Kráľovná záhrad

Nech sa tie ostatné usilujú ako sa dá, keď začnú kvitnúť ruže, nič ich neprekoná. Sú nežné, vyzývavé, skromné aj tajomné..  Nemať ruže v záhrade je takmer „hriech“. No viete, ako ich rozmnožiť? Teraz sú na to najvhodnejšie podmienky.

 

Ruže nepatria k náročným rastlinám, no vyžadujú si pozornosť celú vegetáciu. Treba ich pravidelne zalievať, pretože v horúčavách v prehriatej pôde korene trpia. Priame polievanie treba obmedziť na neskorý večer alebo skoré ráno, keď pôda vychladne.  Aby sa uvoľnili a zmyli od prachu zapchané póry na listoch, pomáha aj večerné rosenie dažďovou alebo odstátou vodou. Ak je okolo ruží utlačená pôda, polievanie výrazne stráca zmysel. Voda totiž neprenikne ku koreňom. Kypriť ju treba nielen preto, aby voda prenikla hlboko, ale aby sa aj nadmerne nevyparovala. Porušením vodných kapilár totiž docielime, že sa voda v pôde udrží dlhšie.

Chráňte korene

Ak chcete, aby boli pekné, prisýpajte pôdu ku koreňom. Zakladajú totiž asi desať centimetrov pod povrchom nové stonky (tzv. spiace púčiky) a ak sú obnažené, na jar vymrznú, vyschnú alebo zakrpatejú a ružový ker sa nerozvetvuje, netvorí nové konáriky. Preto nielen pred zimou, keď kopčekmi zeminy chránime korene pred mrazom, ale aspoň dva razy v sezóne prihrňte ku koreňom zeminu zmiešanú s kompostom alebo rašelinou.

Hnojenie podporuje kvitnutie

Ruže treba skoro na jar prihnojiť, vtedy si žiadajú najmä dusíkaté hnojivá. Nesmieme to však prehnať, pretože kríčky by zbytočne zmohutneli, menej by sa vyvíjali kvety a výhonky by sa začali lámať. Asi v strede vegetačného obdobia prihnojíme superfosfátom, ktorý zabezpečí dostatočný prísun živín na druhú etapu kvitnutia. Poslednú dávku hnojiva pridáme koncom augusta, aby pred zimou ešte dobre vyzrelo drevo a znieslo aj väčšie mrazy.

Ako rozmnožiť ruže

Ponúkame pár rád, ako si krásu rozmnožiť a dopestovať nové korene. V júni je najvhodnejší čas na rozmnožovanie odrezkami a aj začínajúci pestovatelia môžu byť úspešní.

  1. Vyberieme si zdravú materskú rastlinu, ktorej sa v záhrade darí.
  2. Pripravíme si menšie vyššie črepníky s kvalitnou zeminou, do ktorej zamiešame trocha piesku. Odrezky budeme zakrývať pohármi, poslúžia aj plastové fľaše, z ktorých asi v tretine výšky odrežeme hrdlo, prípadne priesvitné fólie.
  3. Aby sa rozmnoženie podarilo, zadovážime si práškový stimulátor rastu.
  4. Vyberieme si dostatočne vyzretý, pevný výhonok s ešte nerozvinutým pukom. Drevnaté výhonky nie sú vhodné, lebo by sa nezakorenili.
  5. Šikmým ostrým rezom odrežeme výhonok asi dvanásť centimetrov pod púčikom, ten odstránime. Opatrne odrežeme všetky listy, necháme len kúsky stoniek. Dva vrchné lístky na odrezku necháme.
  6. Koniec odrezku namočíme do vody, potom do stimulátora a vsunieme do úzkej jamky, ktorú sme vyhĺbili  pomocou paličky v kvetináči, asi päť centimetrov hlboko.  V zemi bude asi polovica odrezku.
  7. Zeminu pritlačíme, zľahka polejeme a odrezok prekryjeme sklom, plastovou fľašou alebo fóliou. Po čase sa objavia prvé mladé lístky.
  8. Do neskorej jesene môžeme prekryté kvetináče nechať v polotieni, pravidelne jemne polievame a chránime ich pred priamym slnkom. Na zimu premiestnime sadeničky do chladného interiéru s prístupom svetla, nezabudneme polievať. Do záhrady vysadíme zakorenené odrezky budúcu jar, keď už nehrozia mrazy.

Autor: Marta Z.