Mária Čírová má rada rozprávky: Keď Máša vyvádza neplechy Medveďovi, deti jej držia palce

Mária Čírová - rozhovor

Rozprávky neodmysliteľne patria k detstvu. Pamätáte si ešte, ktorá bola v detstve vaša najobľúbenejšia rozprávka alebo rozprávková postavička? Slovenská speváčka, klaviristka a skladateľka Mária Čírová je mamou 6-ročného Huga a 4-ročnej Zoe. Často s nimi rozprávky sleduje a spolu sa zabávajú na huncútstvach, ktoré stvárajú rozprávkové postavičky.

 

Aké rozprávky ste sledovali ako dieťa? Spomínate si, ktorá bola Vaša najobľúbenejšia?
Samozrejme, pamätám si klasiky ako “Vlk a zajac” alebo “Tom a Jerry”. To sú také večné rozprávky, lebo na nich vyrastali aj moje deti. Potom v prípade kreslených to boli krásne Disney filmy a veľmi sa mi páčili aj české hrané rozprávky.

Ako vnímate súčasné rozprávky a programy pre deti?
Je to úplne iné. Mám pocit že tie príbehy sú oveľa akčnejšie a dynamickejšie nastrihané. Animácia je taká dokonalá, že niekedy, keď sa bavíme s deťmi o nejakej rozprávke, už si ani neviem spomenúť, či bola hraná alebo animovaná. A vtipy zakomponované do dialógov sú také rafinované, že väčšina aktuálnych rozprávok zaujme aj rodičov.

Sledujete s deťmi aj súčasnú slovenskú rozprávkovú produkciu?
Najviac asi sledujeme Spievankovo a Fíha tralala. S tvorcami týchto produkcií sa osobne poznáme už roky a sme dobrí priatelia. Pre naše deti bolo vždy zaujimavé sledovať tieto videá, keďže väčšinu hercov tam poznali a dokonca si v niekoľkých príbehoch aj zahrali.

Inšpirovali ste sa niekedy ako dieťa huncútstvami z rozprávok?
Chcela som používať kúzla ako Arabela alebo Saxana. Aj sme sa tak občas v detstve hrali, ale že by ma niečo konkrétne inšpirovalo, na to si nespomínam.

Aké najväčšie darebáctvo ste vyviedli ako malá?
Moje detstvo bolo dosť prísne a výrazne zamerané na cvičenie na klavíri a spev. Preto som na žiadne aktivity tohto typu nemala veľmi čas. Ale raz sme s kamarátkou obrali susede jahody a mala som doma z toho celkom problém. (smiech)

Akú neplechu robia Vaše deti?
Naše deti sa vždy veľmi radi hrali na schovávačku a to im ostalo dodnes. Teraz to už nie je problém, ale keď boli menší a ešte úplne nechápali súvislosti, vznikali z toho celkom vtipné momenty. Spomínam si, ako sa mi raz schovali počas nákupu v obchode s oblečením. Najprv som ich hľadala normálne, potom som už chytala miernu paniku a začala volať ich mená. Až po dosť dlhej chvíli, keď sa začali zapájať aj predavačky, asi pochopili, že hra sa už skončila a vyliezli spoza nejakých zavesených šiat. Teraz sa spolu na tom smejeme, ale vtedy mi nebolo všetko jedno.

Ktoré rozprávky na stanici Minimax sa páčia Vašim deťom?
Majú radi napríklad seriály „Máša a medveď“ a „Dobrodružstvá Kocúra v čižmách“.

V máji môžu deti na stanici Minimax sledovať kompletné prvé tri série seriálu Máša a Medveď. Keď v seriáli Máša vyvádza darebáctva Medveďovi, komu držia Vaše deti palce?
Jednoznačne Máši. Evidentne im je bližšia. (smiech)

Ako stíhate spojiť rodinu a spevácku kariéru? Chce to určite dobrý management…
Presne ako hovoríte. Máme spoločný kalendár a tam si píšeme úplne všetko. Všetky naše pracovné povinnosti, všetky aktivity našich detí a samozrejme aj všetky plánované voľné dni. Časom sme sa naučili tento kalendár akceptovať a vtedy to funguje.

Na čom aktuálne pracujete? Aké sú vaše najbližšie hudobné plány?
V máji dokončíme projekt The Voice Česko Slovensko, potom nás čaká niekoľko koncertov a leto máme už štandardne voľno a užívame si prázdniny našich detí. Od septembra to samozrejme zase naberie obrátky a posledné mesiace sú už klasicky pracovne najnáročnejšie. Rok zakončíme tradičným Vianočným turné.

Foto: archív M.Č., AMC