Kniha, podľa ktorej Spielberg nakrútil Lincolna

„Vynikajúca kniha. Jedinečná štúdia, ako viesť ľudí,“povedal o knihe Lincoln americký prezident Barack Obama, ktorý nedávno zložil prezidentský sľub na rovnakú Bibliu, na akú prisahal práve Lincoln. Novinka Lincoln získala šesť literárnych cien vrátane ceny kritikov, stala sa Knihou roka a už z prvého vydania sa predal vyše milión výtlačkov. Po knihe siahol aj Steven Spielberg, aby nakrútil rovnomenný film. Ten má aktuálne 12 nominácií na prestížneho Oscara.

Abraham Lincoln sa narodil v rodine chudobného farmára, sám sa musel naučiť písať aj čítať, vystriedal rôzne zamestnania a stal sa nedôležitým právnikom zo zapadákova. A vzápätí sa vynoril akoby odnikiaľ a vystúpil až na samý vrchol. Vďaka húževnatosti, láske ku knihám i rečníckemu umeniu sa napokon stal jedným z najcharizmatickejších prezidentov USA.

Autorka životopisu Goodwinová – skúsená spisovateľka a nositeľka Pulitzerovej ceny – využila Lincolnove listy, záznamy a denník, ako aj svedectvá priateľov a pamätníkov. Sústredila sa na kľúčové okamihy Lincolnovej politickej kariéry vrátane súboja o nomináciu na prezidentskú kandidatúru. Aj preto vás jej kniha vtiahne, zaujme od prvých strán a Lincolnov život takmer žijete. „Za Lincolnovým triumfom stála pozoruhodná, dovtedy nevídaná politická razancia a emočná sila, ktoré sa zrodili v rozhorúčenom kotle prehier a odriekania,“ vysvetľuje Goodwinová.

Aj v tých najtemnejších dňoch vojny vedel Lincoln pozdvihnúť odvahu svojich spolupracovníkov i celého národa. Bol totiž nesmierne dobrosrdečný, láskavý, mal zmysel pre humor a dar rozprávať. „Vo chvíľach, keď existenciu jeho vlády ohrozovali hádky a závisť, sa nenechal vyprovokovať malichernými krivdami, nepodľahol žiarlivosti a nerozoberal domnienky,“ dodáva Goodwinová na margo charizmatického Lincolna.

Ten urobil v tej dobe nečakané rozhodnutie – prijal svojich významných súperov do vlády. Pritom to boli často verejne známejší, vzdelanejší a skúsenejší politici ako on sám. Mohli ho prevalcovať, zničiť…no rýchlo sa ukázalo, že Abraham Lincoln sa stane jednoznačným kapitánom tohto zvláštneho vládneho kabinetu zloženého zo samých rivalov,“ objasňuje autorka podtitul knihy Lincoln. Tím rivalov.