Ktoré zlozvyky podporujú vznik a prehlbovanie vrások?

Vrásky a starnutie sú prirodzenou súčasťou života. No niektorými zlozvykmi môžeme tento proces urýchliť, čo nepoteší hlavne dámy, ktoré túžia vyzerať mlado čo najdlhšie. Ak robíte niektorý z týchto zlozvykov, mali by ste pre dobro vašej pleti prestať.

 

Spíte na bruchu a na boku

Spánok je pre pokožku veľmi dôležitý a denne potrebuje aspoň 6 hodín. Keď je ale reč o vráskach, okrem kvalitného spánku by ste mali dávať pozor aj na polohu pri spánku. Ak často spíte na boku a na bruchu, vrásky sa vám budú tvoriť a prehlbovať omnoho rýchlejšie. Samozrejme, nie je možné zotrvať celú noc nepohnute v jednej polohe. No pokúste sa aspoň zaspávať na chrbte.

 

Opakovane mraštíte tvár

Mimika patrí k našim každodenným vyjadrovacích schopnostiam. A pre uchovanie mladistvej pleti by ste sa úsmevu rozhodne nemali vzdávať. Skúste ale ovládať svoju mimiku napríklad počas nudy, kedy máme tendenciu robiť rôzne grimasy alebo si pokožku poťahovať. Taktiež by ste sa mali zamyslieť nad tým, ako si aplikujete make-up na tvár. Aj pri tejto činnosti si zvykneme pokožku naťahovať a robiť skutočne zaujímavé grimasy.

 

Fajčenie a nadmerná konzumácia alkoholu

Tieto dva zlozvyky spôsobujú, že pleť stráca elasticitu, obmedzuje sa prísun a príjem vitamínov a látok, ktoré pleť potrebuje a tiež dochádza k vysúšaniu pokožky. Výsledkom je veľmi rýchle a nezvratné starnutie pleti.

 

Nechránite si pleť pred slnkom

Ak milujete opaľovanie, mali by ste zvážiť, či vám tmavší tón pokožky stojí za spálenie a rýchlejšie starnutie. UV žiarenie je k pokožke nemilosrdné, zvlášť ak ju nechránite dostatočne kvalitným mliekom na opaľovanie. Ani to ale nezabráni, aby slnko nepoškodilo kolagén v pokožke.

Dermatológovia odporúčajú aplikovať krémy aspoň s minimálnou s ochrannou vrstvou po celý rok, každý deň.

 

Spíte bez odlíčenia

Najmä mladé ženy často robia túto chybu, pričom si neuvedomujú, že páchajú na pokožke poriadne škody. Aj keď sa vám po bujarom večierku odličovať nechce, mali by ste sa premôcť. Na vrstve make-upu sa po celý deň zachytávajú rôzne splodiny a baktérie. Ak ich nezmyjete, spôsobujú na pokožke zápalové procesy. Nehovoriac o tom, že zvyšky make-upu sa vám počas spánku vtláčajú do vrások, čím ich prehlbujú.

 

Používate príliš často píling

Raz za týždeň je vhodné zbaviť sa odumretej pokožky na tele peelingom. No ak to robíte príliš často, pleť môže byť podráždená a naviac ju pripravujete o prirodzené oleje, ktoré ju chránia a premasťujú.

 

Sprchujete sa dlho a v horúcej vode

Dlhé horúce sprchy síce pôsobia relaxačne na svaly i dušu, no ak si necháte na tvár dlho dopadať horúcu vodu, vaša pleť sa vám nepoďakuje. Horúca voda totiž zbavuje pleť prirodzených olejov, ktoré ju premasťujú. Bez tejto prirodzenej ochrannej vrstvy pokožka starne rýchlejšie. To platí aj pre vlasy.

 

Myslite aj na ruky, krk a dekolt

Ak si aj uchováte mladistvú pokožku na tvári, nepríjemným protikladom môžu byť zanedbané ruky, krk a dekolt. Aj na tieto partie by ste mali aplikovať krémy a tiež používať peeling. Nezabudnite ich chrániť pred slnkom a spálením.

Zdroj: -aka-