Kedy najviac míňame?

Kedy najviac míňame?

Čo myslíte, v ktoré dni v týždni nechávame v obchodoch najviac peňazí? Podľa údajov Poštovej banky o objeme platieb ich klientov, zrealizovaných platobnou kartou, vedú štvrtok a piatok.

Na základe týchto informácii obchodníci nemusia mať obavy, že od júna, keď vstúpi do platnosti novela zákona, ktorá nariaďuje zatvoriť obchody počas štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja, prídu o najvyššie tržby. Štatistiky banky hovoria, že práve v nedeľu a počas štátnych sviatkov míňame najmenej.

Najsilnejšími dňami sú z tohto pohľadu štvrtok a piatok, na druhom mieste je pondelok. Aj v utorok a v stredu robíme obchodníkom väčšie obraty ako počas voľných dní. Kým počas dvoch posledných pracovných dní nechávame v predajniach viac ako milión eur denne, v nedeľu je to necelých 500-tisíc eur. Počas štátnych sviatkov ešte menej.

Obchodníci sa však nie len preto nemusia báť, že ich povinné zatvorenie predajní počas dni pracovného pokoja pochová. Analytici predpokladajú, že to ani nepocítia i z iného dôvodu. Slovci si, jednoducho, svoje nákupy presunú na iné dni v týždni. Nemíňame v závislosti od toho, koľko dní na to máme, ale v závislosti od našej ekonomickej situácie. Ak sa nič nezmení na našich príjmoch, nezmení sa nič ani na tom, koľko z nich necháme v obchodoch. Zmena nastane len v tom, že narastú objemy platieb počas iných dní, práve na úkor zatvorených, sviatočných.

Uplynulý pondelok, 8. mája, bol teda posledným sviatočným dňom, počas ktorého sme si mohli kde-čo, kde-tu nakúpiť. Na túto zmenu si budú ťažko zvykať najmä tí, ktorí najradšej oddychujú v nákupných centrách, ale zamestnanci pracujúci v maloobchode ju určite s radosťou privítajú.

Autor: Eva
Foto: Shuterstock