MANOLO BLAHNIK- kráľ topánok

Ťažko povedať či mýty o americkom sne sú pravdivé alebo skutočne ide len o bájne príbehy, ktoré sa nikdy nestali. Príbeh o obuvníkovi, ktorý sa stal svetoznámym a v súčasnosti jeho meno pozná hádam každá žena na svete, ale skutočný je. A navyše sa jeho cesta za slávou náramne podobá na splnený americký sen.

Španielsko – česká krv

Manolo Blahnik má skutočne pestrú genetickú výbavu. Jeho matka bola Španielka a jeho otec bol rodený Čech. Všetci spolu žili na banánovej plantáži, ktorá patrila rodine jeho matky. Ako objekt svojho štúdia si mladý Manolo vybral divadelný dizajn a jeho obživou sa malo byť navrhovanie kostýmov pre divadelné predstavenia. Osudová sa pre neho stala návšteva New Yorku, kde svoje skice ukázal šéf editorke americkej Vogue Diane Vrieland, ktorá povedala Blahnikovi: „Oh, mladý muž, tie veci, ktoré ste nakreslili na nohách sú nádherné! Zabudnite na kostýmy. Zabudnite na oblečenie. Vy musíte robiť topánky!“ . Touto vetou bol vyrieknutý ortieľ, ktorý navždy zmenil život Manola Blahnika a svet topánok.

 

Sex v meste

Z New Yorku sa talentovaný mladý tvorca vybral do Londýna, aby navštívil všetky tradičné manufaktúry na výrobu topánok, kde sa učil umeniu výroby dokonalých črievičiek. V roku 1971 navrhol a vyrobil svoje prvé topánky pre jedného z najznámejších módny tvorcov tej doby Ossie Clarka. O dva roky neskôr si v Londýne otvoril svoj prvý obchod.

Medzi laikmi ho najviac preslávil seriál Sex v meste, kde sa hlavná hrdinka, spisovateľka Carrie (Sarah Jessica Parker) doslova zamilovala do „manoliek“ a obsesívne ich zhromažďuje vo svojom šatníku. Aj keď Manolo Blahnik spočiatku vyhlasoval predstaviteľky tohto seriálu za svoje múzy, neskôr vyhlasoval, že mu prílišná popularita, ktorú mu seriál priniesol prekáža.

Nech je to akokoľvek meno Manolo Blahnik bude už navždy synonymum ženskosti a tých najkrajších topánok a zároveň bude dôkazom, že americký sen nie je len mýtus.

 

Zdroj: pinterest.com, www.vogue.co.uk, www.manoloblanic.com, www.manoloblahniksomethingblue.com, www.shoesnob.co, garmentraveling.blogspot.com