Komorná scéna na festivale Lodenica bude tento rok o objavovaní nových mien!

Už 21.ročník festivalu Lodenica sa nezadržateľne blíži! 29. až 31. augusta sa v Autocampingu Lodenica v Piešťanoch na troch pódiach predstaví rocková legenda T – Rex, Čechomor, Banjo Band Ivana Mládka, Arzén, František Nedvěd, Vlasta Redl, Gladiator, Žalman, Fleret, Kamelot, Plavci, Allan Mikušek, Bukasový masív a mnohé ďalšie. Okrem hlavnej scény sa môžu fanúšikovia tešiť na Komornú scénu, ktorá bude tento rok o objavovaní!

Fanúšikovia country, rockovej či folkovej piesne sa tento rok stretnú na festivale Lodenica 29. až 31. augusta. Okrem hlavného pódia je veľmi obľúbená Komorná scéna, ktorej hlavným poslaním je poskytovať priestor umelcom a zoskupeniam komorných a akustických žánrov. Popri už osvedčených stáliciach sa na scéne každý rok objavujú nové mená a inak tomu nebude ani tento rok.

„Podarilo sa nám opäť posunúť dramaturgiu Komornej scény na vyššiu úroveň. Už vo štvrtok 29.augusta začne od 18:00 skupina Friendi zoskupená okolo speváka, autora a gitaristu Stana Granca, známeho zo skupiny Country Limit Club, a bude hrať echt folkové songy, ktoré na Lodenici ešte nezazneli. Po rokoch strávených v zahraničí sa na slovenské pódiá vracia aj Mário Zeman, ktorý v minulosti pôsobil v skupine Glanis. Mário nedávno dokončil svoj vlastný autorský album, ktorý príde predstaviť piešťanskému publiku,“ predstavuje program dramaturg Lodenice František Grebeči.

Po niekoľkých rokoch sa na pódiu Komornej scény opäť predstaví aj pesničkár s čistým hlasom, srdcom a dušou, Janko Majerčík. V poslednom období síce hráva so skupinou Tosuoni, no na Lodenici sa predstaví vo svojej typickej pesničkárskej podobe. Svoju premiéru zažije vo štvrtok aj skupina Bez Pardónu s vynikajúcou speváčkou Beátou Cipovou, ktorá predstaví šansóny Rie Ferčákovej v novej podobe.

A aká by to bola Lodenica bez Slávka Janouška? Táto česká žijúca legenda patrí medzi najaktívnejších pesničkárov z pohľadu koncertovania a hlavne tvorby. Organizuje textárske tvorivé dielne, na ktorých vzniká množstvo kvalitných piesňových textov, ktoré bývajú základom Slávkových albumov. Na konci novembra 2018 mu vyšlo najnovšie CD s názvom „Tohle je vzkaz“, ktoré rád predstaví vo svojom bloku spolu so svojimi tradičnými spoluhráčmi – gitaristom Lubošom Vondrákom a Láďou Zítkom – hráčom na ústnu harmoniku. Láďa sa neskôr ešte predstaví aj vo svojom samostatnom bloku ako pesničkár. Na návštevníkov čaká vo štvrtok ešte jedno prekvapenie, ktoré určite ocenia,“ s úsmevom prezrádza František Grebeči.

Piatkový program sa začne od 11:00 klasickou textárskou tvorivou dielňou pod vedením Slávka Janouška. Dielňa je otvorená všetkým textárom a aj tým, ktorí by sa tomu chceli začať venovať, no nevedia ako. Pre najmenších si hneď popoludní, pripravil pesničkár Miro „Jilo“ Šmilňák  Pesničkohry pre deti, na ktorých sa deti a ich rodičia určite dobre zabavia.

„Oficiálny program na Komornej scéne otvorí zvolenská skupina Dollar. Názov skupiny vám nemusí veľa hovoriť, no vedzte, že skupina je zložená z vynikajúcich muzikantov, z ktorých možno spomenúť Daniela Axmanna – harmonikára skupiny PaciPaciFik. Vody introvertného spálňového fetiš folku rozčerí Plyš, po ktorom sa predstaví sólovo Illdikó Kali alias Ika Kraicová. Tú budú mať možnosť návštevníci festivalu zažiť aj na hlavnej scéne s formáciou Romanika. Ženský popoludňajší  blok uzatvorí šarmantná Lucia Briestenská. Podvečer bude opäť patriť tradičnejším tramp-folkovým zoskupeniam a to skupine PeLaMi z Topoľčian, ktorej členovia v minulosti vystupovali pod značkou Pohoda. Po nich sa predstaví skupina Katea. Zvykli sme si, že na pódiach Lodenice v posledných rokoch vídavame skvelého multiinštrumen-talistu a speváka Petra Luhu. Tentokrát príde odohrať koncert s pesničkárom a spevákom Futurlove Sibandom pochádzajúcim zo Zimbabwe. Veľké hlasy a veľké piesne po nich prinesie Divozel vo vynovenej zostave,“ pozýva František Grebeči.

Pri pohľade do minulosti si organizátori uvedomili, že spomedzi akustických žánrov na Komornej scéne ešte nezaznel jeden z najikonickejších a tým je flamenco. Skupina Ponte Pardo je pripravená zahrať a roztancovať návštevníkov Komornej scény. Nemožno opomenúť najväčšieho folkového dobráka Montyho, ktorý sa predstaví opäť so svojou Nekapelou. Finále piatkového programu bude patriť žijúcej folkrockovej legende Edovi Klenovi a jeho vysoko energetickým Klenotom.

„Sobota prinesie na Komornej scéne od 14:00 nové mená. Ako prvá vystúpi bratislavská folk-rocková formácia IC Band, ktorú vzápätí vystrieda zoskupenie Hmlisto. Kvalitný brnenský folk-pop reprezentuje skupina Nevermore & Kosmonaut, zoskupená okolo Michala Šimíčka – Kosmiho, ktorý je textárom a spevákom kapely. Pesničkárka Lýdia Novotná je Lodeničiarom dobre známa. Na Lodenici zahrá  Peter „Petiar“ Lachký, jeden zo zakladateľov Komornej scény Lodenice. Modré farby bluegrassu príde tento rok hájiť skupina Endless Road. Východňarské blues naservíruje skupina Octopus. Na nich nadviaže vzápätí moderátor Komornej scény, pesničkár Peter Janků so svojou Pridanou hodnotou. Večerný hlavný program bude patriť čoraz populárnejšej skupine Janais, po ktorej vystúpi veľmi osobitý, charizmatický kanaďan Shaun Fergusson. O vyvrcholenie programu sa postarajú dve lodeničiarské stálice a to skupiny DeArt a Lekra,“ uzatvára František Grebeči.

Nenechajte si ujsť 21. ročník festivalu Lodenica v termíne 29.8. až 31.8. 2019. Krásny areál autocampingu ponúka skvelé možnosti relaxu, stanovania aj kúpania. Vstupenky  sú k dispozícii tu https://www.ticketportal.sk/event/LODENICA_2019. Cena vstupenky je 20 eur na jeden deň, permanentka stojí 30 eur. K dispozícii je aj VIP vstupenka za 70 eur.

Zdroj: Nora Krchňáková