Komu sa najviac oplatí tretí pilier a koľko s ním môžete ušetriť na daniach?

Sporiteľom v treťom dôchodkovom pilieri počas januára a februára prišiel výpis z doplnkovej dôchodkovej spoločnosti (DDS). Ak majú zmluvu uzavretú po roku 2014, dostali aj potvrdenie o zaplatených príspevkoch, ktoré budú dokladovať k ročnému zúčtovaniu či daňovému priznaniu, aby ušetrili na dani. Aké ďalšie výhody má tretí pilier a komu sa toto sporenie na dôchodok najviac oplatí? 

 

Do III. piliera si na Slovensku dobrovoľne prispieva viac ako 860-tisíc sporiteľov. „Tretí pilier slúži na to, aby sme si vytvorili doplnkový zdroj príjmu, ktorý neskôr využijeme pri odchode do penzie. Je pravda, že tretí pilier nedosahuje také výnosy ako priame investície cez podielové alebo ETF fondy. No aj vďaka tomu, že si v ňom nemôžete zrušiť konto hneď pri prvom zaváhaní, postupne sa vám vytvorí väčší objem peňazí, s ktorými si na dôchodku prilepšíte,“ vysvetľuje investičný analytik František Burda.

Najväčšou výhodou je daňové zvýhodnenie
Klientom, ktorí do tretieho piliera vstúpili po 1. januári 2014, prišlo spolu s výpisom od DDS-ky aj Potvrdenie o prijatých platbách. „Najväčšou výhodou tretieho piliera je daňové zvýhodnenie a toto potvrdenie slúži ako doklad pre zamestnávateľa pri vypĺňaní daňového priznania. Ak ste tak ešte neurobili, odovzdajte ho na mzdové oddelenie v práci alebo ak si daňové priznanie podávate sami, priložte ho ako prílohu,“ radí odborník.

 

Koľko môžete ušetriť na daniach
Radí František Burda, investičný analytik 

  • Vďaka daňovému zvýhodneniu si môžete odpočítať od základu dane sumu všetkých príspevkov, ktoré ste si poslali do III. piliera za celý minulý rok. Ale len do výšky 180 eur – to je maximálna hranica, ktorú stanovuje zákon a pri tejto výške príspevkov dokážete ušetriť na dani 34,20 eura.
  • Zároveň platí, že daňový bonus sa ráta len z príspevkov, ktoré ste si do III. piliera poslali vy sami, teda nie z príspevkov od vášho zamestnávateľa. 
  • Odporúčame si preto sporiť do III. piliera aspoň 15 eur mesačne. Takto sa vám za celý rok nazbierajú príspevky vo výške 180 eur.
  • Prispievať si samozrejme môžete aj vyššiu čiastku, avšak stále platí, že daňovú úľavu si môžete uplatniť len do výšky 180 eur. 

TIP: Vo výpise z III. piliera si posvieťte aj na fondy, do ktorých DDS-ka investuje vaše príspevky. Ak vám do dôchodku zostáva viac ako 15 rokov, odporúčame kombináciu indexového alebo rastového fondu, v ktorých vaše prostriedky zhodnotíte najvýhodnejšie.

Komu sa III. pilier najviac oplatí? Opýtajte sa naňho v práci

Do tretieho piliera si môže dobrovoľne prispievať každá fyzická osoba, či už ide o zamestnanca, živnostníka alebo aj konateľa spoločnostiTúto možnosť majú aj dohodári, študenti alebo nezamestnaní, ktorým tiež stačí posielať po 15 eur mesačne, aby si ročne nazbierali 180 eur a mohli si z nich uplatniť maximálny daňový bonus,“ poznamenal Burda.

Podľa odborníka je toto sporenie najvýhodnejšie pre zamestnancov, ktorým do III. piliera prispieva aj ich zamestnávateľ. „Veľa firiem túto možnosť poskytuje ako benefit, keďže je to výhodné aj pre nich. Zamestnávateľ si totiž môže svoje príspevky odpočítať z daní až do výšky 6 % z vymeriavacieho základu každého zo zamestnancov. Výšku príspevku určujú zamestnávatelia v kolektívnej zmluve a často ide o konkrétne percento zo mzdy zamestnanca,“ priblížil odborník na investície a dôchodky.

Iné firmy zas určia, koľko si má do III. piliera sporiť zamestnanec, aby mal nárok na príspevok od zamestnávateľa. Napríklad ak si bude sporiť 5 eur mesačne, firma mu prispeje ďalších 25 eur. Výška príspevku je na dohode medzi zamestnancom a zamestnávateľom.

TIP: Ak tretí dôchodkový pilier ešte nemáte, opýtajte sa v práci, či doňho vaša firma prispieva zamestnancom. No aj keby vám do III. piliera neprispievala, kvôli daňovému bonusu sa vám toto sporenie určite oplatí.

Nasporené peniaze môžete vybrať aj skôr ako na dôchodku

Výhodou tretieho piliera je aj to, že nasporené peniaze možno vybrať aj skôr ako pri odchode do dôchodku. „Sporitelia tak môžu urobiť najskôr po 10 rokoch od trvania zmluvy, ďalší výber potom môžu zrealizovať po ďalších 10 rokoch a tak ďalej. Takýmto výberom zmluva doplnkového dôchodkového sporenia nezaniká a pokračuje ďalej,“ objasňuje Burda. 

Ale prostriedky, ktoré do III. piliera prispieva zamestnávateľ, si možno vybrať až pri odchode do dôchodku. Nárok na doplnkový dôchodok vzniká spolu s nárokom na starobný alebo výsluhový starobný dôchodok vyplácaný Sociálnou poisťovňou.

TIP: Ak máte tretí pilier, posielajte si na svoj sporiaci účet aj v tomto roku aspoň 15 eur mesačne. So sporením na dôchodok je ideálne začať hneď ako sa zamestnáte, no ak ste aj pár rokov zmeškali, nič sa nedeje. Čím viac rôznych zdrojov príjmu si pred dôchodkom zabezpečíte, tým je vyššia šanca, že si užijete dôstojnú starobu.

Zdroj: Ľuboslava Š.