Marika Gombitová: K narodeninám si darovala reprezentačný výberový album ZEM MENOM LÁSKA

Marika Gombitová, speváčka s jedinečným hlasom a obrovskou charizmou oslávila 12. septembra malé jubileum – 65 rokov. Pri tejto príležitosti vydavateľstvo Opus vydáva reprezentačný výberový dvojalbum Zem menom Láska, ktorý predstavuje ikonu populárnej hudby prvýkrát ako skladateľku. Obsahuje 23 digitálne remastrovaných piesní plus na CD ako bonus remix hitu V období dažďa, ktorý na jar tohto roka vďaka hudobnému producentovi Robertovi Burianovi roztancoval nielen tisíce Marikiných verných priaznivcov. Dvojalbum vychádza vo verziách ako 2CD, 2LP a digitálne.

 

Vydavateľstvo Opus sa kontinuálne venuje reedíciám známych albumov a skladieb zo svojho katalógu. Pre dlhodobý úspech, neopakovateľnosť a nadčasovosť sa v edičnom pláne na rok 2021 ocitol aj dvojalbum autorských piesní Mariky Gombitovej. Zostavil ho hudobný dramaturg Juraj Čurný s cieľom predstaviť ju ako výnimočnú skladateľku a interpretku vo všetkých autorských aj výrazových polohách. Po prvý raz však predovšetkým ako skladateľku – Marika Gombitová má na svojom konte viac ako 60 vlastných skladieb. Z nich sa do finálneho výberu dostalo 23 piesní, ktoré najlepšie vystihujú dozrievanie Marikinho autorského rukopisu. Digitálne remastrované vychádzajú v týchto dňoch na 2CD a začiatkom novembra sa objavia aj na vinylovom 2LP. „Nebolo jednoduché zmestiť sa do časových limitov definovaných formátom vinylovej 2LP, ale napokon som Marike ponúkol finálny zoznam skladieb a na moje veľké prekvapenie a ešte väčšie potešenie mi ho odobrila bez jedinej zmeny a pripomienky. Autorská nápaditosť a interpretačná jedinečnosť v spojení s kongeniálnymi textami Kamila Peteraja pomohli vzniknúť pesničkám, ktoré patria k tomu najlepšiemu a najtrvácnejšiemu v slovenskej populárnej hudbe,“ povedal Juraj Čurný.

 

Textová príloha k albumu obsahuje rozsiahly, autorizovaný a encyklopedicky presný opis Marikinej kariéry vrátane fotografií a osobitého vyznania od blízkeho spolupracovníka, textára Kamila Peteraja. Autorský talent Mariky Gombitovej nemožno oddeliť od jej speváckych kvalít. V tomto zmysle je v kontexte celej československej populárnej hudby ojedinelým zjavom. Nie je to ,len´ interpretka skladieb iných autorov, ale vlastne centrálna autorka svojho speváckeho repertoáru, ktorá si vedela napísať mnohé nezabudnuteľné piesne, ktoré sú jej spoveďou a v niektorých číslach aj osudovou výpoveďou,“ vyznal sa v úprimnom príhovore Kamil Peteraj, ktorý napísal väčšinu textov Marikiných piesní.

 

„Keď človek robí niečo krásne, niečo, čo ho napĺňa šťastím, túži po tom, aby to trvalo stále a aby to nemalo koniec. A práve to, čo človek robí v spojení s Bohom, naberá dimenziu večnosti,“ napísala Marika Gombitová na booklet nového albumu.

 

Pri počúvaní úspešného remixu pesničky V období dažďa , 2CD a 2LP Zem menom láska vydaných v Opuse sa priaznivci nekorunovanej kráľovnej slovenskej populárnej hudby môžu tešiť na ďalšie stretnutia. Na jar 2022 sú naplánované koncerty (10. mája 2022 Bratislava, 18. mája 2022 Košice), ktoré sa pre pandemickú situáciu nemohli uskutočniť v pôvodných termínoch.

 

Úspechy a vizitka speváčky Mariky Gombitovej:

 • zlato), Slávik (5x striebro, 2x bronz), OTO (zlato, bronz, Sieň slávy)
 • štyrikrát stála na stupňoch víťazov na Bratislavskej lýre – s Modusom získala zlato za Úsmev (1977), zlato v domácej i medzinárodnej súťaži za Študentskú lásku (1978), striebro za Vyznanie (1979) a bronz s Jankom Lehotským za Tajomstvo hier (1980)
 • v roku 1980 natočila kultový muzikál Neberte nám princeznú
 • ako jediná československá speváčka vyhrala v roku 1980 medzinárodnú súťaž v poľskom meste Sopot
 • naspievala titulnú pieseň k filmu Juraja Jakubiska Tisícročná včela
 • naspievala titulnú pieseň a dve ďalšie k večerníkovému seriálu PA a PI s hudbou skladateľa Karla Svobodu
 • v roku 1989 zastupovala na prianie Stieveho Wondera slovenskú hudobnú scénu na jeho koncerte v Bratislave
 • ako prvá slovenská speváčka účinkovala v rakúskej hitparáde Die Grossen Zehn
 • získala ocenenie Speváčka storočia a Žena 21. storočia
 • v roku 2014 sa ako jediná žena medzi 20 osobnosťami českej a slovenskej kultúry zapojila do charitatívnej akcie na podporu ľudí bojujúcich s nepriazňou osudu
 • stala sa jedinou ženou v súboji o titul Najväčší Slovák, postúpila medzi top 10 významných osobností, no na vlastnú žiadosť z ankety odstúpila
 • jej pieseň Vyznanie zvíťazila v ankete Hit storočia
 • v roku 2016 jej vyšla prvá oficiálna autobiografia Úlomky spomienok, na ktorej vzniku sa osobne podieľala
 • je držiteľkou vyznamenania prezidenta Slovenskej republiky Pribinov kríž I. triedy
 • v roku 2018 sa stala prvou ženou, ktorá získala Veľkú cenu SOZA za celoživotné dielo ako hudobná skladateľka
 • naspievala 234 piesni, z toho pri 64 je autorkou hudby
 • vydala 9 radových albumov v slovenčine a 3 v angličtine

Album Zem menom láska na digitálnych službách: https://WMCZ.lnk.to/ZemMenomLaska

Robert Burian feat. Marika Gombitová – V období dažďa (remix): https://youtu.be/0zBwGg1J9uk; www.marikagombitovaofficial.com
www.facebook.com/MarikaGombitovaOfficial

Zdroj: Warner Music, Czech Republic
Foto: Tibor Borský, Vladimír Vajs a Milan Krupčí