Máte bolesti? Mali by ste vedieť, že príčinou môže byť všeličo…

Máte bolesti?

Máte bolesti a netušíte prečo? Často je príčinou – váš zvyk. Napríklad muži nosia radi peňaženku v zadnom vrecku. Dámy si zase s obľubou vešajú kabelky na rameno, bez ohľadu na to, či je v nich len vreckovka alebo ťažší nákup… A podobných príkladov by sme našli viac. Problémom totiž môže byť aj syr, prípadne parfum.  

Nosenie peňaženky v zadnom vrecku
Môže spôsobiť bolesť chrbtice i sedacieho svalu a tiež vyvoláva bolesť vystreľujúcu do dolnej končatiny. Peňaženka totiž tlačí a dráždi priamo sedací nerv, a to často, prakticky každý deň. Hrubá peňaženka plná rôznych kariet môže dokonca spôsobiť vychýlenie chrbtice a napätie svalov. Preto je najlepšie zvoliť si na jej uschovanie iné miesto, alebo si ju aspoň pred sadnutím vybrať z vrecka, najmä pri jazde autom.

Pri častom „ťukaní“ do mobilu hrozí už v mladom veku artróza
Telefóny ponúkajú možnosť surfovať po internete, písať e-maily, jednoducho sledovať všetko. To však kladie veľkú záťaž na palce a kĺby, ktoré sa pri „ťukaní“ do drobných tlačidiel opotrebúvajú. Odborníci čoraz častejšie pozorujú artrózu kĺbu palca u ľudí mladších ako 30 rokov.

Sedadlo v aute v nesprávnom uhle – výsledok: bolesť krku a chrbtice
Ak je sklopené, človek sa musí hrbiť smerom dopredu, aby videl a dosiahol na volant, a tak si nemôže hlavu oprieť o opierku. Riešením je nastaviť sedadlo do vzpriamenej pozície, aby mala hlava a spodná časť chrbta oporu. Volant by mal byť ľahko dosiahnuteľný tak, aby mohli byť ruky mierne pokrčené a uvoľnené.

Zdrojom bolesti hlavy môže byť aj syr
Zrejúce syry obsahujú látku tyramín, ktorá je známym vyvolávačom bolesti. Vyskytuje sa aj v niektorých polotovaroch a nápojoch. Pokiaľ človek často trpí bolesťami hlavy, mal by si písať stravovací denník, aby prípadnú súvislosť odhalil.

Účes ako zdroj bolesti
Vlasy pevne stiahnuté do chvosta či drdolu môžu vyvolať bolesť hlavy, predovšetkým u ľudí, ktorí zvyknú trpieť migrénami. Rovnaké problémy spôsobujú čelenky, klobúky či úzke čiapky.

Silné vône môžu vyvolať migrénu
Odborníci nevedia, prečo, ale výrazné pachy sú častou príčinou nepríjemných bolestí hlavy. Nejde pritom len o škodlivý zápach dymu či farby, ale aj o príjemné vône toaletných vôd a čerstvých kvetov.

Šľapky, žabky
Ľahká letná obuv, ktorá je už pár rokov móde, neposkytuje oporu klenbe chodidla a to môže viesť k bolestiam chodidiel, členkov a kolien. Rozhodne sa oplatí investovať do kvalitnej obuvi, ktorá má vytvarovanú klenbu – dnes už nie je problém zohnať aj kvalitnú plážovú obuv. Pokiaľ vás čaká dlhšia prechádzka, radšej voľte ľahké tenisky.

Zdroj: Mária Č.
Foto:
Shutterstock