Krásne nechty

Mať krásne nechty nie je samozrejmosť.  Zdravé, lesklé, hladké nechty má ten, kto sa o ne pravidelne stará a dopraje im správnu výživu. Nechty prezradia viac, ako by sme si želali.

Prečo je také dôležité starať sa o nechty?  Lebo hneď prezradia nielen to, či sa máte radi, či sa o seba staráte, ale aj to, aký ste človek. Veď kto sa nestará o seba, sa predsa nemôže dobre starať ani o ostatné veci. Ohryzené nechty prezrádzajú, že si neveríte.

 

Pomalšie rastú v noci

Nechty na rukách dosahujú zvyčajne hrúbku okolo 0,5 mm. Hrúbka nechtov na nohách je dvoj- až trojnásobná. Zrejme uhádnete, či majú nechty hrubšie ženy alebo muži. Muži. Aj v raste nechtov  sú rozdiely. Na nohách rastú pomalšie ako na rukách. Rýchlosť rastu ovplyvňuje napríklad aj  vek, užívanie niektorých liekov, tehotenstvo. Starší ľudia si nemusia tak často strihať nechty, lebo im rastú pomalšie. A pomalšie rastú aj v noci a z ročného obdobia v zime. Zaujímavosťou je, že nechty  na palcoch a na malíčkoch nôh rastú najpomalšie.

 

Vyvážená strava

Vyvážená a pestrá strava  prospieva aj nechtom.  Ak sú nechty tenké, zrejme máte nedostatok vitamínu A. V prirodzenej forme ho organizmus čerpá z rýb, pečienky, žĺtka, mlieka, špenátu, brokolice a zo zeleniny červenej a žltej farby.  Zabúdať by ste nemali ani na orechy a mäso, samozrejme, chudé. Sú výborným zdrojom železa. Dôležitým  vitamínovým komplexom aj pre nechty sú vitamíny skupiny B. Vďaka nim telo lepšie vstrebáva bielkoviny, čo je dôležité pre tvorbu nechtových buniek. Výborným zdrojom béčok sú pivné kvasnice, syry, orechy, sója, slnečnicové semienka, vajcia a morské riasy.  Napríklad sušené morské riasy môžete pridať do polievok. Nechtom, ktoré sa štiepajú, môže pomôcť namáčanie do extra panenského olivového oleja. Nechty si ponorte do oleja asi na desať minút každý deň. Olejovú kúru im doprajte jeden mesiac. Táto kúra je balzamom na krehké, lámajúce sa, prípadne štiepiace sa nechty a nechty zničené umelými nechtami. Nechty sa štiepia pri nadmernom odmasťovaní nechtovej platničky, ku ktorému dochádza napríklad pri lakovaní a odlakovávaní . Veľmi časté sú problémy so zádermi. Pomôcť môžu potraviny bohaté na proteíny, vitamín C a kyselinu listovú. Nedostatok vitamínu B12 sa môže prejaviť vysušenými, zvráskavenými nechtami. Vápnik, fosfor a ďalšie dôležité živiny dodá aj nechtom mrkva a cvikla vo forme štiav.

 

Čo prezrádzajú

Na nedostatok vody sú citlivé aj nechty. Ak budete dodržiavať pitný režim, umožníte, aby sa z tela odplavili toxíny, čo rozžiari nielen pleť, ale posilní aj zdravie a krásu nechtov. Najmä u mladých sú časté biele škvrny na nechtoch. Hovorí sa o vzduchových bublinách v nechtovej platničke. Ich príčina nie je celkom jasná. Môžu signalizovať viaceré vnútorné zmeny, ktoré sú dôsledkom stresu, napríklad srdcové a obličkové poruchy, metabolické a autoimunitné ochorenia. Zmena farby nechtov tiež niečo napovedá. Červené laky a u fajčiarov dym z cigariet sfarbujú nechty do žlta. Žlté nechty sprevádzajú poruchy obličiek, dýchacieho systému a užívanie niektorých liekov, napríklad tetracyklínových antibiotík. Ak užívate lieky z obsahom striebra, nechty sa sfarbia do modra. Biele nechty poukazujú na interné alebo hormonálne ochorenie. Zmeny na nechtoch prezrádzajú aj  viaceré kožné ochorenia. Nechty teda napovedia nielen o tom, ako sa o seba staráme, ale sú aj jasnou správou o našom zdravotnom stave. Zaslúžia si, aby sme si všímali zmeny na nechtoch, môžu byť signálom ochorenia v počiatočnom štádiu.Tenké miskovité nechty sú prejavom nedostatku železa, prípadne vzniknú po dlhodobom pôsobení tepla a vlhka.

 

Pilník či nožnice?

Nechty si zásadne na rukách nestrihajte, ale upravujte keramickým pilníkom. Nechty si nebrúste bezprostredne po kúpeli, po sprchovaní. Mokré sa ľahko lámu a môžete tak rýchlo prísť o pestovanú dĺžku. Obrusovať ich  treba jedným smerom , nie akoby ste ťahali pílu. Dôležité je aj  leštenie. Zlepší sa prísun krvi do nechtových lôžok, čo stimuluje ich rast.  Umelé nechty sú krásne, ale môžu  byť príčinou plesňovej infekcie. Okrem toho chemikálie, ktoré sa pri ich „inštalácii“ používajú,  dokážu nechty poriadne zničiť. Nechtom prospeje, ak do nich každý deň votriete mandľový olej alebo mastný mandľový krém.