LETNÁ BRIGÁDA POMÔŽE PRI ŠTARTE KARIÉRY AJ HOSPODÁRENÍ S PENIAZMI

Obdobie prázdnin je vhodné na pracovné aktivity mladých, brigádovať môžu už stredoškoláci. Získajú tak prvé pracovné skúsenosti a zarobia si aj vlastné peniaze. Expertka na osobné financie Ivana Mikitová a personalistka Andrea Kováčová zo spoločnosti PARTNERS GROUP SK vysvetľujú, prečo je dôležité začať pracovať už v mladosti.

   

„Letné mesiace sú okrem oddychu určite vhodné na to, aby si mladí ľudia zarobili svoje prvé peniaze a prispeli si tak na kúpu toho, po čom túžia. Ako ďalšie plus vidíme, že sa začnú učiť, čo to znamená mať vlastné financie, ako s nimi hospodáriť, a tým sa pripravovať na štart v dospelosti,“ hovorí personalistka Andrea Kováčová. Práca pomáha rozvíjať osobnostné predpoklady nevyhnutné na postupné úspešné zapojenie do pracovného procesu a budovanie kariéry. Je to zároveň výborný spôsob, ako si začať vytvárať pracovné návyky.

„Čím skôr sa mladý človek naučí správne hospodáriť s peniazmi, tým jednoduchšie to bude mať v živote,“ dopĺňa Ivana Mikitová, odborníčka na osobné financie. Študentom vždy odporúča rozdeliť príjem z brigády podľa ideálnych finančných mier. Ako príklad uvádza: ak zarábam 500 eur mesačne, 10 %, 50 eur z letnej brigády si odložím na neočakávané výdavky, napr. keď dostanem defekt na kolobežke, aby som to mal z čoho dať opraviť, 20 %, 100 eur si odložím do budúcna, napr. poradím sa s odborníkom, kam investovať, 30 %, 150 eur si odložím na horšie časy počas školského roka, keď možno nebudem môcť pracovať, napríklad počas skúškového obdobia a zvyšných 200 eur (40 % z príjmu) používam na bežnú spotrebu.

Zdroj: Paulína N.