Má termoterapia pri liečbe bolesti zmysel?

Ak trpíte akútnymi alebo opakujúcimi sa bolesťami, určite to poznáte. Hľadanie účinnej formy terapie môže byť vyčerpávajúce a nervy drásajúce. Možno ste už vyskúšali klasickú fyzioterapiu či masáže. Pomôcť môže aj akupunktúra a osteopatické techniky.

 

Ak ste ale stále nenašli to, čo ste hľadali a lieky majú vedľajšie účinky, radi by sme vám teraz dali nahliadnuť do inej formy fyzikálnej terapie. Terapia teplom už pomohla mnohým ľuďom, tak prečo by ste si jej účinky na vaše zdravie nemohli v luxusných termálnych kúpeľoch overiť aj vy?

Čo je tepelná terapia?

Tepelná terapia, nazývaná aj termoterapia, je využitie tepla v terapii, napríklad na úľavu od bolesti. Môže mať napríklad podobu horúcich uterákov, termoforov, ultrazvukov, tepelných lámp, vyhrievacích podložiek, hydrokolátorových zábalov alebo vírivých vaní. Teplo zmierňuje bolesť a stimuluje krvný obeh.

Medzi ďalšie výhody tepelnej terapie patrí:

  • Podpora fyzického zdravia.
  • Podpora lepšieho a hlbšieho spánku.
  • Stimulácia imunitného systému.
  • Čistenie a napnutie pleti.
  • Podpora lepšieho vstrebávania živín a trávenia.
  • Spomalenie procesu starnutia organizmu.

Termoterapiou na príjemnom kúpeľnom pobyte sa posilní vaša imunita, zníži nahromadený stres a napätie a odborná starostlivosť profesionálov zabezpečí vnútorný pokoj a viac vyrovnanosti.

Ktorá aplikácia terapie teplom je pre vás vhodná?

Voľba tepelného spracovania závisí od stavu, ktorý vám spôsobuje nepohodlie, a od vašich osobných preferencií. Dalo by sa to prirovnať k obsahu potrebných doplnkov vo vašej obľúbenej talianskej koženej kabelke. Vyberiete si z nej vždy to, čo práve potrebujete.

Pre ošetrenie celého tela sú metódy vlhkého tepla často jednoduchšie. Napríklad teplý kúpeľ alebo horúca sauna účinne prehreje celé telo. Môže to byť vítaná, upokojujúca pochúťka na niekoľko dní po náročnom tréningu, keď sa dostaví bolesť svalov.

Procedúry suchého tepla môžu byť účinnejšie pri liečbe jednotlivých svalov. Ak napríklad trpíte boľavou patelárnou šľachou alebo menštruačnými kŕčmi, použitie vyhrievacej podložky môže byť jednoduchým a ľahkým spôsobom, ako zmierniť bolesť.

Pamätajte však, že tepelná terapia by sa vôbec nemala používať na opuchnuté, zapálené, akútne poranené miesta alebo otvorené rany. Tiež buďte opatrní s tepelnou terapiou, ak máte akýkoľvek typ nervovej choroby. Ľudia so zníženou nervovou citlivosťou si nemusia uvedomiť, keď je vyhrievacia podložka alebo kúpeľ nôh príliš horúci, čo môže viesť k náhodnému popáleniu kože.

Zdroj obrázka: N K/Shutterstock.com