Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?

Pod týmto názvom sa Slovenskom pred pár dňami šírila krásna výzva. Cieľom bolo naplniť krabicu od topánok maličkosťami a potešiť tak tých, ktorí to azda ani nečakajú. Reč je o našich senioroch, ktorí bývajú v domovoch dôchodcov po celom Slovensku.

Výzva sa šírila primárne cez sociálnu sieť facebook a zapojili sa tisícky ľudí. Dospelí, rodičia s deťmi, panie učiteľky so škôlkarmi a školákmi, ale aj babky a dedkovia. Nezapojili sa však len jednotlivci, viacerými krabičkami prispeli aj mnohé firmy. Krabice sa mali pekne zabaliť, zvlášť spodok a zvlášť vrch a odovzdať kontaktnej osobe do 2. decembra. Množstvo ľudí reagovalo na výzvu a chceli prispieť svojou krabičkou, či dvomi. Bolo ich tak veľa, že mnohé kontaktné osoby oslovili okrem „svojho“ aj ďalšie domovy pre seniorov.

Do krabice, ale nemohlo ísť len tak hocičo. Odporúčalo sa zabaliť drogériu, kávu alebo čaj, rukavice, papuče, ponožky alebo šál, niečo sladké alebo slané, krížovky alebo knižku, prípadne kreslený odkaz od detí. Aby bol obsah krabíc vyvážený, odporúčalo sa zabaliť z každého po jednom. Fantázii sa však medze nekladú a v krabičkách si môžu obdarovaní nájsť napríklad aj vlnu a háčik, vlhčené utierky na okuliare, tablety na čistenie protéz, či ručne robené ozdoby. Okrem toho, čo sa do krabičky môže dať, organizátorky poskytli aj inštrukcie, čo by sa do krabičky dávať nemalo. Napríklad alkohol, viditeľne nosené oblečenie a doplnky, viditeľne použitá drogéria, rôzne „zbytočnosti“, ktoré doma zavadzajú, či sviečky. Tie totiž nie v každom domove akceptovali. Z bezpečnostných dôvodov každá kontaktná osoba jednotlivé krabičky skontrolovala, prípadne doplnila kresbičkami od detí.

Iniciátorkou tejto myšlienky je Janka Galatová, ktorej sa rozhodla pomôcť aj Silvia Slobodová a spoločne zastrešovali zbierku už minulý rok, no tohto roku bolo kontaktných osôb, ktoré pomáhali s projektom, vyše deväťdesiat. Prvý rok sa podarilo nazbierať šesťstoosemdesiatosem krabičiek, tento ich je vyše pätnásť tisíc.  Úžasná myšlienka, ktorá chytila za srdce mnohých Slovákov.

Zdroj: Nika Pribulová
Foto: archív J.G.