Konečne nová umývačka riadu. Na čo treba myslieť, aby dlho a dobre slúžila?

Kto mal raz umývačku riadu, nedá už na ňu dopustiť. V porovnaní s ručným umývaním ušetrí veľa vody, riad je naozaj čistý a v kuchyni je poriadok. Ale aby vám dlho a dobre slúžila, mali by ste poznať – a predovšetkým dodržiavať – niekoľko dôležitých pravidiel. Máme pre vás niekoľko tipov odborníka, o ktorých ste možno doteraz netušili.

 

Už pred prvým praním je potrebné nastaviť tvrdosť vody

Aby umývačka dobre umývala, potrebuje mäkkú (demineralizovanú) vodu. Tú zabezpečuje zásobník, do ktorého sypeme špeciálnu regeneračnú soľ určenú pre umývačky riadu – v žiadnom prípade ju nemožno nahradiť kuchynskou soľou! Umývačku by ste zničili!

„Vytvára sa tu soľný roztok, ktorý čistí zásobník s kryštalickou živicou od usadených minerálov. Demineralizovaná voda neskôr putuje do labyrintu a odtiaľ do samotnej umývačky a pracích ramien,“ vysvetľuje Jana Neuszerová, odborníčka značky MORA, a dodáva: Preto je veľmi dôležité nastaviť tvrdosť vody pred prvým spustením umývačky – zistite ju napríklad pomocou testovacích prúžkov. Správne nastavenie tvrdosti vody je dôležité z troch dôvodov: chráni samotnú umývačku riadu, dokáže optimalizovať spotrebu regeneračnej soli a v neposlednom rade ovplyvní aj kvalitu umytého riadu – zmiznú šmuhy aj povlak.“

Kapsulu nemôžete len tak hodiť do umývačky riadu

Kapsuly sú veľmi obľúbené a ľahko sa používajú – stačí ich vložiť do zásobníka a je to. Pozor však na to, že tableta sa začne rozpúšťať pri prvom kontakte s vodou. Nie je preto dobrý nápad vhadzovať ju priamo do priestoru umývačky riadu, pretože zložka umývacieho prostriedku by sa začala uvoľňovať už počas prvého oplachovania. Kapsuly sú preto vhodné do umývačiek riadu so špeciálnym priestorom na uloženie kapsuly. Priehradka sa otvorí až po začatí fázy umývania a až vtedy sa kapsula uvoľní do priestoru umývačky.

Čistenie

Každá umývačka riadu potrebuje pravidelnú údržbu. Niektoré, ako napríklad nové umývačky riadu MORA, však majú špeciálny program, ktorý automaticky odstraňuje nečistoty z vane umývačky, ostrekovacích ramien a trysiek. Ideálne je spúšťať tento program približne raz za mesiac, prípadne vás umývačka sama upozorní, kedy je čas program aktivovať. Majú tiež program na automatické čistenie filtra. Ak vaša umývačka riadu túto funkciu nemá, musíte ju vykonávať manuálne, t. j. z času na čas vybrať filter a opláchnuť ho pod tečúcou vodou, aby sa odstránili nečistoty.

Úspory

A čo by ste nemali podceniť pri výbere novej umývačky riadu, aby ste pri jej prevádzke ušetrili čo najviac? Podľa Jany Neuszerovej v prvom rade zvážte kapacitu a flexibilitu vnútorného priestoru – napríklad úplne inovatívne vstavané umývačky MORA, ktoré práve prichádzajú na trh, dokážu v jednom cykle umyť až 16 súprav riadu. Pre predstavu – je to približne 170 kusov riadu, príborov, pohárov, šálok a tanierov so spotrebou 9,6 litra. V porovnaní s umývačkou riadu s kapacitou 14 súprav riadu môžete za rok bežnej prevádzky ušetriť veľa času, energie a ďalších cenných 330 litrov vody.

K ďalším úsporám prispieva AUTO program alebo program ½ pre polovičnú náplň umývačky. A možnosť pripojiť umývačku priamo k prívodu teplej vody (maximálne 70 °C) pomocou špeciálnej hadice, ktorá odolá vysokým teplotám – umývačka totiž spotrebuje najviac energie na ohrev vody. V neposlednom rade vám k úspore pomôže aj automatické sušenie pri otvorených dvierkach umývačky. Ak vyberiete príslušnú funkciu, dvierka sa na konci fázy sušenia automaticky otvoria, aby mohla uniknúť para a cyklus sušenia bol efektívnejší a energeticky úspornejší.

Nová pokročilá vstavaná umývačka MORA VM 6465 X s panelom

Nová vstavaná umývačka riadu MORA VM 6465 X s priznaným ovládacím panelom, XXL kapacitou, tromi košmi a tromi ostrekovacími ramenami dokonale umyje a usuší až 16 súprav s rekordným počtom 170 kusov riadu v jednom cykle so spotrebou 11 l. Riad sa ľahko umiestňuje vďaka praktickým sklopným držiakom v inovatívnom, teraz vyššom spodnom koši. Skvelá je aj flexibilná trojdielna príborová zásuvka, kde môžete ľavú alebo pravú tretinu posunúť smerom do stredu, aby ste získali viac miesta napríklad pre vysoké poháre v strednom koši. Medzi šesť programov patrí energeticky úsporný AUTO program so senzorovou technológiou alebo nový rýchly hodinový program pri 65 °C. Programy sú doplnené špeciálnymi funkciami, ako je RýchleUmývanie ktoré umožňuje skrátiť napríklad rýchly program na rekordnú štvrťhodinu, alebo úsporný program SušeniePlus so záverečným dosušením pri otvorených dvierkach. Program ExtraHygiena zahŕňa dodatočné oplachovanie studenou vodou, po ktorom nasleduje predĺžené pranie v horúcej vode pri 70 °C. Tento program napodobňuje proces sterilizácie, odstraňuje 99,9 % všetkých baktérií, a preto je určený pre všetkých, ktorí majú mimoriadne vysoké hygienické požiadavky. Tichá umývačka riadu s hlučnosťou iba 44 dBA má aj automatický samočistiaci program a systém oplachovania na čistenie filtra. Odporúčaná cena je 499 EUR.
www.mora.sk

Zdroj: Iveta H.