Majster Slovenska o behu, príprave, regenerácii, ale aj radosti zo športovania

Gabriel Švajda

Majster Slovenska v maratóne na rok 2016 Gabriel Švajda sa chystá na novú bežeckú sezónu. Nezaprie v sebe športového ducha a preto sa neváha podeliť o svoje rady a myšlienky s ostatnými bežcami.

Bežecká sezóna sa delí na letnú a zimnú. Ktorú máš ty osobne radšej?
To čo nabeháš cez zimu, to zúročíš na jar. To čo nabeháš v lete, zúžitkuješ zas na jeseň. Mne osobne lepšie sedí jar. Na jar sa behajú osobáky. Na jar sa podávajú kvalitnejšie výkony. V zime máš dlhšiu prípravu. Naopak, koncom jesene si už „vybúchaný“ a to sa už ťažšie behá. Preto radšej behám na jar.

V ktorej časti dňa najradšej bežíš?
Trénujem 2- až 3-fázovo, tak to u mňa až tak nerozhoduje. Kedy je ale človek čerstvý? Ráno. Beh je pre mňa ako ranná káva, ale nebehám každý deň ráno. Snažím sa tvrdšie trénovať ráno, aby som po práci mal viac čas na rodinu a na priateľku.

Ako po ťažkom tréningu, či pretekoch regeneruješ?budiš
Dopĺňam minerály, strážim si pitný režim. Mám aj špeciálne pomôcky, ktoré zregenerujú moje svaly a telo, ale najlepšou regeneráciou je spánok. Ak sa človek dobre vyspí, je to tá najlepšia regenerácia.

Čo sa týka dopĺňania minerálov a tekutín, mal by bežec piť vodu počas, alebo až po behu?
Záleží od toho o aký beh sa jedná. Keď idem dlhý voľný beh, vždy mám so sebou fľašu minerálnej vody Budiš a pomaly si odpíjam. Keď idem 2- 3 hodinový beh, popíjam každých 20 – 30 minúť, ale nezastavím sa. Po behu pijem primerane. Maximálne 2 deci minerálky, počkám a až po 20 minútam sa napijem opäť. Počas letných horúčav som zavodňoval organizmus najmä pred behom, aby telo malo dostatok tekutín a energie.

Baví ťa po všetkých tých pretekoch ešte beh? Máš z toho stále radosť?
Ak by som z behu nemal radosť, tak by som ho nerobil. Mám za sebou strašne veľa pretekov, ale aj veľa pred sebou. Stále je čo zlepšovať. A mám svoje ciele, za ktorými si idem. Kým ich nedosiahnem, dovtedy budem stále behať.

Veríme, že Gabriel Švajda svoje ciele dobehne a držíme mu palce. V ich plnení mu podľa jeho vlastných slov pomáha aj minerálna voda Budiš. Jej pitie počas a po behu prispieva k detoxikáxii organizmu a ich dopĺňanie výdatne posilňuje imunitný systém, napomáha kvalitnejšej regenerácii a redukuje bolesť svalov. Budiš nahrádza nedostatok minerálov v tele a vhodne dopĺňa ich dennú potrebu.

Ako vyššie mineralizovaná minerálna voda, Budiš zároveň zásobuje organizmus dostatkom sodíka, ktorý je po fyzickej námahe mimoriadne dôležitý. Ľudský organizmus ho potrebuje najmä na reguláciu objemu telesných tekutín a prenos nervových vzruchov. Tak ako iné minerály, ani sodík si telo nedokáže vyrobiť samo a preto je minerálna voda jeho ideálnym zdrojom.

Doprajte si preto minerálnu vodu Budiš, ktorá nielen božsky chutí, ale je i mimoriadne vhodná najmä po športovom výkone.