Legendárny V-klub praskal vo švíkoch vďaka Taktikom

Bratislavský V-klub praskal vo švíkoch ako za „starých dobrých véčkovských a taktikovských“ čias. Konala sa v ňom predpremiéra filmu o slovenskej hudobnej legende Taktici večne živí, ktorý odvysiela Dvojka 17. júna 2015 vo večerných hodinách. Vzácnu príležitosť si nenechali ujsť samotní protagonisti, ktorí sa zišli zo všetkých kútov sveta. Z New Yorku prileteli spevák a líder Vlado Kolenič a bubeník Július Mikeš, zo Santa Monicy bývalý manažér Stenley von Velitzky, zo Svätého Jura prišiel klávesák Milan Grožaj ako i technik Juraj Hideghéty z Veľkého Baru.

Taktici večne živí

Krátko po premietnutí filmu ho zhodnotil Vlado Kolenič, ktorý zo Slovenska odchádzal ako mladý búrlivák a amatérsky hudobník, no dnes je hudobným profesionálom a zrelým mužom s optimistickým úsmevom a pesimistickým pohľadom na vývoj sveta: „Film je presne taký, ako sme boli my. Bez prikrášľovania, bez make-upu, s kruhami pod očami, ako sme sa ráno zobudili, tak sme nakrúcali. Za šesť dní sme nalietali 4600 kilometrov, ale bolo to super a nestrácali sme úsmev. Okrem toho ma príjemne prekvapilo, koľko ľudí prišlo do Véčka, staré známe tváre, niektoré zmenené, ale spoznal som každého. Som rád, že sa toto udialo.“

Príbeh Koleniča a Taktikov ako hollywoodsky film

Svoju kariéru začali Taktici v roku 1977 a to výlučne s vlastnou tvorbou so slovenskými textami. Hrávali v kluboch, koncertovali po celom vtedajšom Československu, účinkovali v rozhlase a televízii. Predbehli nástup Elánu a právom patria do histórie čs. populárnej hudby ako legenda. Jeho popularita, kapely aj Vlada Koleniča bola taká veľká, že vyhrávali rozhlasové hitparády, očarili na Bratislavskej lýre a všetky koncerty mávali beznádejne vypredané. Na večery s Taktikmi v bratislavskom V-klube stáli fronty až po Manderlák. Skladby 10 dkg tresky, Predavačka langošov, Telefón, Dáša , Vám v bielom plášti , Tanečník, Svadobná noc a ďalšie sa distribuovali na magnetofónových kazetách ako samizdat. Formálna podoba vystúpení, recesný konferans Vlada Koleniča a obsah piesní však nekonvenovali vtedajšiemu režimu, ktorý začal uplatňovať na skupinu Taktici rôzne reštrikcie. Keď kapelu ako prvú z vtedajšieho socialistického bloku pozvali na turné do Veľkej Británie na základe prvého miesta v britskej hitparáde (skladba Telefón), na Slovkoncerte (štátna agentúra zastupujúca umelcov) mu oznámili, že nedostanú vycestovacie doložky. Vtedy sa Vlado Kolenič rozhodol, že v komunistickej diktatúre už nemôže žiť a emigroval. Jeho osobný ľudský príbeh je ako hollywoodsky film. S falošnou vycestovacou doložkou s pečiatkou z otlačenej jednokorunovej mince, vycestoval cez Juhosláviu do Rakúska cez slovinské hranice. S manželkou, dvojročným synom a pár šilingami vo vrecku. Pobudol v zbernom tábore Treiskirchene, čakal na americké vízum v alpskom penzióne a nakoniec odletel s rodinou do vytúženej krajiny – USA. Ešte predtým stihol dať správu ostatným členom skupiny Taktici, že sa to podarilo a traja ďalší členovia skupiny Taktici našli odvahu si jeho útek touto trasou zopakovať. Všetci sú dnes americkými občanmi. Bol to nehorázny škandál, politická prehra režimu a desiatky nahrávok skupiny Taktici v televízii a rozhlase putovali do depozitu. Na vysielacích kartách bol veľký červený nápis : Zákaz vysielania!

Nastala doba temna. V ČSSR i v USA pre Taktikov, lebo po prvom boome z emigrantov nasledovali v novej domovine ťažké mesiace hľadania vlastnej identity a rôznych zamestnaní. Umývači okien, búracia čata, taxikári a sviatoční kluboví muzikanti. Profesionálnu hudobnú kariéru v USA nakoniec naštartoval iba leader skupiny Vlado Kolenič, ktorý krok za krokom zvládal angličtinu a viaceré hudobné nástroje. Postupne sa prepracoval na špičku koncertných a štúdiových hráčov. Odmenou bolo účinkovanie so skupinami Four Tops, The Coasters, Platters, Arkenstone, Rodan, The Temptations, TexMex, Little Anthony, Gloria Papin a nahrávanie so stovkami interpretov rôznych hudobných štýlov. Napísal hudbu pre dva celovečerné filmy v Hollywoode, televízne programy a jeho pesnička Back in Space vyprevádzala raketoplán Discovery pri štarte do vesmíru. Väčšinu svojho amerického života strávil v Las Vegas a v Hollywoode. Dnes sa venuje výlučne komponovaniu a pôsobí aj ako hudobný producent.

Taktici versus Tiktaci

Nálada vo Véčku pokračovala v duchu skladieb Zmrzlina a Predavačka langošov, bez ktorých sa nezaobišli žiade koncert Taktikov, a ktoré sú nezmazateľne vpísané do uší sa duší a všetkých vekových kategórií. Vlado si ich s chuťou zaspieval, Július Mikeš zabubnoval a celé Véčko spievalo s nimi. Po dvoch pesničkách Vlado Kolenič skonštatoval, že na pódium patria mladí a nastúpila kapela Tiktaci, ktorá predstavila svoj nový singel. Z obľúbenej slovenskej kapely Taktici, ktorej názov prepožičal v roku 2004 osobne Vlado Kolenič, nakoľko hrávali jeho skladby, vznikla nová skupina s názvom Tiktaci! „Viem, že táto zmena nebude ľahká pre okruh ľudí, ktorí boli zvyknutí na Taktikov, ale verím, že ich nesklameme. Popri našej novej tvorbe budeme hrávať aj staré skladby Taktikov ako to bolo doteraz a hlavne v zodpovedajúcej kvalite. Pribúdať budú však aj nové pesničky. Názov Tiktaci má v sebe posolstvo, ktoré Taktici zanechali nenaplnené po odchode v roku 1979, “ prezradil líder už kapely Tiktaci Vladimír Čulík.