Madonna ikona premien

Ako by to bolo včera čo som šokovane pozerala na vystúpenie Madonny v televízii. Zatiaľ čo ja som si balila do školskej aktovky peračník a iné nevyhnutnosti určené pre výchovno vzdelávací proces, ona behala po pódiu z jednej strany na druhú. Na tom by nebolo nič šokujúce keby na sebe nemala oblečené len pančušky a dnes už ikonický špicatý korzet. 

Tento výjav ma doslova paralyzoval a to najmä v kontexte postkomunistického ovzdušia, ktoré sa začiatkom 90-tych rokoch šírilo našou krajinou. Odvtedy v Dunaji pretieklo množstvo vody, dokonca na ňom pribudlo aj niekoľko nových mostov. Aj napriek tomu Madonna dokáže šokovať aj dnes a to najmä vďaka neomylnej intuícii vo výbere svojich kostýmov.

 

Tie roky 80-te

Začiatkom 80-tych rokov nám z dnešného pohľadu predviedla Madonna prostredníctvom svojich outfitov všetky základné princípy obliekania, ktoré sú z dnešného pohľadu pre toto obdobie typické. Náramky až po lakte na každej ruke, veľká stuha vo vlasoch, divoký make up a oblečenie ulice s nádychom punku- popísané tričká a samozrejme nesmela chýbať jeansová bunda. Toto obdobie vyvrcholilo piesňou Like a Virgin- biele čipkované šaty, mašľa vo vlasoch, a opasok či náhrdelník s provokujúcim nápisom TOY-BOY (chlapec hračka), fotografie s takto nastylovanou popovou princeznou obleteli doslova celý svet. Neskôr si dala svoje neposlušné vlasy ostrihať na krátko a svoj výzor neposlušnej pankerky aspoň trochu zjemnila.

 

Tie roky 90-te

Okolo roku 1987 začína pomaly na povrch vyvierať jej láska ku korzetom . Na pódiu sa čoraz častejšie objavuje viac vyzlečená ako oblečená. Jej ambície provokovať a navždy sa zapísať do dejín vyvrcholili v roku 1990. Na koncertnom turné sa pred davy postavila v korzete, ktorý jej navrhol jej dvorný módny tvorca Jean-Paul Gaultier.  Tak sa zrodili dve legendy naraz, ktoré sú už navždy neodmysliteľne späté. O rok neskôr šokuje zmenou farby vlasov- z platinovej blond prechádza na čiernu. Ešte jeden forever kúsok sa jej v tomto desaťročí podaril. Na odovzdávanie 12-teho ročníka MTV Music Awards prišla s ryšavými vlasmi oblečená v modrej blúzke, ktorá mala rozopnutú vrchnú časť tak, aby jej rafinovane bolo vidieť veľkú časť podprsenky.

 

Evita ju zmenila

Muzikál, v ktorom si zahrala Evitu Peronovú vyčaril z Madonny doslova dámu. Na spoločenských akciách sa začína objavovať v róbach od klasických návrhárov ako Dolce and Gabanna, ale verná ostáva aj svojmu  Gaultierovi, ktorý pre ňu navrhuje už oveľa decentnejšie šaty. Ich spolupráca vyvrcholila pri nádhernom červenom kimone, ktoré si obliekla Madonna v rámci odovzdávaní cien Grammy (1999).

 

Sexbomba sa vracia

Po umiernenom období po boku svojho manžela Guya  Ritchietsa sa v roku 2005 vracia Madonna na pódia opäť stará-známa sexbomba. Vo fialovom úbore nielenže natočila nový klip, ale aj vyráža na nové turné. .Madonna aj napriek veku zakaždým boduje. Či to je na červenom koberci v tých najvyberanejších a najpútavejších róbach alebo je to, ako naposledy keď celému svetu vyrazila dych v kostíme novodobej Kleopatry od Givenchyho.

 

zdroj: addictedtojane.buzznet.com , www.independent.com.mt, www.zimbio.com, gem-thatscool.blogspot.com, www.madonnacostumes.org, halloween.squidoo.com, www.mlive.com, www.mydaily.co.uk , www.huffingtonpost.com, thedalaimama.blogspot.com