Kilá po pôrode? Ako na sa ich zbaviť

Nájsť si čas na posilňovňu, trénera, pravidelne jesť? Zbaviť sa kíl, to sa pri bábätku jednoducho nedá. Ale nemusí to tak byť. Poradíme, ako získať  postavu späť.

Šťastnejším idú nadbytočné kilogramy po pôrode dole samé, no a tie menej šťastné sa musia trápiť a kontrolovať, čo majú na tanieri. Navyše, pri bábätku, na ktoré si sama ešte len zvykáte, ako aj na nový rytmus, ktorý vám obrátil zabehaný život naruby, je chudnutie to posledné, na čo si spomeniete. S pribúdajúcimi týždňami a s rastúcou radosťou z bábätka, ako vám to spoločne krásne funguje, však začnete opäť túžiť po starých krivkách. Najmä, ak vyťahujete zo skrine šaty, ktoré vám pred tehotenstvom sedeli ako uliate.

Zabudnite na diéty!
Žiadna diéta ani drastické chudnutie! Na to by ste mali úplne zabudnúť. Ak by ste v tomto období zvolili rýchle tempo chudnutia v kombinácii s hladovkou alebo diéty založenej na konzumácii pár druhov potravín, zeleniny alebo len ovocia, prídete o energiu, ktorú potrebujete pre bábätko. Navyše, telo sa zbaví len prebytočnej vody,  nie tuku. Ten by sa po obnovení klasického stravovania vrátil späť.

Konajte do roka!
Ak sa vám nepodarí zhodiť do roka kilá, ktoré ste nabrali počas tehotenstva, pravdepodobne vám ostanú, tvrdia to odborné štúdie. Netreba však podliehať panike. Aj chudnutie potrebuje čas. Nesnažte sa schudnúť za jedinú noc. Priemerný úbytok zdravého chudnutia po pôrode by mali byť dve kilá za mesiac. To sa dá i bez hladovania.

Navarte si na tri dni!
Ak bábätko večer zaspinká, navarte si jedlo na tri dni. V chladničke vydrží a vy si budete môcť pripraviť nasledujúce dni obed za pár minút. Druhá alternatíva je navariť si viac druhov, aspoň tri jedlá, a dať si ich zamraziť. Rozmrazenie bude trvať opäť len pár minúť, nebudete hladovať a môžete sa pravidelne stravovať, čo je pri zhadzovaní kíl dôležité.

Čo na tanier?
Aj tu stále platí, jedzte pestrú stravu. Strava chudnúcej mamičky môže byť podobná tej, akú má mamina čo dieťatko dojčí. Takže žiadne mastné jedlá, tuky a cukry. Môžete si zvoliť aj delenú stravu bohatú na zeleninu, keďže napríklad bielkoviny a mäso, sa konzumujú so zeleninou. Vhodné je pripraviť si ju v pare, ostanú v nej vitamíny a uvariť ju zaberie opäť len pár minút. Navyše, ak bábätko už budete prikrmovať, môžete si takto urobiť zeleninu spoločne pre oboch.

Bez soli sa to dá
Jedlá pripravené bez soli sú zdravšie. Veľa soli totiž v tele zadržiava vodu a sťažuje chudnutie. Ak vám nesolené jedlá nechutia a nedokážete si jedlo bez soli ani len predstaviť, skúste ísť na to postupne. Každý deň soľte menej a menej a postupne si telo privykne na menšie dávky a jedlo vám bude chutiť.

Čas a menšie porcie
Najdôležitejšie je pravidelné stravovanie. Musíte si nájsť čas na raňajky, olovrant, obed, desiatu a večeru, ktorá má byť najneskôr do osemnástej hodiny. Nemôžete jesť úchytkom, zobať jedlo, ale ani jesť rýchlo. Musíte si vytvoriť s bábätkom režim, ktorý vám dovolí pravidelné jedenie. Závisí to len od vás, pretože bábätko sa riadi len vašimi rozhodnutiami. Ak už ste dospeli až k tomuto kroku, môžete pokračovať ďalej. Každý deň si naložte na tanier o niečo menšiu porciu.

Kedy cvičiť?
Aj vy patríte k mamičkám, ktorým sa zježia všetky chlpy, ak vám tie druhé s úsmevom hovoria, ako si nájdu čas na cvičenie? Ono sa to skutočne dá a nemusíte mať žiadnu opatrovateľku. Začnite cvičiť, keď bábätko zaspinká. Každé potrebuje predpoludňajší spánok, a to je presne čas, keď vy môžete zhadzovať kilá. Naplniť práčku či vyvešať bielizeň, to sú činnosti, ktoré vám zaberú desať minút, a tie si môžete nájsť, aj keď sa bábätko hore. Ale cvičiť musíte minimálne tridsať minút nepretržite, a to by vám asi bábätko nedovolilo, keď je hore.  

Ako cvičiť?
Na chudnutie sú najvhodnejšie aeróbne cvičenia, pri ktorých sa spaľujú tuky. Steper, stacionárny bicykel alebo aj krokomer, ak prejdete desaťtisíc krokov denne, to sú najlepšie prostriedky na chudnutie. Druhá alternatíva sú cvičenia na jednotlivé partie, ktoré zostali po pôrode objemnejšie. V telefónoch dokonca nájdete aplikácie s presným návodom, opisom aj denným rozvrhom cvikov.

Keď dojčím, môžem chudnúť?
Cvičenie a zdravé stravovanie len podporujú tvorbu mlieka. Samozrejme, nezačínajte cvičiť hneď, ako prídete z pôrodnice. Minimálne šestonedelie je čas, aby sa telo spamätalo z pôrodu. Ženy po cisárskom reze môžu začať posilňovať brucho po troch až šiestich mesiacoch.  Dojčiace mamičky si musia prispôsobiť cviky, aby nestratili mlieko alebo sa im z preťaženia svalov nezapálili prsníky. Preto na horné partie, ruky a prsia, sa neodporúčajú žiadne posilňovacie cviky. Ak sa dojčiace mamičky snažia zhodiť rýchlo čo najviac kíl, uškodí to bábätku. Pretože pri rozpúšťaní tukových buniek sa do tela dostávajú všetky škodliviny, telo ich nestačí odbúravať a dostávajú sa do mlieka.

Čo je pre deti, nie je vaše
Asi najčastejšia chyba, ktorej sa dopúšťajú mamičky, je dojedanie po deťoch. Možno si poviete, je to len malé sústo, ktoré ostalo na tanieri, ale ak to robíte pravidelne, sú to kalórie, ktoré nebadane pribúdajú, a s nimi aj kilá. Tú jednu lyžičku môžete naozaj vyhodiť radšej do koša, než by si to malo odniesť vaše brucho.

Autor: -aka-