Máte v zime suchú pokožku? Prečítajte si tieto užitočné rady.

Suchá a popraskaná pokožka trápi počas zimných mesiacov viaceré z nás. Spôsobujú ju najmä vonkajšie faktory, ako sú chlad, mráz, príliš častý kontakt s vodou, či nedostatok hydratácie. Najlepšou prevenciou je hlavne  správna starostlivos a hydratácia. Pomôže tiež ak sa vyhneme používaniu nevhodných produktov.

 

Vhodná starostlivosť

Začať s liečbou suchej pokožky alebo jej prevenciou môžete jednoducho a okamžite. Suchú pokožku čistite a  ošetrujte kozmetickými prípravkami, ktoré sú určené práve pre takýto typ pokožky. Ráno aj večer nanášajte na pokožku hydratačné, zvláčňujúce, vyživujúce prípravky, ktoré bojujú s príznakmi suchej pokožky a zároveň ju chránia pred nežiaducimi vonkajšími vplyvmi. Hľadajte prípravky s obsahom ingrediencií, ktoré maximalizujú zadržiavanie vody, ako glycerín a kyselina hyalurónová.  Nezabudnite však že niektoré séra vysušujú a je potrebné na ne ešte naniesť hydratačný krém. Tie pomôžu totiž v pleti uzamknúť potrebnú vlhkosť – najmä vtedy, keď je vonku príliš teplo, alebo naopak zima. So všetkými vonkajšími faktormi sa dokáže oveľa lepšie vysporiadať pleť, ktorá je hydratovaná na dennej báze a priebežne. A zásadná je v tomto prípade okrem správnej starostlivosti tiež voľba vhodnej kozmetiky.

 

Dostatočne hydratovaná pleť

Aby ste zabránili vysúšaniu pleti a pokožky používajte hydratačné prípravky každý deň. Vytvoria vám ochranný štít a pomôžu pokožke lepšie plniť svoje ochranné funkcie. Počas zimných mesiacov je vo vzduchu menej vlhkosti, vzduch je suchší a voda sa z pokožky odparuje rýchlejšie. Preto vymeňte váš ľahký denný krém za silnejší hydratačný s obsahom prírodných masiel či olejov. Výborné sú tiež tuhšie balzamy, ktoré môžete používať aj v rámci nočnej starostlivosti.  Vynikajúce sú aj produkty, ktoré využívajú liečivú silu termálnych prameňov. Minerály  a stopové prvky z termálnej vody totiž kožu jemne hydratujú. Pokožka je následne pevnejšia, pružnejšia a mladšie  vyzerajúca.  Hydratácia pleti je tak neoddeliteľnou súčasťou chladných mesiacov.

 

Tomuto sa vyhnite

Aj keď si možno neviete predstaviť zimné mesiace bez horúceho kúpeľa, príliš horúca voda je jedným z hlavných príčin vysúšania pokožky.

Preto skúste aspoň občas vynechať dlhé, horúce kúpele a nahraďte ich kratšou, vlažnou sprchou. Pokožke po sprche taktiež nepomáha ani drsné utieranie uterákom. Pokožku preto utierajte jemným prikladaním osušky a po osušení aplikujte vhodný ošetrujúci prípravok, ktorý uzamkne vodu vo vnútri pokožky a tým jej zabezpečí lepšiu hydratáciu. Výbornou voľbou je tiež telový olej z prírodných bylín, ktorý je ideálne nanášať na ešte vlhkú pokožku. Olej tak vlhkosť v koži krásne uzavrie.

Negatívne na pokožku pôsobí aj časté používanie mydiel, saponátov, dokonca aj parfémov a iných chemických látok. PH takýchto prostriedkov je zásadité, a teda poškodzuje kyslé zložky v našej pokožke, čo vedie k množeniu mikroorganizmov na povrchu kože.

Je teda dôležité nielen dodržiavať pravidelnú kozmetickú starostlivosť, ale tiež sa vyhýbať faktorom, ktoré prispievajú k jej vysychaniu.

Autor: Nina M.
Ilustračná fotografia: pinterest.com