Máte v zime suchú pokožku? Prečítajte si tieto užitočné rady.

Suchá a popraskaná pokožka trápi počas zimných mesiacov viaceré z nás. Spôsobujú ju najmä vonkajšie faktory, ako sú chlad, mráz, príliš častý kontakt s vodou, či nedostatok hydratácie. Najlepšou prevenciou je hlavne  správna starostlivos a hydratácia. Pomôže tiež ak sa vyhneme používaniu nevhodných produktov.

 

Vhodná starostlivosť
Začať s liečbou suchej pokožky alebo jej prevenciou môžete jednoducho a okamžite. Suchú pokožku čistite a  ošetrujte kozmetickými prípravkami, ktoré sú určené práve pre takýto typ pokožky. Ráno aj večer nanášajte na pokožku hydratačné, zvláčňujúce, vyživujúce prípravky, ktoré bojujú s príznakmi suchej pokožky a zároveň ju chránia pred nežiaducimi vonkajšími vplyvmi. Hľadajte prípravky s obsahom ingrediencií, ktoré maximalizujú zadržiavanie vody, ako glycerín a kyselina hyalurónová.  Nezabudnite však že niektoré séra vysušujú a je potrebné na ne ešte naniesť hydratačný krém. Tie pomôžu totiž v pleti uzamknúť potrebnú vlhkosť – najmä vtedy, keď je vonku príliš teplo, alebo naopak zima. So všetkými vonkajšími faktormi sa dokáže oveľa lepšie vysporiadať pleť, ktorá je hydratovaná na dennej báze a priebežne. A zásadná je v tomto prípade okrem správnej starostlivosti tiež voľba vhodnej kozmetiky.

 

Dostatočne hydratovaná pleť
Aby ste zabránili vysúšaniu pleti a pokožky používajte hydratačné prípravky každý deň. Vytvoria vám ochranný štít a pomôžu pokožke lepšie plniť svoje ochranné funkcie. Počas zimných mesiacov je vo vzduchu menej vlhkosti, vzduch je suchší a voda sa z pokožky odparuje rýchlejšie. Preto vymeňte váš ľahký denný krém za silnejší hydratačný s obsahom prírodných masiel či olejov. Výborné sú tiež tuhšie balzamy, ktoré môžete používať aj v rámci nočnej starostlivosti.  Vynikajúce sú aj produkty, ktoré využívajú liečivú silu termálnych prameňov. Minerály  a stopové prvky z termálnej vody totiž kožu jemne hydratujú. Pokožka je následne pevnejšia, pružnejšia a mladšie  vyzerajúca.  Hydratácia pleti je tak neoddeliteľnou súčasťou chladných mesiacov.

 

Tomuto sa vyhnite
Aj keď si možno neviete predstaviť zimné mesiace bez horúceho kúpeľa, príliš horúca voda je jedným z hlavných príčin vysúšania pokožky.

Preto skúste aspoň občas vynechať dlhé, horúce kúpele a nahraďte ich kratšou, vlažnou sprchou. Pokožke po sprche taktiež nepomáha ani drsné utieranie uterákom. Pokožku preto utierajte jemným prikladaním osušky a po osušení aplikujte vhodný ošetrujúci prípravok, ktorý uzamkne vodu vo vnútri pokožky a tým jej zabezpečí lepšiu hydratáciu. Výbornou voľbou je tiež telový olej z prírodných bylín, ktorý je ideálne nanášať na ešte vlhkú pokožku. Olej tak vlhkosť v koži krásne uzavrie.

Negatívne na pokožku pôsobí aj časté používanie mydiel, saponátov, dokonca aj parfémov a iných chemických látok. PH takýchto prostriedkov je zásadité, a teda poškodzuje kyslé zložky v našej pokožke, čo vedie k množeniu mikroorganizmov na povrchu kože.

Je teda dôležité nielen dodržiavať pravidelnú kozmetickú starostlivosť, ale tiež sa vyhýbať faktorom, ktoré prispievajú k jej vysychaniu.

Autor: Nina Murárová
Ilustračná fotografia: pinterest.com

Galéria:
Intenzívny vyživujúci krém vhodný pre suchú alebo zrelú pleť, GOLD RESCUE CREAM Omorovicza,
Hydratačná emulzia  HYDRATION VACCINE NIOD, predáva Beautysecret.sk
Inlight Bio hĺbkovo hydratačný balzam, predáva Biorganica.sk
Inlight Bio Soothing balzam na podráždenú pokožku, predáva Biorganica.sk
Inlight Bio telový olej s arnikou, predáva Biorganica.sk
Intenzívny liftingový krém pre zrelú a suchú/citlivú pleť INTENSIVE HYDRALIFTING CREAM Omorovicza , predáva Beautysecret.sk
Sérum na ukľudnenie citlivej a začervenanej pleti MODULATING GLUCOSIDES NIOD, predáva Beautysecret.sk