Kozmetika na leto: poradíme vám ako sa starať o tvár, telo aj vlasy

Po opaľovaní, kúpaní ale tiež pri bežnom pohybe vonku je naša pokožka vystavená slnečnému žiareniu ešte viac ako inokedy. Je preto dôležité, aby sme jej dopriali kvalitnú ochranu, hydratáciu a výživu. Prinášame vám niekoľko tipov na produkty, ktoré zabezpečia pekné a zdravé leto nielen pre vašu pokožku ale aj pre vaše vlasy.

 

Chránená pleť

Slnečné žiarenie môže z veľkej časti za predčasné starnutie, vznik vrások a pleťových škvŕn. Preto je dôležité pleť pred UV žiarením chrániť. A to nielen počas letnej dovolenky, ale každý deň a za každého počasia. Preto je denný krém s faktorom či klasický opaľovací krém must-have každej dámskej kabelky. Na tvár vždy používajte špeciálne opaľovacie prípravky, ktoré sú vhodné práve pre váš druh pleti. Všeobecne sa odporúča používať aspoň SPF 30. Okrem ochrany pred slnečným žiarením poskytujú opaľovacie krémy na tvár aj zložky bojujúce proti starnutiu pleti, pigmentovým škvrnám alebo akné.  Ak trávite v exteriéri viac času, či už pri nejakej aktivite alebo pracovne, ideálny pre vás bude opaľovací krém v praktickej tyčinke. Ten sa bez problémov zmestí do kabelky či vrecka skvele sa nanáša a ľahko sa rozotiera. Tak si môžete byť istá, že bude vaša pleť dostatočne chránená za každých okolností.

 

Vyživená pokožka

Väčšina z nás zabúda, že aj po opaľovaní sa treba o pleť patrične postarať.

Pokožka si zaslúži po náročnom dni na slnku rýchle uvoľnenie a regeneráciu. Produkty po opaľovaní neslúžia len na udržanie farby opálenia, ale pokožku tiež vyživujú, hydratujú, upokojujú a pomáhajú jej znovu nabrať silu. Pri voľbe vhodného prípravku po opaľovaní máte na výber z obrovského množstva rôznych krémov, sprejov či mliek. Dôležité je však vybrať si správne zloženie.

Napríklad bambucké maslo má antioxidačné a protizápalové účinky, spomaľuje starnutie pokožky a zlepšuje jej elasticitu. Je super pre revitalizáciu po opaľovaní alebo pre extrémne suchú pokožku. Ďalšou skvelou zložkou v kozmetike sú oleje. Pleť je po ošetrení kozmetikou s obsahom olejov jemná, hebká a pružná. Oleje má veľmi dobré hydratačné a zjemňujúce účinky. Podporujú tvorbu kolagénu, ktorý je zodpovedný za pružnosť pleti, zabraňuje vysušovaniu pokožky a tvorbe vrások.

 

Nezabúdajte na vlasy

Slnko, kúpanie v chlórovej alebo morskej vode či vietor sú pre vlasy veľkou záťažou.

Najväčším nepriateľom vlasov v lete je tiež UV žiarenie. Pokiaľ nie sú dostatočne chránené, slnečné lúče preniknú cez ochrannú vrstvu vlasu a narušia jeho štruktúru.

Na tento problém existujú špeciálne vlasové šampóny, kondicionéry, krémy ,masky, alebo vlasové oleje. Obalia vlas a dodajú mu výživné látky, ktoré zabránia nadmernému vysušeniu.

Aj po kúpaní v morskej alebo chlórovej vode treba vlasy správne ošetriť.  Vlasy si vždy dôkladne opláchnite čistou tečúcou vodou, aby ste z nich odstránili soľ, piesok, chlór a iné nečistoty a aplikujte vhodný kondicionér. Používajte špeciálne kondicionéry, alebo elixíry v spreji, ktoré už nemusíte zmývať. Vlasom dodajú výživné látky a ochránia ich pred slnkom.

Autor: Nina M.
Ilustračná fotografia: pinterest.com
Galéria:  www.biorganica.sk