KOKOSOVÁ VODA – prírodný rýchlospaľovač a bohatý zdroj draslíka.

Po výživu a lieky nemusíme zakaždým chodiť iba do lekárne, vitamínové bomby sú dostupné aj vo voľnej prírode. K ich spotrebovaniu nepotrebujeme žiadne príbalové letáky ani špeciálne predpisy, stačí ich len načať a s veľkou chuťou jesť.

Jednou z takých potravín je aj exotický KOKOSOVÝ ORECH. Na tejto superpotravine je zaujímavé úplne všetko: škrupina, dužina, olej aj kokosová voda.

Áno, čítate dobre, aj škrupina. Tá poskytuje perfektný základ pre rast a množenie rastlín. Po spracovaní jedlej časti orecha sa podrví, zomelie a pod tlakom zlisuje do tvaru malej brikety. Do pripravenej jamky sa vhodí semienko a zaleje vodou. Behom minúty kokosová drť znova napuchne a semienko krásne obalí. Pri dostatku svetla a tepla rastlinka narastie neuveriteľnou rýchlosťou, čoskoro bude dokonale vyživená a pripravená na presadenie. Paradajky, papričky či dokonca kvetiny, všetko môže rásť. Okrem toho je výborným materiálom pre mnohé hudobné nástroje a časti nábytku. Z kokosových vlákien sa tkajú koberce a dokonca vypĺňajú pevné a kvalitné matrace. Z tohto plodu neostáva naozaj nič na škodu.

Vráťme sa ale do kuchyne. Neexistuje gazdiná, ktorá by nepoznala strúhaný kokos, tie drobné pilinky bez ktorých by boli mnohé zákusky chuťovo chudobné ako kostolná myš. Práve tento biely vnútrajšok plodu v sebe ukrýva 60 až 67 % tuku. Na rozdiel od bravčovej masti alebo margarínov má pozitívne účinky na zdravie. Mierne znižuje takzvaný zlý cholesterol. Kokosový olej môžu používať bez obáv aj pacienti s ochoreniami zažívacích orgánov, pečene, žlčníka, chronickej pankreatitídy. V kokosovom oleji sa nachádza kyselina kaprylová, ktorá je vysoko účinná proti kvasinkám a plesniam v organizme. Okrem kuchyne sa tento tuhnúci olej uchytil aj v kozmetike, čistý kokosový olej dnes nájdete aj v drogériách ako osvedčené SOS pre problematickú pokožku či poškodené vlasy.

 

ZDRAVÉ TIPY:

KOKOSOVÝ OLEJ. Ozdravujte vlasy postupne. Prejdite po nich prstami a až od miesta, kde sa vám prestanú pomedzi vlasmi kĺzať, kde sa vlasy začnú chlpiť, až odtiaľ naneste kúru a nechajte v teple pôsobiť hoc aj celú noc. Ráno starostlivo vyzmývajte teplou vodou. Ten lesk a rozdiel uvidíte okamžite.

STRÚHANÝ KOKOS. Zunoval sa vám spečený múčny povlak pod koláčom? Vymeňte múku za nastrúhaný kokos. Vymastite plech ako máte vo zvyku a namiesto múky ho vysypte nastrúhaným sušeným kokosom. Ak nepatríte k zásadným odporcom tohto mega orechu, ten rozdiel si zamilujete!

V našich končinách je ešte stále málo známa kokosová voda. Čo je obrovská škoda, pretože táto prirodzená, číra tekutá jedlá zložka z mladých plodov je mimoriadne osviežujúcim nápojom a bohatým zdrojom dôležitých minerálov. Ponúkame hneď niekoľko dôvodov prečo sa ju oplatí zaradiť do svojho jedálnička či pitného režimu. U nás palmy nerastú, ale vďaka správnemu spracovaniu ani nám táto supertekutina neuniká. V bežných potravinových reťazcoch dostať nielen kvalitný kokosový olej a kokosovú múčku, ale už aj kokosovú vodu s dužinou z tých najlepších orechov. Vyskúšať môžete napríklad čistý kokosový nápoj Coco24 Fresh od Pannon Food Slovakia, ktorý teraz dostanete grátis pri nákupe obľúbeného kokosového oleja Coco24. Nápoj na rozdiel od iných obsahuje minimálne množstvá cukru a čo viacej, pomáha pri rôznych problémoch.

Zelená pre detoxikáciu tela.
Ak potrebujete prečistiť telo a zbaviť sa škodlivín, neváhajte a do svojho SOS jedálnička zaraďte chutný kokosový nápoj. Kokosová voda sa osvedčila ako veľmi účinný prostriedok proti akýmkoľvek toxínom v tele. V priebehu štyridsiatich dní prefiltruje krvný obeh a neduhy z tela spoľahlivo odplaví. Platí to aj v prípade pečene. Kokosovú vodu zvyknú odporúčať aj lekári, a to v prípade niektorých pečeňových ochorení. Napríklad pri hepatitíde.
Nielen stará dobrá Plznička, ale aj kokosová voda si vie poradiť s obličkovými kameňmi. Pravidelné pitie kokosovej šťavy vraj napomáha aj pri problémoch s močením. Súvisí to s jej silnými detoxikačnými účinkami. Poradí si dokonca aj so žalúdočnými parazitmi. Údajne v prírode neexistuje silnejší jed na tieto pliagy.

Povolený prírodný doping.
Po drinkoch z kokosovej vody siahajú aj športovci a ľudia, ktorí podrobujú svoje telo väčšiemu výdaju energie. Ukázalo sa, že vďaka vyváženej koncentrácii solí a minerálov, ktoré sú pre stavbu a funkčnosť ľudského tela nevyhnutné a taktiež vďaka čistej, prírodným spôsobom prefiltrovanej vode, predstavuje vhodnú dodávku živín a energie. Nájdete v nej horčík, sodík, draslík a vápnik. Tiež obsahuje veľa vitamínu C a vitamíny radu B, preto ju lekári odporúčajú v prípade vážnej dehydratácie. V západných a exotických krajinách býva bežným doplnkom pitného režimu pri vykonávaní ťažkej fyzickej práce. Kokosová voda obsahuje menej sodíka a viac draslíka ako hociktoré iné energetické nápoje. Pritom je vhodnou prírodnou alternatívou za tieto drahé nápoje, ktoré ešte naviac obsahujú aj umelé prísady. Dodá sviežosť, silu, vitalitu a to bez kofeínu. V niektorých chudobných krajinách sa pre svoje zloženie používa dokonca aj ako náhrada infúzie. Upokojuje vnútornú teplotu tela a blahodarne pôsobí aj na psychickú pohodu.

Elixír krásy.
Výrok, že „krása človeka má pôvod v jeho vnútri“ nie je žiadna lož. Musel by ho uznať aj ten najväčší narcis pod slnkom, pretože dnes už s určitosťou vieme, že to, ako bude vyzerať naše telo po štyridsiatke zvonku, ovplyvňuje z veľkej časti to, čím ho budeme dovtedy kŕmiť zvnútra. Po tom, čo výskumy potvrdili, že kokosová voda obsahuje vysoké množstvá cytokínov a kyseliny laurovej, ktoré mimoriadne vplývajú na obnovu buniek, na pevnosť a pružnosť pokožky, sa pod horou s nápisom Hollywood rozpútal naozajstný kokosový ošiaľ. Kokosový orech okrem toho patrí k potravinám, ktoré pomáhajú udržovať správny metabolizmus a prebytočné kalórie spaľuje dvakrát rýchlejšie. Samozrejme, nedeje sa to len tak. Ku kokosovej kúre je potrebný aj pohyb na čerstvom vzduchu a túto kombináciu si už roky dopraje aj Madonna, nestarnúca Demi Moor či barbadoská spevácka diva Rihanna.

Autor: Mária

BOX_Kokosovy olej a Kokosovy napoj zdarma_zn.Pannon Food Slovakia