Lucia Vráblicová: Na predstavenie Madam Pompadour sme sa všetci tešili…

Príjemná, skromná, nenápadná herečka Lucia Vráblicová si na Novej scéne „vychutnáva“ rolu podvádzanej a nemilovanej manželky Ľudovíta XV., ale zloba v nej rozhodne nie je. A dovolila nám nazrieť aj do svojich túžob a slabôstok.

Ako sa máte?
Mám sa krásne, aj keď unavene, ale časom to hádam dospím.

Kedy?
Aha, tak to ešte neviem (smiech).

Koľko rokov má váš syn, nemá herecké ambície?
Benjamín má štrnásť a herecké ambície našťastie nemá (úsmev). Schválne hovorím našťastie, lebo som si povedala – hercom byť len cez moju mŕtvolu. Viete, hercov je dnes veľa, veľa je aj šikovných, a kým ho viem ako-tak smerovať budem sa snažiť čo najďalej od herectva. Nie je to však námaha, pretože jeho záujmy smerujú k počítačom samozrejme, natáčanie videí, šport, tak uvidíme kam ho vietor zaveje.

Vy si na nedostatok príležitostí nemôžete sťažovať…
Nie, som spokojná, som interná zamestnankyňa Novej scény a postava kráľovnej v muzikále Madam de Pompadour mi bola písaná na telo, rovnako ako hlavnej predstaviteľke – Sise Sklovskej. Mám tam pesničku presne pre moju hlasovú polohu, tak som rada.

Ako ste sa zohrávali s kolegami?
My sme vlastne zohratí, aj keď Jožko Vajda je v Národnom divadle, stretávame sa pri natáčaní seriálu ZOO, s Marošom Kramárom sme hrali pred 22-oma rokmi v Pokrvných bratoch, rovnako so Števom Skrúcaným v Niekto to rád horúce, sú to moji starí priatelia, sme na seba zvyknutí. Takže sme sa nezohrávali, ale tešili, že budeme spolu hrať.

Kráľovná rešpektovala milenku svojho manžela Ľudovíta XV., viete si predstaviť takú situáciu dnes?
Aha, narážate na to, čo som povedala na tlačovke, že obe ženy – kráľovná i oficiálna milenka boli také inteligentné, že si dokonca priali, uznávali jedna druhú, nesplietali voči sebe intrigy a rešpektovali sa. To bola úplne iná doba ako dnes, otázka či by som priala milenke svojho manžela?! No, zle by som jej nepriala, ale stotožnená by som s tým určite nebola.

Boli by ste schopná aj do vlasov skočiť?
K tomu by som sa asi neznížila, na všetko treba dvoch ale netreba len ženu obviňovať, keď muž zahýba, rozhodne sa odbočiť…

Čo nám prezradíte o svojich kráľoch, ktorí sa alternujú – Števo Skrúcaný a Stano Král?
Sú milí, ale žiaľ, milší sú k Madam Pompadour.

Boli ste niekedy vo Versailles?
Nie, ale po predstavení mám veľkú túžbu zaželať si k nejakému okrúhlemu jubileu výlet do tohto krásneho prostredia.

Držíme palce. Spomenuli ste, že ste unavená zo skúšok a tak, keď sa teraz budete chieť odmeniť, že ste veľa pracovali, čo si doprajete – kabelku, parfém, topánky, ktorý ženský rozmar je vám najbližší?
V divadle som od rána do večera, preto by ma potešilo, keby ma zase manžel zbalil aj so synom a niekam uniesol ako to urobil v decembri do Tatier, kde bol nádherný vzduch, krásna snehová perina, máme nádhernú fotografiu, dodnes z nej žijem. Takže môj manžel, môj syn, moja rodina, niekde preč.

To je fajn, rodinné, ale pre seba, čo by ste si ukoristili, čo by bolo len a len vašou odmenou?
Dala by som si povedať a nahovoriť sa na dobrý wellness, ani dobrý parfém nie je zlý a kabeliek mám toľko, že manžel zvažuje, že musíme kúpiť jednoizbový byt na kabelky. Je to rituál, hoci viem, že mám kabeliek, neúrekom, zbadám kúsok a poviem si – moja, ty si hodná toho, aby si doplnila moju zbierku kabeliek, dokonca mám ešte z mladosti rôzne. Nie sú ani drahé, ale pre mňa zaujímavé. Neviem sa ich pozbavovať, ale mala by som už, ak máte záujem, nech sa páči, podelím sa (smiech).