Ľubica Pilzová: Každú robotu, ktorú som robila, som milovala a platí to aj dnes

Vždy pohodová, usmiata  – taká bola na obrazovkách televízie Markíza a taká je aj teraz, keď s ňou hovoríte o programe a práci v  Televízií Bratislava. V nej totiž pôsobí ako šéfredaktorka.

Boli sme zvyknutí vídať vás v hlavných správach, najsledovanejšej televízie Markíza, potom ste sa z obrazovky stratili… Teraz ste znova v televíznom svete, ale prezraďte, ako ste si žili v období, keď ste neboli denne „na očiach“?

V lete 2010, keď nastúpila vláda Ivety Radičovej, z okruhu jej spolupracovníkov mi prišla ponuka pracovať na Tlačovom odbore. V Markíze som v tom čase pôsobila 12 rokov a zhodnotila som, že sme si navzájom veľa odovzdali a možno je naozaj čas na zmenu. Moja nová práca prinášala každodenný styk s médiami, čiže som mohla využiť vzťahy, ktoré som za tie roky nadobudla. Veľmi korektne sme sa s Markízou rozlúčili a z obrazovky som sa samozrejme stratila, ale v podstate som fungovala naďalej v inej pozícii.

 

Televízna obrazovka je vám zrejme súdená, pretože teraz ste zase v televíznom kolotoči…

Som skutočne veľmi šťastná, že sa mi podarilo vrátiť sa  k novinárskej profesii. Pracujem v Televízii Bratislava a som vďačná za dôveru, ktorú mi vedenie tejto televízie dalo. Využívam skúsenosti z predchádzajúcej televízie, rovnako aj manažérske, pretože na Úrade vlády som viedla pomerne veľký  odbor. No zároveň  sa učím veľa nových vecí, ako zvládať obrazový strih, kameru, réžiu, čo je pre mňa doslova nadstavbou, čo je práca, o ktorej som ani nesnívala.  V hovorcovskej pozícii je to naozaj ťažké –  dostanete nálepku, ktorá sa s vami vezie, či  chcete alebo nie.

 

Porovnávate, či je ľahšie stáť pred kamerou s mikrofónom, alebo riadiť kolotoč vysielania spoza kamery, režisérskeho a strihového pultu? Máte teraz väčší rešpekt voči redaktorom?

Rešpekt mám voči naozaj každému, kto si robí svoju robotu dobre, mám rada ľudí zodpovedných a dochvíľnych.  Náročné je všetko, čo človek robí poriadne. Aj keď pravdou je, že ak to robíte s láskou, prekonávate prekážky omnoho ľahšie. V Televízii Bratislava máme skúsených redaktorov, ale aj začínajúcich – práve tí sú mojou parketou, aby som im posunula svoje skúsenosti a tiež to, čo mňa kedysi naučili pani Bugošová či pani Machatsová

 

Nastúpili ste do rozbehnutého vlaku menom TV BA a nedávno ste mali milú oslavu…

Oslávili sme 6. výročie televízie a to svedčí o fakte, že táto televízia má svoje miesto na televíznom trhu. Bratislavčania by mali mať informácie o tom čo sa robí doslova

pred dvermi ich bytov. Rovnako aj o práci magistrátu či poslancov, ktorých si zvolili, čo robí pán primátor a podobne. Občania majú vďaka TV Bratislava prehľad o práci svojich zástupcov a rovnako zvolení zástupcovia majú možnosť prezentovať požiadavky, názory a radosti i bolesti svojich občanov.

 

Aké máte skúsenosti? Zaujímajú sa  Bratislavčania, čo sa deje pred dverami ich bytov – ako sme to spomenuli?

Ľudia nám dôverujú a obracajú sa na nás najmä s problémami, čo je pochopiteľné. Máme prípad, keď občan doslova bojoval s istou mestskou časťou o miesto na parkovanie  a podarilo sa nám pomôcť tento boj vyhrať. Alebo sme zverejnili fotografie strateného psíka, ktorého hľadal zúfalý obyvateľ Devínskej Novej Vsi a po všetkých útrapách sa psík našiel a potešilo nás poďakovanie jeho majiteľa. Teší nás dôvera, s ktorou sa na nás občania obracajú a snažíme sa vyhovieť a nesklamať.

 

Prezraďte nám niečo o reláciách, aby sme navnadili aj tých, ktorí sa ešte nerozhodli naladiť si TV BA…

Televízia Bratislava je kvalitná televízia, vďaka tomu funguje šesť rokov.  Je životaschopná,  a snažíme sa udržať si vysoký kredit. (úsmev). Okrem komunálnych tém sa venujeme aj kultúre, športu, máme  pomerne mladú motoristickú reláciu AutoMotoNews, ale nevyhýbame sa ani témam európskym, ktoré zasahujú do nášho každodenného života. Veľmi konkrétnu a veľmi príjemnú a intenzívnu spoluprácu máme aj s mestskými časťami – Nové Mesto, Rača, Staré mesto, Petržalka – a samozrejme uvítame aj ďalšie mestské časti, ktoré sa zapoja. Na svoje si prídu aj dámy –  pre ne máme reláciu o móde, zdraví a kráse: City Lady, ktorú zdieľame s regionálnymi televíziami na celom Slovensku. Pre mladých ľudí, ktorí chcú byť v obraze vo svete technológií, máme dvojtýždenník LIKE IT. Spoločenským svetom sprevádza Korzo a samozrejme máme spravodajské relácie, no a svoje miesto majú blogeri, ktorí upozorňujú na dianie okolo nás. Ponuka je naozaj pestrá a neustále pracujeme na jej atraktívnosti.

 

Takže vaša práca – usledovať beh televízie je dosť náročná…

Hovorím, že mám prácu bez stresu. Tým, že sa podieľam na príprave a výrobe všetkých relácií, si zvyšujem vlastnú informovanosť a  neustále rozširujem svoje obzory, takže som vďačná. Cítim, že je to pre môj osobný rozhľad.

 

Čomu sa venujete ak nie ste práve v televízii, okrem bežných domácich prác, ktoré neminú žiadnu ženu?

Začnem obšírnejšie. Osem rokov vo verejnoprávnej televízii, dvanásť v komerčnej, takmer dva roky na úrade vlády. Pripravovať denne spravodajstvo – sviatok, piatok, takmer 24 hodinový kolotoč, sedem dní v týždni aj na tlačovom odbore, a naraz prišli voľné víkendy (úsmev). Ale ak sa deje niečo zaujímavé, nemám problém nakrúcať aj v nedeľu dopoludnia, ako nedávno Beh Devín-Bratislava. Voľné víkendy mi spôsobujú radosť: venujem sa rodine, čítam knihy, s kamarátkami chodím do lesov na túry, čo je veľmi príjemné, pretože Bratislava a jej okolie skrýva neuveriteľné poklady.

 

Pôsobíte veľmi spokojne, pozitívne, vyrovnane…recept?

Mám šťastie, že každú robotu, ktorú som robila a robím, som aj milovala a milujem. Z každej pozície som odchádzala s plačom, lebo mi to bolo ľúto, ale vždy som sa odchodom posunula. Takže skôr som oplakávala ľudí, ktorých som opúšťala. Milí Bratislavčania, nech sa páči, prídite všetci pred obrazovky Televízie Bratislava, privítame každý podnet, informáciu! Sme tu pre vás!