Máte po sviatkoch zlú pleť? Máme pre vás riešenie!

Je po sviatkoch a hoci mnohé z nás si dopriali aj vytúžený oddych naša pleť vykazuje známky rôznych viditeľných nedokonalostí. Medzi najčastejšie problémy pleti po vianočných sviatkoch je akné, kruhy pod očami, dermatitída a rôzne vyrážky, ktoré vznikajú nadmernou produkciou mazu, či upchávaním pórov. Príčinou týchto napohľad nie veľmi príjemných kožných nedokonalostí je viacero faktorov. O tom aké to sú a ako sa im vyhnúť, prípadne ich postupne úplne odstrániť prezrádzajú nasledujúce riadky.

 

Stres

Stres je jedným z hlavných faktorov, ktoré spôsobujú vznik kožných vyrážok, akné, vačkov pod očami, suchej kože, či dokonca vrások. Pýtate sa aký má súvis stres s pokojnými sviatkami? Stačí ak si pripomeniete obdobie pred Vianocami. Naháňanie, vybavovačky, predvianočné večierky, dlhé večery v práci a aj doma. Ak k tomu pripočítate nedostatok spánku a nepravidelnú, nevyváženú stravu výsledkom bude unavená a podráždená pleť.

Stres samotný je spúšťačom niekoľkých stavov, ktoré vedú k vzniku vyrážok a začervena

niu pokožky. Nedostatok spánku a nadmerné fyzické vypätie zase spôsobuje vznik nielen vačkov pod očami, ale tiež jemných vrások. Ak sme teda pred sviatkami zažívali vypäté situácie, naše telo a hlavne pleť na ne mohli veľmi negatívne zareagovať. Výsledkom sú spomínané negatívne kožné prejavy, ktoré keď spojíme s nie najzdravším sviatočným stravovaním, môžu veľmi jednoducho viesť k dlhodobejším a hlavne viditeľným kožným problémom.

 

Strava

Ďalším veľmi dôležitým faktorom, ktorý vplýva na kvalitu našej pleti je strava. Hoci môžeme celý rok dodržiavať zásady vyváženej a zdravej stravy, pár týždňov počas Vianoc a Nového roka môže stav našej pokožky poriadne vykoľajiť. Prečo? Je to jednoduché. Potraviny s vyšším glykemickým obsahom (biely cukor, múka, pečivo, sladké nápoje, čokoláda..) rýchlo zvyšujú hladinu cukru v krvi a teda spôsobujú produkciu inzulínu. Inzulín zase stimuluje mužské hormóny, ktoré napríklad stimulujú vyššiu tvorbu kožného mazu a tiež produkujú bunky, ktoré eventuálne spôsobujú upchávanie mazových žliaz. Takto si teda telo vytvára na pokožke vyrážky, suché mapy, zhrubnutie a póry. A pár sviatočných týždňov môže inak nášmu pestovanému vzhľadu dať poriadne zabrať.

 

Čo s tým?

Keď už sme si vyššie uvedené problémy spôsobili, otázkou ostáva ako sa s nimi popasovať. V prvom rade je dôležité dopriať telu potravinovú očistu a oddych. Čo sa týka prvej fázy, pomáha aspoň čiastočný detox, obmedzenie pitia alkoholických nápojov a konzumácia potravín s nízkym glykemickým indexom (strukoviny, celozrnné potraviny, ovocie a zelenina). Dôležité je tiež dodržovať dôkladný pitný režim. Toto v spojení s kvalitnou starostlivosťou o pleť istotne prinesie viditeľné výsledky.

V prípade starostlivosti o pleť je dôležitý výber vhodnej kozmetiky. Po sviatkoch si doprajte pravidelné pleťové peelingy. Medzi osvedčené produkty patrí napríklad dvojfázový peeling s kyselinou mliečnou od maďarskej značky Omorovicza. Obsahuje účinné zložky ako sódu bikarbónu, kyselinu mliečnu a meď. Tie vylepšujú mikro-reliéf pokožky a redukujú vznik jemných vrások.  Okrem peelingu sa zamerajte aj na séra, ktoré bojujú proti hyperpigmentácii. Tie nielen farebne zjednocujú pleť, ale tiež odstraňujú aj známky po akné.  Ak vás naopak po sviatkoch trápi extrémne citlivá a začervenaná pleť, vyhýbajte sa aktívnejším zložkám a siahnite skôr po produktoch na prírodnej báze. Výborná je napríklad Super Food Mask z dielne značky Inlight, ktorú používajú napríklad aj svetový filmári aby ošetrili tváre herečiek na pľaci. Maska obsahuje 100% prírodné ingrediencie, ktoré sú zamerané na obnovu podráždenej, doslova zdecimovanej pleti. Okrem masky je dobré podráždenú pleť na noc ošetrovať liečivými balzamami, ktoré tiež nájdete v ponuke značiek so zameraním na prírodnú kozmetiku. Netreba však zabúdať, že to čo sme intenzívne niekoľko týždňov narúšali, budeme musieť chvíľu naprávať a to kombináciou vhodnej stravy, spánku, pitného režimu a kvalitnej kozmetiky. Aspoň kým nás nebude čakať ďalšie sviatočné obdobie…

Autor: Nina M.