Kuly z Desmodu: Vznikli sme, lebo sme chceli byť slávni

Najnovší album skupiny DESMOD Molekuly zvuku pokrstil v Bratislave Milan Lasica, ktorý prezradil, že ho s kapelou vlastne nič nespája, len ho pozvali, mal čas, a tak nebol problém. Na čo všetko sa tento rok kapela teší, o to sa s nami podelil spevák Mário Kuly Kollár, ktorému pred časom diagnostikovali cukrovku. Vďaka tomu upravil životosprávu, schudol 15 kíl, aj keď aktuálne zápasí so zdravotnými problémami, no na bližšie informácie je skúpy.

Stretávame sa na tlačovej konferencii k Trnafskému festivalu, ktorý bude mať svoj úvodný ročník. Ako vnímate festivaly na Slovensku a je ich dosť, čím vás oslovil tento, že ste prijali naňho pozvanie?
V Trnave sme hlavne na žiadnom festivale ešte nehrali, takže je to pre nás nóvum, a tým, že je veľký, pre veľa ľudí, to nás baví, to nás oslovilo. Povedali sme si, poďme to vyskúšať na takom veľkom slávnom štadióne ako je Štadión Antona Malatinského…

Asi aj zaujímavá spoločnosť – Kryštof, Klus, Čekovský, Bystrík…
Luxusná partia, veľmi sa nám to páči. A hlavne ľudia si budú mať z čoho vybrať.

Skupina DESMOD má tento rok také pekné výročia, že 22 rokov, oslávite to?
Priznám sa, ani to nerátame, ale možné to samozrejme je. Rozhodne viem, že v roku 2020 bude 20 rokov od nahratia prvého albumu, tak chceme vydať nejaký nový a samozrejme to osláviť.

Za tie roky ste prešli od haevy metalu cez metal, punk až k súčasnému melodickému rocku. Ale dnes vnímate vaše prvé skladby – pobavíte sa, zasmejete?
Za seba môžem povedať, že áno, keď sme začínali  – nahrávanie malo celkom inú vôňu, atmosféru, zvuk. Čo ma prekvapuje, mal som celkom iný hlas ako teraz. Taký nejaký tenký, chalani to nazvali, že „mladá koza“. Človek sa časom vyprofiluje, aj hlas sa vyspieva, dozreje.  Ako sa mení človek, mení sa aj názor na hudbu. Jedno je však isté, že rocková muzika nás stále baví, počúvame ju doma, v aute, na koncerty chodíme aj na iných interpretov.  My hráme niečo, čo naozaj cítime a na čo máme. Poriadny rock prenechávame mladým úderným gardám, máme naozaj kvalitné kapely.

Skupiny vznikajú, aby boli úspešné, populárne, mali veľa fanúšikov, hlavne tých v sukniach, splnili vám vaše predstavy o hudobnej ceste?
Čítal som, teraz už neviem kto to povedal, že nerobím to kvôli sláve. My sme to robili len kvôli tomu, aby sme boli slávni, predsa. Dokonca sme nevedeli, ani že sú za to peniaze, chceli sme byť len slávni a mať veľa fanúšikov a hlavne fanúšičiek. Splnilo sa nám to, ale cieľová hranica a dá posúvať ďalej, takže máme ďalšie méty, sny.

Niekoľkokrát ste menili zloženie kapely, neuvažovali ste aj o zmene názvu, cítite sa stále „netopieri“ ako na začiatku?
Samozrejme, nočný život netopierov ešte stále osciluje u nás, názov kapely sa nám stále páči, nie je dôvod ho meniť. Okrem toho táto značka je zaužívaná, ľudia nás poznajú, keď sa povie DESMOD, presne vedia čo môžu čakať.

Zmenili ste radikálne aj oblečenie, tričká, mikiny a rifle ste vymenili za elegantné saká, biele botasky…
Chceli sme si vyskúšať niečo nové.  Nie sme priekopníci,  je veľa kapiel, ktoré prešli týmto vývojom. Vymyslel to náš bubeník, firma nás obliekla, nastajlovala a nikde nie je napísané, že to nezmeníme, že sa nevrátime k tričkám alebo iným košeliam. Teraz nás toto baví a cítime, že takto to má byť.

Nedávno ste uviedli na svetlo sveta svoj nový album Molekuly zvuku, prečo ste s ním čakali dlhých  šesť rokov?
Predchádzajúci album s názvom  Iný rozmer,  predznamenal  tvorivé nezhody a pretlak v kapele. Aj v médiách bolo Desmodu veľa, veľa, veľa, tak sme si povedali, necháme ľudí oddýchnuť, a potom na nich zaútočíme (smiech).

Čo všetko čaká DESMOD tento rok, okrem spomínaného Trnafského festivalu?
V skúšobni sa robí nový playlist na letné festivaly, chystáme nejaké prekvapenia a chceme sa sústrediť hlavne na to, že odohráme dobré leto, odprezentujeme náš nový album. Chalanom v kapele som povedal, dobre si zahrajte v lete, užívajte si leto, lebo na jeseň začne brutálna práca, chystá sa české turné, chystajú sa teatro sety, čo je úplne iná forma Desmodu, ale ľudom sa to veľmi páči lebo je to už vypredané. No a na jeseň už začneme pracovať aj na albume pre rok 2020, ktorým oslávime dvadsať rokov od prvého albumu.

Text a foto: Anna Olvecká