Marie Rottrová: Ohlásenie konca kariéry bol omyl

Česká lady soul, speváčka, herečka, moderátorka, textárka a pianistka oslávi 13. novembra neuveriteľné 73. narodeniny a darovala si k nim turné. Jej zamatový hlas zapĺňa fanúšikmi všetky dostupné priestory, kde sa táto skutočná dáma českého popu objaví. Jej súčasný partner , možno už i manžel, Milan Říha ju musel dlho dobývať, pretože po dvoch stroskotaných manželstvách veľa chuti na ďalší vzťah nemala, ale o šestnásť rokov mladší muž bol vytrvalý a napokon predsa len zakotvil v náručí charizmatickej speváčky.

Dnes o ňom hovorí ako o svojom mužovi, hoci nikto nevie, či sa skutočne už zobrali. Marie je veľmi spokojná, šťastná a momentálne jej myseľ zamestnáva myšlienka na turné, ktoré sa uskutoční v nasledujúcich dátumoch a mestách – 21.10. Košice – Dom umenia, 22.10. Prešov – kino Scala,  23.10. Piešťany – Dom umenia,  29.10. Trenčín – Posádkovy klub, 04.11. Trnava – Dom kultúry,  05.11. Ružomberok – Dom kultúry,   25.11. Bratislava – Istropolis,  26.11. Komárno – MSKS.

 

Nemáte problém zúčastniť sa ranného vysielania televízie, aký je váš vzťah k skorému vstávaniu?

Vždy som bola ranné vtáča, aj keď je pravda, že posledné roky si rada pohoviem dlhšie v posteli, takže raz za čas vstať kvôli televízii mi problém nerobí.

 

Keď sa vrátite neskoro v noci z koncertu alebo spoločenskej udalosti, doženiete to na ďalší deň?

Viem spať maximálne do pol ôsmej, to sa budím bez budíka, bez ohľadu na to, kedy idem spať. Nie som denný spáč, ked som doma, snažím sa po desiatej večer ísť spať, aby som nemala deficit.

 

V súčasnosti sa pripravujete na turné, zvažovali ste dlho návrat na javiská, keďže ste pred troma rokmi ohlásili  koniec kariéry?

Zrelo to vo mne postupne. Po dvoch rokoch prestávky, kedy som si skutočne oddýchla, navštívila som párkrát syna v Kanade, absolvovala safari po Afrike, mimochodom so slovenskou agentúrou, doma som varila, piekla, lebo my milujeme oslavy a oslavujeme všetko možné, ma vlani pozval vystupovať na svoj koncert k sedemdesiatke môj dlhočný kolega a dobrý kamarát Jaroslav Wykrent. Bola som hosť a publikum ma tak vrele prijalo, že som začala zvažovať – prichádzajú dlhé jesenné večery, o pol piatej je tma, čo ja budem robiť? Teraz je ten správny čas na koncertovanie, hoci som ohlásila koniec, každý má právo na omyl, bolo to unáhlené, netušila som, že energia publika ma zase uchváti. Viete, keď stojíte na pódu, za vami kapela, vpredu tlieskajúce a spievajúce publikum a vy ste uprostred toho „kotla“, to je pre speváka niečo neskutočné. Bol to omyl, že som chcela skončiť, chcem spievať, nie veľa, budem si to strážiť, ale chcem ešte na pódiá.

 

Mnohí toto vaše rozhodnutie a terajší návrat považujú za špekuláciu…

Nebol to žiaden reklamný ťah, spievala som s tromi kapelami, muzikanti chcú hrať, ja som bola tak veľmi málo doma,  neviem povedať nie, tak som vystupovala, až som mala naraz sedemdesiat a bola som unavená. Hovorili mi, aby som urobila nejaký veľký slávnostný narodeninový koncert, ale to som nikdy, pri žiadnom mojom jubileu nerobila a nechcela som to ani teraz, skôr som si povedala, je čas končiť. Urobili sme rozlúčkové turné, ale naozaj teraz vidím, že bolo to predčasné.

 

Jaroslav Wykrent – kocertuje aj po 70-tke?

Áno, zostavil si v Přerove kapelu a koncertuje, vždy ma pozýva. Pred dvoma rokmi som bola na Portě, kde vystupoval, mal obrovský úspech, ľudia vstávali zo sedadiel, tlieskali a on si to užíval. Bola som šťastná aj za neho. Veľmi mu to želám.

 

Ďalší z vašich kolegov – Petr Němec sa vytratil, čo nám o ňom poviete?

Prestal chodiť spievať na lode, tiež má menšie hudobné zoskupenie v Ostrave, dokonca sme hovorili o tom, že ma pozve ako hosťa, moc a na to teším.

 

Pozvali ste si  hostí na vaše nasledujúce koncerty?

Nie, bude ma sprevádzať skupina Neřež a oni samotní majú moc pekné veci, takže vystúpia so svojimi skladbami a ja zaspievam svoje najväčšie hity. Verím, že publiku ponúkneme skvelý program.

 

Dnes ste dostali krásnu kytičku, v jednej piesni ospevujete smútok nad tým, ako partner po rokoch zabúda na túto maličkosť… Dostávate kvety rada a často od svojho muža?

Áno, často a rada. Každú chvíľu donesie ružu, tri alebo päť a nič za tým nehľadám,  nosí ich aj svojej mamke. Je zvyknutý nosiť ženám kvety.

 

Ako vyzerajú teraz vaše dni, keď sa blíži turné, zmenia sa nejako oproti tým oddychovým, ktoré máte za sebou?

Nechám si ušiť nejaké nové šaty na vystúpenia a budem sa trochu rozospievávať (smiech). Inak budem stále variť a piecť pre rodinu a hostí.

 

Od posledného turné ste si vôbec doma nespievali?

Áno, ale nie svoje pesničky, ale od iných intepretov.

 

Domáce práce – robíte ich rada?

Naradšej varím, na upratovanie mám pani, ktorá chodí raz za týždeň, pretože mám naozaj veľký dom, na záhrade som si presilila ruku, takže nezvládam veľké upratovanie. Ale varenie je moja druhá pofesia.

 

Recepty inovujete alebo ste verná klasike?

Milujem analyzovať jedlá,  keď sme niekde v zahraničí.  Napíklad nedávno sme boli na Sicílii a ja skúmam aké ingrediencie obsahuje jedlo, ktoré jem, a potom doma sa pokúšam uvariť to isté. Celkom sa mi to darí, aj keď samozrejme prístup k rybám a iným podobným surovinám je na Sicílii iný ako v Prahe. Myslím si, že nemá zmysel zavádzať do jedál extrémne veci, používam doma masť, slaninu, samozrejme s rozumom. Veľa vecí robím na olivovom oleji, jeme veľa zeleniny, niekedy robím celé čínske menu, alebo talianske, grécke, ale nevyhýbam sa ani sviečkovej. Všetko s mierou.

 

Ste v skvelej forme, cvičíte?

Nikdy som to nerobila a nerobím to ani teraz. V kondícii ma udržuje práca v záhrade okolo domu, maximálne prechádzky. Mala som problém s bedrami, ale to som si spôsobila sama, lebo sme s mužom chodili do tanečnej školy a prehnala som to s tancovaní.  Chceli sme sa vyrovnať párom, ktoré tam chodili podstatne dlhšie. Ale inak si musím zaklopať, je to celkom dobré, primerane veku.

 

Na javisku sa pohybujete veľmi decentne…

Nikdy som sa nesústreďovala na tanec, ale skôr na texty, a preto som aj diváka nechcela rušiť tanečnými kreáciami, nech si tiež vychutná texty mojich piesní.

 

Kedysi ste moderovali vlastnú reláciu Divadélko pod věží, kde ste si pozývali hostí, keby dnes televízia ponúkla niečo podobné, šli by ste do toho?

Nie, tá doba je preč, je množstvo nových talkšou, vlastne po 25-tich častiach som to iniciatívne sama ukončila, pretože je iná doba. Po revolúcii som mala ponuky, ale nechcem to už.

 

Kde sa vám spieva najlepšie?

Vonku, vo veľkých halách, kde je to slobodné, uvoľnené, viete, v divadlách je to také zošnúrované, konzervatívne, ale v tých veľkých halách sa ľudia uvoľnia a prežívajú to inak, živelnejšie. A rada spievam na plesoch, keď vidím ako skvele ľudia tancujú na moje piesne, spievajú si ich a bavia sa.

 

Tešíte sa na niečo špeciálne na koncertné turné, ktoré vás čaká?

Na všetko – na kapelu, na divákov, na nové zážitky. A hlavne, že si dobre zaspievam.

 

Foto: Autorka a Ondřej Pýcha