Legendárny denník Anny Frankovej ako komiks, aj na doskách SND

Denník Anny Frankovej je jedným z najsilnejších svedectiev druhej svetovej vojny. Trinásťročná Anna Franková sa spolu s rodinou počas nej dva roky ukrývala v zadnej časti jednej budovy v Amsterdame. Vo Vydavateľstve SLOVART vyšlo netradičné spracovanie  legendárnej knihy.

 

Autorská dvojica Ari Folman (koncepcia) a David Polonsky (ilustrácie) spracovali príbeh Anny Frankovej a jej rodiny do podoby komiksu, ktorá poteší dospelého čitateľa a je zároveň prístupnejšia pre mladších čitateľov. Anna si zapisovala udalosti od 12. júna 1942 do 1. augusta 1944 a zaznamenala všetko, čo sa okolo nej dialo, aj jednotlivé dni v úkryte. Keď v marci 1944 v Oranžskom rádiu počula výzvu občanom, aby poskytli svoje zápisky do zbierky na historické účely, svoje poznámky začala prepisovať do knižnej podoby. Stihla prepísať podstatnú časť pôvodných listov. Zápisky sa končia textom, ktorý Anna zaznamenala iba pár dní pred tým, ako ju aj jej rodinu našli vojaci a odvliekli do koncentračného tábora. Zápisky sa však zachovali a po vojne sa o ich knižné vydanie zaslúžil Annin otec Otto Frank, ktorý jediný vojnu prežil. Denník Anny Frankovej je aj 70 rokov od svojho vydania bestsellerom. Vo Vydavateľstve SLOVART sme začiatkom roku 2020 dotlačili toto dielo už desiatykrát.

Slovenské národné divadlo uviedlo opernú monodrámu Denník Anny Frankovej

Nová inscenácia Operného štúdia SND – opera Grigorija Frida Denník Anny Frankovej – bude súčasťou vzdelávacieho programu pre školy.

Súčasná kultúrno-politická situácia nás opäť núti zamýšľať sa spolu s mladou generáciou, aké je nesmierne dôležité poznať históriu druhej svetovej vojny. Extrémizmus, násilie, netolerancia k ľuďom rôznych etník a vierovyznaní a mnohé podprahové ideológie, ktoré opäť žijú medzi nami, sú motiváciou, aby sme hovorili o hrôzach tohto obdobia a o ich následkoch.

Koncom januára 2020 uplynulo 75 rokov od oslobodenia nacistického koncentračného a vyhladzovacieho tábora Auschwitz. Tragické príbehy druhej svetovej vojny a holokaustu inšpirovali vznik mnohých diel. Jedným z nich je aj monodráma Denník Anny Frankovej, vrcholný opus Grigorija Frida, významného ruského skladateľa a maliara židovského pôvodu.

Mono-opera je založená na vybraných pasážach z denníka Anny Frankovej. V skrátenej podobe rozpráva príbeh jej osudu počnúc jej narodeninami 12. 6. 1942 cez príhody v škole, predvolanie na gestapo, hľadanie úkrytu, dennodenné stretávanie sa s ďalšími ukrytými ľuďmi, prvú lásku až po raziu gestapa a odvlečenie Anny do koncentračného tábora.

Premiéra novej inscenácie Operného štúdia SND Denník Anny Frankovej sa uskutočnila 28. 11. 2020 o 20.00, ďalšie termíny predstavení pribudnú do programovej ponuky Opery SND po uvoľnení protipandemických opatrení.

Úryvky z knihy prečítala členka Činohry SND Jana Kovalčiková, ukážky z operného diela zaznejú v podaní členky Operného štúdia SND Anety Podrackej Bendovej s klavírnym sprievodom Andrey Bálešovej.

V rámci diskusnej relácie sa uskutočnila aj  prezentácia komiksovej verzie príbehu Anny Frankovej – aktuálnej knižnej novinky

Projekt podporuje aj Veľvyslanectvo Holandského kráľovstva na Slovensku – krajiny, v ktorej Anna Franková žila a ktorá jej odkaz šíri ako memento pre ďalšie generácie.

Opera SND spolu s Operným štúdiom SND prezentuje toto dielo aj ako vzdelávací program pre školy. Partnerom tohto vzdelávacieho programu je Nadácia Milana Šimečku. Nadácia už 15 rokov organizuje putovnú výstavu Anny Frankovej určenú pre žiakov stredných škôl, ktorá rozvíja koncept rovesníckeho vzdelávania. Výstava dáva priestor aj súčasným príbehom mladých ľudí, ktorí čelia rôznym formám diskriminácie. Výstava spolu s opernou inscenáciou prostredníctvom príbehu Anny Frankovej študentom priblíži historický kontext doby, prenasledovanie židovského obyvateľstva a holokaust, ale zároveň otvorí témy súčasnosti, ako je pretrvávajúca diskriminácia a predsudky a stereotypy spoločnosti voči rôznym skupinám obyvateľstva.

Zdroj: Anka O.