Magický únik do prírody

Štýl zážitkového ubytovania na Orave je orientovaný na dizajn severských krajín.

Bývanie v korunách stromov. Kedysi len detský sen či exotická atrakcia, dnes jedinečný zážitok. Čaro ubytovania v lone prírody dnes môže vyskúšať ktokoľvek. Na Orave stoja dva pozoruhodné domčeky obklopené zeleňou, kde si návštevníci môžu užiť pokoj a ticho, ktoré ponúka okolitý les.

 

Štúdie ukazujú, že čas strávený v prírode má pozitívny vplyv na duševné zdravie, znižuje hladinu stresu a zlepšuje náladu. Pobyt v korunách stromov v obci Revišné, neďaleko Dolného Kubína, ponúka výhľad na jeden z najznámejších oravských vrchov Choč a únik od každodenných starostí.

Spojenie človeka s prírodou

Hlavnou myšlienkou projektu domčekov Pod Lipou bola snaha o prepojenie človeka s prírodou a vytvorenie jedinečného priestoru v korunách stromov, kde si možno dokonale oddýchnuť a vyskúšať si aspoň na chvíľku život bez všetkých výdobytkov modernej doby. Toto zážitkové ubytovanie videli predchádzajúci majitelia v zahraničí, a keďže sa im tento koncept zapáčil, chceli ho priniesť aj na Slovensko. Prvý domček postavili oni, tento druhý je už v mojej réžii. Príbytky sú však takmer totožné, rozdiel spočíva iba v orientácii veľkých okien na svetové strany a v odlišnom riešení strechy,“ hovorí majiteľ ubytovania na Orave.

Inovatívny dizajn a architektúra

Domčeky v korunách mohutnej lipy predstavujú kombináciu lásky k prírode s inovatívnym dizajnom a ekologickým prístupom. Každý dom má rozlohu 25 m2 s terasou veľkosti 8 m2 a je určený pre 4 osoby. Ubytovanie na Orave je moderné, originálne, ale hlavne útulné. Domčeky sú navrhnuté s dôrazom na estetiku a funkčnosť, ale pritom dokonale zapadajú do okolitej prírody. Štýl stavieb je orientovaný na dizajn severských krajín. Pri ich výstavbe sa kládol dôraz na minimalizmus, avšak návštevníci tu nájdu všetko, čo potrebujú. „Dominantným prvkom domčekov sú veľkoformátové plastové okná, ktoré okrem dych berúcich výhľadov na rázovitý región na severe Slovenska, prinášajú do interiéru aj množstvo denného svetla,“ zdôrazňuje Ladislav Pavlovič, obchodný riaditeľ firmy INCON, ktorá sa venuje výrobe okien a dverí.

Jeden z domčekov má vegetačnú strechu, prostredníctvom ktorej autori vrátili živým organizmom časť ich životného priestoru.

Základným materiálom je drevo

Výstavba každého domčeka trvala približne trištvrte roka. Pri ich realizácii bolo potrebné popasovať sa najmä s privezením stavebného materiálu do ťažko prístupného terénu a menšou komplikáciou bola aj chýbajúca elektrická prípojka. Aby mali domčeky v prírode dlhú životnosť, bolo potrebné zabezpečiť, aby ich konštrukcia bola pevná, stabilná a bezpečná. Z toho dôvodu bolo nevyhnutné použiť na stavbu príbytkov kvalitné materiály a zabezpečiť ich odbornú inštaláciu. „Konštrukciu pod domčeky sme realizovali svojpomocne, ale ostatné časti sme zverili do rúk skúseným odborníkom. Domy sú postavené primárne z dreva, pričom na vonkajšej strane je použitý tatranský profil.  S ich stavbou nám pomohla miestna partia chlapov, ďalšie externé firmy realizovali montáž okien, vegetačnej i plechovej strechy,“ vymenúva majiteľ ubytovania. Domy sú navyše zateplené, vďaka čomu sú plne prispôsobené na fungovanie aj počas zimnej prevádzky.

Výhľad, ktorý stojí za to

Keďže domčeky v lese sú vystavené náročným poveternostným podmienkam, bolo dôležité zvoliť si okná s dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami. Trojsklo, teplé dištančné rámiky a kvalitné tesnenie pomáhajú udržiavať konštantnú teplotu v interiéri.  Aby sme zákazníkom poskytli panoramatický výhľad na krajinu, hľadali sme do príbytkov čo najväčšie okná. Voľba padla na plastové okná INCON Design, ktoré majú nielen dobré vlastnosti a pekný dizajn, ale dali sa vyrobiť aj v nami požadovanom rozmere,“ pochvaľuje si majiteľ objektu. Na oboch domčekoch boli použité okná v obojstrannej antracitovej laminácii, ktoré s drevom vytvorili dokonalú kombináciu. Typickým znakom týchto okien je úzky profil s malou exteriérovou hranou, vďaka čomu pripomínajú svojím vzhľadom hliníkové okná. Majú tiež pevné výstuhy, preto sú tvarovo stále a odolné voči krúteniu.

Domčeky majú komfortnú terasu s posedením s rozlohou 8 m2.

Montáž na „turboskrutky“

Okná sa montovali do drevenej konštrukcie, preto v tomto prípade bolo zvolené kotvenie na tzv. „turboskrutky“. Pri tomto type kotvenia sa rám okien predvŕta buď už vo výrobe, alebo priamo na stavbe podľa schémy kotvenia navrhnutej výrobcom. Okno sa vyváži v každom smere a následne sa turboskrutkou prichytí do ostenia, v tomto prípade do dreveného hranolu. Medzera, tzv. pripojovacia škára medzi rámom a dreveným hranolom, musí byť navrhnutá vzhľadom na dilatáciu konštrukcií. V tomto prípade boli použité expanzné montážne pásky, ktoré dokonale utesnili priestor medzi rámom okna a konštrukciou. „Zároveň sa odporúča hlavičku turboskrutky presilikónovať vhodným silikónom alebo prekryť krytkou, aby bola zabezpečená tesnosť,“ vysvetľuje Ľuboš Solčani, vedúci montáži a servisov INCON.

Živá strecha

Strešná konštrukcia je na každom domčeku riešená odlišne. Na jednom je použitá plechová krytina, na druhom myšlienku prepojenia človeka s prírodou dotvára živá strecha. Z dôvodu, že bol rastlinám a živočíchom pri výstavbe domov odobraný ich životný priestor, autori projektu sa ho aspoň z časti snažili živým organizmom vrátiť v podobe vegetačnej strechy. Realizácia tohto typu strešnej konštrukcie však bola pomerne náročná. Vegetačná strecha väčšiu váhu, preto bolo potrebné domček staticky upraviť tak, aby danú hmotnosť strešnej konštrukcie zvládol. Na obe strechy boli následne nainštalované fotovoltické panely. Tie slúžia na výrobu elektrickej energie, ktorá sa v objektoch využíva predovšetkým na osvetlenie interiéru. V domčekoch nie je k dispozícii ani voda. Tá sa ku každému pobytu musí do príbytkov priniesť.

Plastové okná sa montovali do drevenej konštrukcie, preto bolo zvolené kotvenie na tzv. „turboskrutky“.

Minimalistický interiér

Domčeky na Orave sú zariadené útulne a komfortne. V interiéri dominuje tatranský profil vo farbe červeného smreku, ktorý je skombinovaný s nábytkom s kovovými prvkami v antracitovej farbe a plávajúcou podlahou v tmavosivom odtieni. Na prízemí sa nachádza obývačka s rozkladacím gaučom a kuchyňa so základným vybavením. Na plynovom sporáku si tu návštevníci môžu uvariť jednoduchý obed či večeru a v kovovej kanvičke pripraviť kvalitný čaj či dobrú kávu. Keďže sa domček nachádza mimo dosahu infraštruktúry, televízor či wifi tu nenájdete. Na poschodí je priestor určený na spanie s pohodlnou manželskou posteľou, v ktorej si možno dopriať ničím nerušený spánok. „Priamo z postele si návštevníci môžu z okien netypického tvaru vychutnať aj pôsobivý výhľad. Okná boli vyrobené na mieru podľa konkrétnych požiadaviek zákazníka,“ dodáva L. Pavlovič. Súčasťou domčekov je aj oddelená miestnosť, kde je zabudované suché, ekologické WC a nad umývadlom sa nachádza vždy doplnená nádržka s čerstvou vodou. Vykurovanie domčeka zabezpečuje kachľová piecka, ktorá prináša do príbytku príjemné teplo. Okrem útulného interiéru disponuje ubytovanie aj priestrannou, krytou terasou s posedením a hojdačkou.

Zdroj: Silvia B.
Foto: INCON, North House
Článok bol napísaný v spolupráci s INCON

6. Z pohodlnej postele si cez netypické okná v antracitovom dekore môžu návštevníci vychutnať krásny výhľad.