Rozhovory

Lukáš Adamec: Môj sen je byť spevákom

Adamec

Z východného Slovenska sa presťahoval na Západné a koncertov má neúrekom. Okrem množstva vystúpení rieši aktuálne aj “postavu”, pretože sa mu podarilo „vypapkať“ na 106 kíl, čo je na speváka dosť, hlavne ak musí lietať na javisku. Lukáš s kilami nebojuje prvý raz a zrejme ani posledný. Ostáva veriť, že tento boj vyhrá rovnako ako stabilizuje krízu v manželstve o ktorej špekulujú média, no on zatiaľ nič nepotvrdzuje, skôr naopak. Aj v našom rozhovore vyslovuje obdiv a uznanie manželke Miriam.  

Cestujete veľa na rodný Východ?
Každý týždeň (smiech). Sme s kapelou za to vďační a naučil som sa žiť s tým, že za prácou treba cestovať, polovica času sme na cestách.

Jazdenie po slovenských cestách nie je med lízať a potom ešte koncertovať…
Nejazdím už ja, mám človeka, ktorý nie je síce môj šofér, ale jazdí on a okrem toho mi pomáha s ďalšími vecami okolo mojej práce. Už tých termínov a všetkého bolo veľa, robil som chyby, čo nebolo fér voči organizátorom a teraz je to perfektné.

Nedávno som čítala ako jeden slovenský spevák prišiel na koncert a organizátor mu oznámil, že nemá peniaze ho vyplatiť, no napriek tomu vystúpil, lebo mu bolo ľúto ľudí, čo prišli. Viete si predstaviť situáciu, keby  sa vám toto stalo?
Musel by som to zažiť a vyhodnotiť situáciu na mieste, dokonca som aj ja začal aplikovať situáciu o platení dopredu. Nie je to vyslovene moja podmienka, ani rozmar, ale naozaj je toho aktuálne veľa , niekedy musím odmietať, lebo v ten deň už mám iný koncert a ďaleko. Stalo sa aj mne, že som nedostal peniaze a paradoxne to bola akcia len za cestovné, ale verím organizátorom, že nemajú záujem nezaplatiť mi za robotu.

Čo vás zamestnáva okrem koncertov?
Dokončili sme singel Dýchaj, ktorý si vyžiadal dosť času a samozrejme pracujeme na nových skladbách, ktoré by sa mali na albume objaviť na jeseň. Piesne si robíme sami v rámci kapely, s textami nám pomáha občas Vlado Krausz.

Dýchaj – https://www.youtube.com/watch?v=j483RckIx48

Vlado Krausz je podľa mňa minimálne prírodný úkaz, pretože naozaj písať pre toľkých ľudí – kapely, spevákov, speváčky…
Určite má veľa vnemov okolo seba, veľa pokoja, rozmýšľa hlavou, píše srdcom. Horúca láska vznikla tak, že bola hudba, on ju vyhodnotil ako tému na pesničku o cigánke, dokonca aj pracovný názov skladby bol Cigánka a napokon vznikla Horúca láska. Hneď ako som si prečítal text, bol som s ním stotožnený, ale netušil som že ho prijme aj zvyšok Slovenska. A som rád, že ju prijali aj obyvatelia Luníka.

Horúca láska – https://www.youtube.com/watch?v=MW-_2upLDLQ

Po Horúcej láske ste prišli so slaďákom Keď ma raz odsúdia…
Mám rád melodiku, aj rock and roll, ktorý až tak netlačíme, nevidím tadiaľ cestu, ale považujem sa za širokospektrálneho speváka, vyhovuje mi to tak ako to je, piesne mám všetky rovnako rád ako postupne prichádzajú.

Keď ma raz odsúdia – https://www.youtube.com/watch?v=-PM73VD_lfI

Vyhrali ste Superstar, ale nevystrelilo vás to hneď do výšin, museli ste zamakať a poriadne…
Na chvíľu áno, potom nastalo ticho a to obdobie ma dostalo do muzikálov. Akonáhle sa roznieslo, že som veľa v Bratislave, začali ma pozývať aj do rôznych televíznych relácií.  Postupne som začal pracovať a spievať aj mimo muzikálov a mám teraz kapelu a o tú mi išlo v prvom rade. Nový muzikál som žiaden nezačal nacvičovať, bolo by to nefér, teraz mám obdobie koncertov a festivalov, nestíhal by som to. Muzikály ma nesmierne bavili a teším sa, že ma posunuli bližšie k môjmu snu, ktorý je, že chcem byť spevákom.

Je ťažké založiť na Slovensku kapelu?
Nie, je to ľahké (smiech). Ťažké je zohnať dobrých muzikantov, má to dva uhly. Zoženieš nájomných dobrých muzikantov, neriešiš nič len muziku, čisto profesionálne, musia byť časovo zdatní, aby stíhali. Mne vyhovuje druhá alternatíva a bolo to tak s kapelami či v Prešove, či v Košiciach – je to kapela o kamarátstve, o spoločných žúroch, problémoch, slovom malá rodina a je to viac aj cítiť na pódiu.

Máte obľúbené slovenské kapely?
Samozrejme, je to určite IMT Smile, Eventin Hill, ktorí s nimi teraz jazdia turné, Komajotu,  No Name sú kamaráti, mám rád ich robotu, takže nemám vyslovene obľúbeného jedného interpreta. Rozhodne to boli IMT Smile, ktorí ma ovplyvnili najviac, Tomi Okres, ktorý s nimi hral, teraz je v Chinaski a stále spolupracujeme.

Inšpirácia, hudobník ju potrebuje, čo je pre vás najväčšou?
Životné zážitky, o láske sa krásne spieva, rád v nej riešim krízové situácie, ťažká láska… Priznám sa, milujem muziku, napriek tomu, že nie je to ľahká robota, hoci nemáme pevnú pracovnú dobu, musíme tvorbu prispôsobovať ľuďom, aby zaujala. Je to ťažké na administratívu, logistiku, na čas – odlúčenia od rodiny, zodpovednosť kapely za mňa a opačne, ale to čo dostávame od ľudí, je super.

Manželka je tolerantná?
Neviem si predstaviť, že by to zvládla iná žena lepšie ako moja, naozaj. Máme dve deti, vyžaduje si to od nej naozaj veľa trpezlivosti, zaoberá sa možno viac nimi ako mnou, ale nemá to ľahké. Snažím sa byť s deťmi čo najviac, keď som doma, zvykajú si na ten rytmus a kolobeh, ktorý moja práca má, boli so mnou na koncerte, akceptujú to. Keď bude menej roboty budem s nimi ešte viac, takže verím, že to bude dobré.

Spomenuli ste kapely ktoré máte rád, lebo ste aj kamaráti. Nedávno ste sa stretli v televíznom programe s Marcelou Laiferovou, ktorá je skutočná legenda a aké to bolo, asi ste predtým nemali veľa príležitostí spolu účinkovať.
Bol som nadšený, veľmi príjemná vtipná osoba, nádherne stále spieva, som veľmi rád, že som ju spoznal, verím, že budem mať príležitosť spoznať aj ďalšie slovenské legendy

Anna Olvecká

 

 

 

 

 

Click to comment

Odpovedať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

To Top