La Gioia – Vianočný koncert s Evou Urbanovou 9.decembra 2019 v Istropolise

Pop operné trio La Gioia oslávilo v minulom roku  už desiaty rok na hudobnej scéne. Aktuálny držiteľ Zlatej platne za predaj CD albumu Best of Československé pripravuje Vianočný koncert s populárnou českou opernou divou Evou Urbanovou v bratislavskom Istropolise 9, decembra 2019. Eva Urbanová sa predstaví v trochu netradičnej polohe – zaspieva totiž svoje obľúbené rockové pesničky.

 

La Gioia – Ak nie si moja https://www.youtube.com/watch?v=ZZFgDz_J_h4

Matej Vaník, Peter Ševčík a Peter Ďurovec tvoria hudobné zoskupenie, ktoré má za desať rokov účinkovania na konte 7 albumov a stovky úspešných koncertov doma na Slovensku a v  zahraničí. Len pred pár dňami sa vrátila La Gioia z Kuvajtu, kde odohrali koncert, potešili prítomných cédečkami.

Vznik La Gioia
Prvopočiatky vzniku La Gioia sa datujú do roku 2006, kedy Peter Ševčík, objavil na hudobnej scéne skupinu Il Divo. Práve táto formácia podnietila vznik La Gioia. Traja operní speváci a jeden spevák populárnych piesní bolo to, čo dalo nápad, aby som oslovil Petra Ďurovca, ďalšieho operného speváka, a ten zase poznal a oslovil Mateja Vaníka, speváka popových piesní. Trvalo to ďalšie dva roky a pop operné trio La Gioia bolo na svete. Dvaja operní a jeden popový spevák, dvaja barytóni a jeden tenor sme sa stali pop operným triom La Gioia. Začali sme teda upravovať známe populárne piesne a spievať ich operným štýlom. Chceli sme operu vyniesť von na ulicu a niečo z ulice priniesť do sveta opery. Keďže sme nechceli byť iba vernou kópiou Il Divo, začali sme prerábať známe slovenské a české populárne piesne, čo sa stretlo s nesmiernym záujmom, a tak sme sa vybrali vlastnou cestou. „Začiatky výberu boli veľmi ťažké,“ – spomína Peter Ševčík a pokračuje: „Nevedeli sme, aký repertoár máme zvoliť, ktoré piesne budú vhodné k prespievaniu a hlavne, ktoré skladby sa budú poslucháčom páčiť. Po dlhom počúvaní pôvodných skladieb a dôkladnom výbere sme ako prvú skladbu vybrali pieseň od Dalibora Jandu s názvom Oheň, voda, vítr. Oslovili sme nášho dobrého kamaráta Marca Sequenziu, pôvodom z Talianska, aby nám napísal libreto – teda text k tejto piesni. Z tejto jednej spolupráce sa rozvinula dlhodobá a on sa stal, až do svojej nedávnej smrti, našim dvorným textárom talianskych textov. Skladbu nanovo zaranžoval do orchestrálnej podoby  Matej Vaník, ktorý je zároveň aj skladateľ, a naša prvá pieseň s názvom Ti Cerco (v preklade z taliančiny Hľadám ťa) bola na svete.“
La Gioia- Ma Fille Est Bellehttps://www.youtube.com/watch?v=mBE5nYbVi6c

Desať rokov – krátka bilancia
Kapela ťahá spolu jedenásty rok a zmeny neplánujú, trojica si rozumie a držia sa hesla „nemeň víťaznú zostavu. Roky sú  veľmi inšpiratívne, poznávacie a tvorivé. Spoznali  množstvo ľudí,  samých seba, spoznali svoje hranice. Vytvorili na Slovensku známu veličinu  pod názvom pop opera, ktorá sa  udomácnila a ľudia ju  registrujú. Trio La Gioia zanechalo  ľuďom  sedem albumov a priblížili  operu tým, ktorí ju doposiaľ nemali možnosť počuť alebo ju vytesnili zo života. Nechali sa  inšpirovať osobnosťami hudobného sveta a túto inšpiráciu  preniesli aj do  piesní a zároveň inšpirovali mnohých, aby neuzatvárali operu iba do operných domov. Veria že  desaťročný vzťah publikum-umelec, umelec-publikum je naozaj úprimný, vzájomný a hlavne nerozlučný.

Zlatá platňa ešte horúca
Doslova pred pár dňami ich zastihla príjemná správa, že ich CD Best of Československé získalo za predaj Zlatú platňu. Radostná správa pred vianočným koncertom. Najnovšie CD  Best of Československé, už zlaté, je kompilácia najznámejších hitov ale aj úplných noviniek. Už z názvu vyplýva, že ide o najväčšie české a slovenské hity ako Oheň, voda, vítr  od Dalibora Jandu, Atlantída od  Mekyho Žbirku, Pár přátel  od Michala Davida, Psi sa bránia útokom  od Petra Nagya a Joža Ráža a mnohé ďalšie. Album je obohatený aj viacerými novinkami od Karola Duchoňa či Karla Gotta.

Vianočnému koncertu 9.12.2019 v bratislavskom Istropolise  predchádzajú ešte koncerty v nasledujúcich mestách:

28.10.2019 – Uherské Hradiště
13.11.2019 – Zlaté Moravce
19.11.2019 – Nové Zámky
20.11.2019 – Bardejov
21.11.2019 – Prešov

 

Zdroj: Anna Olvecká – PR manager Vianočného koncertu  La Gioia
Foto: Archív La Gioia