť.

 

Existuje recept, aby kapela tak dlho vydržala spolu?

Veľmi silný koeficient šťastia ako u všetkého. Myslím si, že ľudia v kapele sa musia ciť ako kamaráti, mať sa radi, občas ponížiť svoje ego a hlavne si stanoviť miesto v živote a na zemi. Okrem toho  máme zmysel pre humor…

 

Chodíte spolu  aj na dovolenky?

Áno, aj keď nie úplne všetci, ja s Pavlom Mrázkom a Romanom Holým sme taká svätá trojka, ktorá najviac hýbe kapelou.

 

Občas si oddýchnete od hudby a kapely kde a ako?

Mám domček na Šumave, kam vypadnem a nerobím nič. Doslova nič, asi pred dvoma rokmi sme si kúpili vešiak a tak dho som sa ho chystal namontovať, až som raz prišiel z hrania a vešiak bol zavesený. Urobila to manželka, trochu som sa hanbil, ale spravila to perfektne. Lenivosť je moja najhoršia vlastnosť. Oproti ľuďom, ktorí, musia chodiť denne do práce, sa máme skvele, lebo naozaj nerád svoju prácu nazývam prácou. Sadneme do skvelého auta, prevezieme sa do klubu, kde odohráme koncert, ľuda nás tľapkajú po ramenách, akí sme úžasní, bojím sa to nazvať prácou, je to radosť zo života. Mohol by som byť pracovitejší (smiech).

Monkey Business