Marta Fartelová

marta_fartelovaMarta Fartelová

bola online v utorok 19. augusta 2014
o 10.30 hodine.

Rodáčka zo Šale, ktorá s manželom a dvoma dcérami žije v Stupave. Po maturite zakotvila v obchodnej spoločnosti, ktorá sa zaoberala distribúciou ložísk a iných strojárskych komponentov, a hoci mala len slabú predstavu o tom, ako ložisko vyzerá a funguje, tejto práci je verná dodnes. Popri zamestnaní a počas materskej dovolenky diaľkovo absolvovala inžinierske štúdium na Fakulte ekonomiky a manažmentu na SPU v Nitre. Jej najväčšou záľubou je písanie. Marta Fartelová je autorkou 9 kníh a jej životným mottom je heslo: „Šťastie je cesta, nie cieľ.“

Jej najnovšia kniha Život na pôžičku je románom o tom, čo dokáže spôsobiť láska… Michaela i Adam žijú v usporiadaných a harmonických manželstvách a vedú pokojný rodinný život, až kým ich ako blesk nezasiahne neodolateľné kúzlo vzájomnej príťažlivosti. Spoznávajú jeden v druhom osudovú lásku, zažívajú nezvyčajné duševné i telesné súznenie. Sú však postavení pred ťažkú dilemu, či majú právo obetovať šťastie svojich rodín pre svoje vlastné. Dokážu sa vzdať vzácnej lásky, ktorá prichádza len raz za život? Dokážu ju navždy vymazať z pamätí, obetovať ju pre záchranu svojich rodín?

Na otázky čitatateľov www.lenpreženy.sk odpovedala Marta Fartelová v utorok 19.8.2014 v online rozhovore.

Marta Fartelová Milé čitateľky a čitatelia, ďakujem Vám veľmi pekne za Váš čas a množstvo podnetných otázok. Verím, že sa mi podarilo aspoň čiastočne zodpovedať všetko, čo Vás zaujímalo. Teším sa na ďalšie stretnutia nielen na webe, ale aj na iných fórach, alebo aj osobne a samozrejme prostredníctvom mojich kníh. Prajem všetko dobré aj redakcii portálu www.lenprezeny.sk a ďakujem za priestor, ktorý som dostala. Marta Fartelová

Elena Vaše postavy a deje sú zasadené v prítomnosti. Uvažovali ste aj o postavenie deja do minulosti alebo budúcnosti?

Marta Fartelová V knihe, ktorú som teraz rozpísala, som siahla do pomerne ďalekej minulosti. Keďže sú to pre mňa neprebádané vody, tak mám samozrejme obavy, aby výsledok zodpovedal mojim predstavám a samozrejme, aby sa aj páčil čitateľom. Tak dúfam, že nesklamem :).
Jana Čo považujete za svoj najväčší úspech a čo by ste ešte chceli dokázať?

Marta Fartelová Najväčší úspech bude, ak sa mi podarí z mojich detí vychovať dobrých ľudí. Okrem toho sa samozrejme teším z mojich deviatich kníh a dúfam, že budú ďalšie. Mám veľa snov, ale radšej idem krôčik po krôčiku…
Mira Poradíte ako obnoviť romantiku, keď už mám pocit stereotypu?

Marta Fartelová No neviem, či spisovateľka je práve tá správna kvalifikácia na takéto rady. Ale som presvedčená, že spraviť niečo nezvyčajné a nové určite pomáha.
Ľubica Máte už námet na novú knihu?

Marta Fartelová Mám, už som zľahka začala. Ale zatiaľ ešte nechcem prezrádzať, lebo by to nebolo prvý raz, kedy by výsledok bol úplne iný ako prvá myšlienka.
Zdena Píšete romantické knihy a čo ekonomika a manažment? Kde sú vo vašom živote? Prečo práve takáto škola?

Marta Fartelová Ekonomiku a manažment využívam v civilnom zamestnaní, romantiku v písaní. Je to celkom dobrá a harmonická kombinácia.
Hana Povedzte, čo by bola Vaša najromantickejšia dovolenka?

Marta Fartelová Moja vysnívaná dovolenka je na lodi, ale viem si predstaviť množstvo iných romantických miest a prostredí. Dôležité je s kým ju trávite :), na mieste až tak nezáleží.
Alexandra Osudová láska to je fantasy. Alebo ste takú našla?

Marta Fartelová Verím, že zopár ľudí patrí medzi tých šťastlivcov, ktorých stretla osudová láska, tí ostatní musia na svojich vzťahoch pracovať.
Veronika Je pre Vás písanie skôr práca alebo relax? Pri čom si najlepšie oddýchnete?

Marta Fartelová Písanie je čistý relax, jediné, čo by som nazvala prácou, je to, keď si musím text po sebe opravovať, to je tá časť, ktorá ma príliš nebaví. Preto hlboko obdivujem redaktorky a týmto im srdečne ďakujem, že to za mňa odmakajú :). Najlepšie si oddýchnem pri dobrej knihe.
Renata Museli ste niekedy dať prednosť zodpovednosti pred šťastím?

Marta Fartelová Neverím, že je niekto, komu sa to nestalo, či už v drobnostiach, alebo v závažných veciach.
Alex Po napísaní prvej knihy ste hneď vedeli, že zvládnete aj druhú? A s akým časovým odstupom vznikla druhá a potom ďalšie? Deväť kníh je pekné číslo, gratulujem 🙂

Marta Fartelová Ďakujem za pochvalu. Od momentu, ako som začala písať, s tým už neviem prestať… Asi je to závislosť?! Viac-menej píšem stále, medzi knihami mám občas krátku prestávku – zopár týždňov a niekedy sa mi nežiada žiadna prestávka.
Zuzana Romantika! A čo život je tiež romantika?

Marta Fartelová Z každého rožku trošku a romantika určite tiež nechýba.
Denisa Prajem pekný deň, romantické knihy sú ako balzam na dušu. Ako je to u Vás a akú knihu máte najradšej?

Marta Fartelová Som vášnivá čitateľka a čítam rôzne žánre. Mám rada príbehy, kde je veľa emócií, kde zostáva silný pocit. Keď po prečítaní knihy ľutujem, že skončila, tak to znamená, že kniha bola skvelá. Nemám asi najobľúbenejšiu knihu, je ich viac – Zápisník, Madisonské mosty, Majster šarkanov… no keby som sa rozpísala, tak by sme tu boli hodiny 🙂
Kolektív Dúfaš, že sa niektorá Tvoja kniha sfilmuje?

Marta Fartelová Ďalší z mojich nesplnených snov :). Ale ja som optimista a verím, že nič nie je nemožné.
Tina Kedy sa Vám píše najlepšie? Máte striktne určený počet normostrán, ktoré musíte napísať? A ako prekonávate tvorivé bloky?

Marta Fartelová Najlepšie sa mi píše večer, ale som typ, ktorý sa dokáže „odstrihnúť“ od vonkajších vplyvov, a keď sa ponorím do príbehu nedokáže ma nič vyrušiť. Určite je minimálne počet strán, ktoré sú vhodné na knihu, takže to mám už nejako automaticky uložené v hlave. Zatiaľ som vyslovene tvorivý blok nemala, skôr som mala nedostatok času.
Kolektív A I Chceli by sme sa spýtať, či neuvažuješ napísať aj pokračovanie nejakej z Tvojich kníh

Marta Fartelová Zatiaľ som nad tým vážne neuvažovala. Ale minule som dostala túto otázku a rozmýšľala som, či niektorá moja kniha má taký otvorený koniec, že by mohla pokračovať. Možno tá posledná. Ale zatiaľ mám v hlave dostatok nových tém.
Jolana Dobrý deň, som Vaša verná čitateľka a obdivovateľka. Zachytila som informáciu že pokukujete po sci fi, plánujete písať niečo v tomto žánri alebo s takouto témou ? Ďakujem a držím palce

Marta Fartelová Dobrý deň, ďakujem za milé slová a podporu. Sci-fi som ako čitateľka celé roky obchádzala, ale v posledných rokoch som vďaka mojej dcére niekoľko sci-fi a fantasy prečítala a bola som viac ako nadšená. Bohužiaľ, ako spisovateľka sa na takýto žáner necítim, treba na to naozaj neobmedzenú dávku fantázie – vytvoriť si vlastný svet.
Martina Spomínate si na prvý krst svojej knihy? Aké pocity ste prežívali?

Marta Fartelová O prvom krste som už písala v predchádzajúcich odpovediach. Ale pocity boli krásne, nemohla som uveriť, že je to skutočnosť a ja som naozaj vydala knihu.
Barbara Ako sa díva na vaše písanie rodina a čo manžel hovorí na hotové knihy?

Marta Fartelová Manžel a staršia dcéra čítajú moje knihy. Mám v celej rodine veľkú podporu.
Alla Ja som stará romantička a tak som vďačná za každú knihu! Veľa radosti s písania vám prajem!

Marta Fartelová Srdečne ďakujem za podporu. Prajem všetko dobré. Dúfam, že aj do budúcna splním vaše predstavy.
Katy Je niečo v knihách aj zo života? Z vášho? Alebo je to len fantasy?

Marta Fartelová Príbehy sú fikcia, ale moje okolie sa často nachádza v mojich knihách. Asi sa nedá úplne vyhnúť tomu, aby ste nespomenuli niektoré príhody, nepoužili na vykreslenie charakteru postáv niekoho blízkeho. Takže sa ospravedlňujem svojim blízkym, že som nechtiac vykradla ich charakterové črty 🙂
Katka Ako si delíte čas. Ja mám len jedno dieťa a nič nestíham! Vy chodíte do práce a este píšete a máte väčšiu rodinu…

Marta Fartelová Moje okolie mi občas vraví, že som hyperaktívna :), od malička som potrebovala robiť veľa vecí, mať dostatok činností, jednoducho som si vždy celkom rada a dobrovoľne nakladala. Snažím sa rozdeliť si tak čas, aby som stihla toho čo najviac. Ale nebojte sa, aj mne sa zdá deň občas krátky 🙂
Viky Hovorí sa, že doma nie je nikto prorokom, ako reaguje na vaše písanie rodina?

Marta Fartelová Som vďačná mojej rodine, že ma veľmi podporuje po každej stránke, že mi dá dostatok priestoru na písanie a tiež číta moje knihy. Bez toho by som asi z písania nemala až taký pôžitok, ako mám.
Mimy Vaše knihy sú romantické, toto je váš definitívny žáner, alebo koketujete aj s inými?

Marta Fartelová Mám rada, keď je v knihách veľa emócií, to je pre mňa základ. Takže, ak by som sa aj pustila do iného žánru, určite aj tam nájdete nejakú tú romantiku :).
Mikla Aj ja rada píšem, ale ako sa odhodlať niečo poslať ďalej? Poraďte!

Marta Fartelová Ja som so svojím rukopisom oslovila viac vydavateľstiev, zareagovalo vydavateľstvo Motýľ, ktorému som verná dodnes. To je jeden spôsob, druhý je skúsiť to cez rôzne literárne súťaže. Ale radím Vám, ak máte rada písanie, určite v tom pokračujte a skúšajte šťastie. Držím palce!
Michal Ako si nájdete čas popri rodine na písanie? tiež by som chcel vedieť, kto vám rediduguje knihy a kto ich prvý číta?

Marta Fartelová Píšem zvyčajne večer a hlavne počas dlhých zimných večerov. Každú knihu dávam čítať mojej mame, ktorá je prvým kritikom a potom knihu samozrejme rediguje pani redaktorka vo vydavateľstve.
Yvon Písanie je relax, alebo sa tým už aj živíte?

Marta Fartelová Písanie je pre mňa čisto relax. Vždy vravím, že je skvelé mať hobby, za ktoré človeku ešte aj platia :). Ale živí ma moje „civilné“ povolanie, ktoré mám mimochodom tiež veľmi rada. Vyzerá, že som dieťa šťasteny :).
Zita Ako ste sa dostali k písaniu? čo bol prvý impuls?

Marta Fartelová Toto je pre mňa stále ťažká otázka, pretože si neviem spomenúť na ten prvý impulz. Asi to bola len nejaká vnútorná potreba, ktorá vyplávala na povrch. Asi bol jednoducho ten správny čas.
Martina Pamätáte si na prvý krst svojej knihy? Aké pocity ste mali?

Marta Fartelová Ďakujem za túto otázku, príjemne som si zaspomínala. Po prvej knihe som nemohla ešte uveriť, že sa mi niečo také prihodilo, takže som nerobila žiaden krst. Našťastie moji milí kolegovia z práce mi ho zorganizovali a ja som si užila svojich pätnásť minút slávy v spoločnosti ľudí, ktorých mám rada.
Zuzi Mám veľmi rada Vaše knihy,mám doma štyri. Kde ste boli na dovolenke? Ďakujem a veľa úspechov. Zuzana

Marta Fartelová Ďakujem za podporu. Na dovolenke som bola tradične v obľúbenom Chorvátsku a tiež na strednom Slovensku na chate, ktorej som verná celý svoj život 🙂 a každoročne sa tam vraciam.
Zdenka Akú knihu práve čítate? Ďakujem za odpoveď a pekný deň.

Marta Fartelová Momentálne čítam kriminálku od Conelyho – Mesto kostí. Kriminálky sú pre mňa oddychovou záležitosťou. Ale už na mňa čaká Medený jazdec, na ktorého sa veľmi veľmi teším, už opäť… Aj vám pekný deň.
Ivana Budete knihy vydávať aj v zahraničí?

Marta Fartelová Toto je zatiaľ mojím nesplneným snom :).
Mirka Je ťažké stať sa spisovateľkou? Budete mať niekde autogramiády? Ďakujem.

Marta Fartelová Ja považujem svoju schopnosť písať za dar, ktorý som jednoducho len objavila. Asi som mala šťastie. Najbližšiu autogramiádu bude mať tento piatok v Stupave od 16.00 – 18.00 v kníhkupectve na Hlavnej ulici.
Petra P. Píšete romantické knihy o vzťahoch, neláka Vás aj iný žáner – fantasy alebo krimi? Čítajú Vaše knihy aj Vaše deti? Ďakujem a veľa šťastia Vám.

Marta Fartelová Veľmi ma láka krimi, ale priznám sa, že sa na to úplne necítim. Nie som detailistka a pri krimi treba dávať veľký pozor na detaily. Teraz som sa pustila do trochu iného žánru a viac som sa ponorila do histórie. Staršia dcéra má prečítané všetky knihy, mladšia zatiaľ ešte zostáva verná rozprávkam. Aj vám všetko dobré.
čitateľka Vaše romány sú dobré, kde sa inšpirujete? Vychádzate aj zo skutočných ľudských osudov?

Marta Fartelová Ďakujem za pochvalu. Moje knihy sú fikcia, ale sú určite inšpirované aj skutočnými ľudskými osudmi, ktoré vnímam okolo seba.
Dani Mám 4 vaše knihy, pozdravujem Vás z Nitry, želám veľa úspechov. Píšete pre nás už aj niečo nové? Ďakujem. Daniela

Marta Fartelová Srdečne ďakujem. Zľahka som sa pustila do novej knihy, pre mňa veľmi nezvyklej témy, ktorú by som zatiaľ rada ale nechala trochu zahalenú ešte tajomstvom, pretože som naozaj úplne na začiatku.
Mima Napísali ste už 9 kníh, píše sa ťažšie prvá alebo deviata knižka? Ďakujem.

Marta Fartelová Určite som počtom kníh nabrala určitú istotu, avšak čím viac kníh mám na konte, tým väčší pozor si musím dávať na to, aby som sa neopakovala v témach a nezačala čitateľov nudiť.