Mate zlý deň? Dajte si banán

Ovocie je zdravé. Banán je ovocie. Banán je zdravý. Jednoduchý sylogizmus a pritom taký pravdivý.  Asi väčšina z nás ani nevie, čo všetko v sebe skrýva toto obľúbené ovocie. Takže pohodlne si sadnite, čítajte a dajte si banán.

 

Niečo málo o pôvode
Prvé „banánovníky“  existovali už pred našim letopočtom, ale najstaršia zmienka o ich pestovaní  pochádza z Číny, odkiaľ sa potom šírili do Afriky a v 16. storočí sa dostali do teplých častí Ameriky. Z týchto slnečných oblastí sveta cestujú k nám. Neznášajú nízke teploty a aby ste zachovali ich kvalitu,  nikdy ich nedávajte do chladničky.

 

Správny výber
Zelené banány možno vyzerajú lákavejšie a mnoho ľudí ich má radšej, ale takéto banány sú nezrelé. Sú škrobové a spôsobujú plynatosť. Zrelý banán je žltý. Zrelý banán obsahuje vodu, sacharidy (cukrózu, fruktózu a glukózu), vlákninu, minerálne látky a stopové prvky.

Vďaka aminokyselinám tyrozínu a tryptofánu sa banány podieľajú na kvalitnom a hlbokom spánku.  Ďalšou vlastnosťou tryptofánu je, že  ho naše telo dokáže premeniť na serotonín, ktorý zlepšuje náladu. Banány sú účinný bojovník proti depresii a vďaka vitamínu B tlmia napätý nervový systém. Z minerálnych látok sú banány zdrojom sodíka, draslíka, vápnika, zinku, železa, mangánu a molybdénu. Sú výborným pomocníkom pri anémii, chránia srdce, pomáhajú pri svalových kŕčoch a odstraňuje bolesti hlavy. Okrem napätia zbavujú stresu a zlepšujú koncentráciu. Vďaka vysokému obsahu vlákniny pomáhajú pri žalúdočných problémoch. A podľa najnovších výskumov zlepšujú imunitu.

 

Málo tuku, veľa cukru
Banány sú výborný zdroj energie, stačia dva a bez problémov vydržíte 90 minútový tréning. Obsahujú veľmi málo tuku a veľmi dobre zasýtia. Sú výbornou náhradou sladkostí, preto vypustite z hlavy mýtus, že z banánov sa priberá. Nahraďte rafinované cukry tými prírodnými, nielen že budete mať energie na rozdávanie, ale budete sa lepšie cítiť a nadbytočné kilá pôjdu dole. Ak vás nabudúce „prepadne“ v kancelárii, v škole alebo cestou domov hlad, dajte si banán. Stačí len ošúpať a zjesť. Milovať jednoduché veci sa oplatí.

A na záver jednoduchý recept: rozmixujte banán v dvoch decilitroch vody, pridajte kvalitné kakao a máte skvelý a zdravý nápoj, ktorý vás postaví na nohy aj po preflámovanej noci.

Autor: Michaela M.