Kriss Keller potrebovala praktickú knihu, tak ju napísala

Koncom minulého týždňa priletela na Slovensko  mladá talentovaná autorka Kriss Keller, aby tu pokstila svoje dve knižné prvotiny: Dávaj pozor doma: Pompy, Titany a ostré predmety;  Dávaj pozor doma: Pompy, Titany a horúce predmety

Kriss Keller, vlastným menom Kristína Kučerová (1985), žije a tvorí dlhodobo vo švajčiarskom Zurichu, no svoju detskú knižnú sériu sa rozhodla vydať a pokrstiť doma, na Slovensku. Pred piatimi rokmi vyštudovala v Bratislave odbor Pedagogika výtvarného umenia. Dlho ju napĺňal život maliarky. Po čase sa v nej však ozval pedagóg, za ktorého 5 rokov študovala, odcestovala zo Slovenska a začala sa naplno venovať povolaniu profesionálnej detskej opatrovateľky. Dnes sa vracia na umeleckú scénu, nie však späť na tú maliarsku, vstupuje na novú – spisovateľskú. Počas 24-hodinovej návštevy Slovenska stihla pokrstiť obe knihy – zarstnú mamu si zvolila svoju vlastnú mamku, ktorá obe útle dielka posypala detskými lukoplastami. Práve nimi totiž lepíme detičkám zranenia, ktoré utŕžia pri nesprávnej manipulácii s ostrými a horúcimi predmetmi.

Obe vaše knihy vyšli v angličtine aj v slovenčine, prečo?
Angličtina je v dnešnej dobe už skrátka nevyhnutnosť. Sama veľa cestujem a žijem v zahraničí, a bez angličtiny by bol život tu nemožný. Okrem toho, zaujalo ma, že veršované knihy pre najmenšie deti, písané bilingválne, slovensko – anglicky nie sú na trhu takmer vôbec. Rozhodla som sa to zmeniť.

Hoci vy deti ešte nemáte, rozhodli ste sa zaplátať i ďalšiu dieru na trhu –hravou formou – básničkami varovať deti pred nebezpečenstvami, ktoré na ne číhajú…
Už dlho pôsobím ako profesionálna detská opatrovateľka v zahraničí, a takmer dva roky som sa starala o dvoch malých chlapcov, ktorí stále niečo vymýšľali ako sa na dvoch drobcov patrí. Vysvetľovanie ani karhanie akosi nepomáhalo. Snažila som sa vymyslieť niečo, čo by ich zaujalo a zároveň poučilo. Okrem toho, som sa nestotožňovala s rôznymi modernými knihami o vymyslených príšerách, ktorých sa chlapci báli. Nevidela som v tých knihách nič zaujímavé ani poučné. Potrebovala som praktickú knižku, ktorou by som deťom vysvetlila, kde na nich číha ozajstné a reálne nebezpečenstvo, na ktoré by si mali dávať pozor. Nič také som, však na trhu nemohla nájsť. A tak som sa napokon rozhodla napísať, ilustrovať a designovať vlastnú knihu. Pohrávam sa s myšlienkou urobiť aj animovaný film o Pompy a Titanym – postavičky, ktoré sprostredkúvajú  príbehy o možných nebezpečenstvách – a ich dobrodružstvách a rovnako zaujímavé by boli aj edukačné aplikácie do tabletov.

Ako ste prišli k umeleckému menu Kriss Keller?
Kriss je logicky od mena Kristína a ako opatrovateľka detí som bývala väčšinou v pivničných izbách – pivnica po nemecky je „keller“ a nikdy nechcem zabudnúť na tieto časy (úsmev).  

Dlhé roky pôsobíte ako opatrovateľka, kedy a ako ste objavili v sebe cit pre deti, nielen ich opatrujete, ale píšete pre ne a ilustrujete aj knihy?
Nás vychovávala babička, pretože mamka musela chodiť do práce. Samozrejme starala sa o nás aj mamka, aby to nevyznelo zle, ale u tej babky sa to niekde objavilo.

Takže sa tešíte dnes aj na domáce koláče?
Veľmi, ale varím a pečiem aj sama, pri deťoch je to nevyhnutné. Aj babka bola  a mamka je vynikajúca kuchárka a priviedli k tomu aj mňa.

Vráťme sa ku knihám – nielen ste ich napísali, zveršovali, ale aj ilustrovali, čo na to vydavateľ, že ste mu to dodali komplet?
Spolupracujem s malým vydavateľstvom Musica Liturgica, pre ktoré som už predtým ilustrovala nejaké knihy, tak logicky vyplynula naša spolupráca aj  pri vydaní mojich knižiek. Mám tam 100%-ný manažment, pretože tým, že žijem v zahraničí, je to predsa len komplikovanejšie a potrebujem okolo seba ľudí, ktorí sú spoľahliví.

Na jeseň chystáte ďalší krst,o čom to bude?
Chystám knihu o nejedlých predmetoch, mám ju už ilustrovanú, len veršíky treba povymýšľať, tak verím, že sa mi to podarí. Ale obávam sa, že tie prvé budem dopĺňať, lebo mamky mi píšu čo by som ešte mala doplniť. No a pripravujem aj vírusy a baktérie do samostatnej knihy, takže plánov je dosť.

Knihy vám pokrstila mamka, čomu sa venuje?
Kateringu, takže aj dnes na krst zabezpečila väčšinu kateringu.