Mäta prieporná nielen na osvieženie dychu

Rimanmi označovaná ako bylinka sv. Márie, básnik Ovídius ju nazval symbolom pohostinnosti. Na Blízkom východe sa dodnes využíva v zelenom čaji pri vítaní hostí. Mäta má niekoľko účinkov, o ktorých treba bezpochyby vedieť.

Známa už v histórii
Okrem toho, že vďaka nej máme svieži dych, má širokospektrálne použitie. Starí Rimania ju používali na osvieženie dychu, Gréci zasa na regeneráciu stuhnutých končatín, Indovia ňou čistili ovzdušie v chrámoch a obydliach. Mentolové osvieženie alebo teda mäta sa stala súčasťou v potravinárskom, dermatologickom i farmaceutickom priemysle.

V čom sú jej účinky?
V našich zemepisných šírkach je najviac rozšírená mäta prieporná. Patrí do čeľade hluchavkovitých.
Jednou z najúčinnejších látok v mäte je silica. 50% v nej predstavuje mentol, ktorý jej dodáva špecifickú arómu. Vďaka mentolu má mäta antiseptické účinky. Výťažky mäty sa využívajú na popálenú pokožku, potláča sa tým citlivosť nervových ukončení a navodí sa príjemný pocit chladu, resp. sa utlmí bolesť. Je tiež účinným prostriedkom v boji proti zápalu slizníc ústnej dutiny, aj horných dýchacích ciest.

Vďaka nej sa tiež zlepšuje chuť do jedla, odstránia sa ťažkosti v tráviacom trakte. Využíva sa aj pri reumatických ochoreniach v podobe mastí a zábalov. Pri psychickom napätí sa odporúčajú mätové kúpele.

Dokáže posilňovať nervovú sústavu, pomáha od bolestí hlavy, pôsobí aj proti nespavosti, pomáha odstraňovať kŕče, pôsobí protizápalovo.

Mäta sa používa aj na odstránenie kŕčov rôzneho pôvodu, pri náhlej nevoľnosti v okolí srdca, pri ochoreniach žlčníka a pečene, pri žlčníkových kameňoch a piesku, pri chronickom zápale pankreasu, pri menštruačných bolestiach. Povzbudzuje vylučovanie tráviacich žliaz a žlče, účinne pomáha pri kolikových bolestiach žalúdka a čriev, pri plynatosti a nadúvaní. Pôsobí dezinfekčne pri bolestiach zubov a zápale sliznice, odstraňuje pach z ústnej dutiny.

Pleťová voda z mäty
Z mäty sa dá pripraviť veľmi príjemná a osviežujúca pleťová voda, ktorá pôsobí protizápalovo. Táto pleťová voda je vhodná na mastnú pleť, na akné, vyrážky, na čistenie pleti.

Ďalšou zaujímavosťou o tejto bylinke je to, že sa už v stredoveku odporúčala užívať na posilnenie „mužskej spermie“. V knihe stredovekého autora sa písalo aj o povzbudení sexuálnej žiadostivosti.

Zdroje:http://www.info.sk/sprava/11189/mata-a-jej-liecive-ucinky-na-nase-telo/, http://www.matapieporna.blogspot.sk/

Foto: http://www.celtic-herbal.co.uk/magazine/images/woman-with-mint-plant-sm.jpg