Marcela Laiferová: Všetko s mierou

Marcela Laiferová: Všetko s mierou

Speváčka, ktorá má totožný deň a mesiac narodenia s Karlom Gottom, akurát on už dral nohavice v školských laviciach, keď v polovičke júla prišla na svet Marcela. Na tom dátume niečo bude, pretože spoločne so spomenutou  dvojicou oslavuje aj Michal David či Milo Kráľ. Ale poďme späť k speváčke, ktorá ako prvá  z vtedajšieho Československa vyhrala domácu i Medzinárodnú Bratislavskú lýru v čase obrovského smútku. Nečakane jej ako 25-ročnej zomrel manžel, ktorý pre ňu napísal, okrem iných, aj  skladbu Slová, a tá dojala v jej prednese všetky poroty aj divákov. To sa písal rok 1970 a Marcela už mala rok  ako prvá speváčka na svojom konte veľkú dlhohrajúcu platňu. Festivaly v Sopotoch, Drážďanoch, na Malte s prehľadom vyhrávala a jej popularita stúpala nielen doma, ale i v zahraničí. Marcela Laiferová má na konte aj niekoľko kníh – Kľúč k zdraviu, Kľúč k šťastiu či Kľúč k láske sú rovnako obľúbené ako jej piesne.

Tešíte sa na Vianoce?
Veľmi sa teším, stretneme sa  celá rodina spolu, moji dvaja synovia, nevesty, vnúčatá, v dome môjho staršieho syna, príde aj mladší syn s našou najmladšou Elizabet, ktorá má pol roka. Na ďalší deň sa stretneme u mňa na obede a od 26.decembra si doprajem  kúpele, odkiaľ sa vrátim po Novom roku. Takže sviatky ponímame takto rodinne a sú aj preto krásne, že máme na seba dostatok času, teším sa.

Poznáte aj jednotlivé chody jedla, keď pripravuje sviatky nevesta?
Klasika – ryba, šalát, pomarančová torta, ktorú milujeme všetci. Robíme ľahšie koláčiky, bez masla a kapustnicu s hríbami, bez nej by neboli Vianoce.

Ste šťastná mama, že synovia a nevesty sa tak mieria…
Myslím si, že je to zásluha mojej mamy, ktorá ma tak vychovala so súrodencami a rovnako som to odovzdala svojim synom. Blízko seba aj bývame a máme k sebe naozaj blízko.

Prečo do kúpeľov?
Chcem si oddýchnuť, relaxovať,  popozerať zimnú Kremnicu, Banskú Štiavnicu, keďže budem v Sklených Tepliciach všetko to budem mať blízko. Užijem si to.

Kedy nakupujete darčeky?
Už dávno nenechávam nič na  poslednú chvíľu.

Nestane sa potom, že niečo dobre uschované nájdete v marci?
Stane, samozrejme (smiech). Keď kúpim viac, stane sa skôr, že nájdem koncom januára, nie až v marci.

Viete presne komu čo?
Ako som spomínala, sme celkom v intezívnom kontakte, počúvam všetkých po celý rok a viem, kto po čom túži, prípadne čo potrebuje.

Čo poteší vás, aj keď predpokladám, že radšej obdarúvate ako ste obdarovaná?
Jeden darček som si už vyčerpala, bola som na koncerte Roda Stewarda, môjho obľúbeného speváka vo Viedni, tak som hovorila, že nepotrebujem už  nič, ale viete ako je to, určite si niečo nájdem. Mám svoju obľúbenú kozmetiku, ktorá je veľmi drahá, tak predpokladám, že niečo z toho, poteší, nemusím si ju kupovať ja (úsmev).

Budete zrelaxovaná po kúpeľoch, plní sa už kalendár novoročnými vystúpeniami?
Neponáhľam sa nikam, vyberám si vystúpenia, nepotrebujem byť všade a naháňať sa. Všetko treba robiť s mierou. Ale napísala som novú knihu, tento raz z kuchyne o stravovaní a podobne,  bude sa fotiť, predpokladám, že v apríli vyjde. Takže sa teším na všetko okolo nej.

Text a foto:Anna Olvecká