Kedy je vhodné začať cvičiť po pôrode?

Tehotenstvo je krásne obdobie v živote ženy. Počas neho sa v tele ženy deje mnoho zmien a priberanie je jednou z jeho súčastí. Tie šťastnejšie ženy odchádzajú z pôrodnice s bábätkom a bez tehotenských kilogramov. Väčšina si však berie domov aj nabraté kilogramy.

Tréner a autor Začni cvičiť s POHYBom for men a Začni cvičiť s POHYBom for women Ľuboš Gsch radí, aby ženy počúvali svoje telo a rovnako tak aj rady lekárov. Kedy je teda po pôrode vhodný čas začať cvičiť a na aké cvičenie by sme sa mali v tomto období zamerať?

Ľuboš Gsch „tehotnel“ spolu so svojou manželkou. Tá pribrala počas tehotenstva 14 kilogramov, on 17. Pani manželka, rovnako trénerka, patrí k tým šťastnejším ženám, nakoľko všetky nabraté tehotenské kilogramy nechala v pôrodnici. Ľuboš sa so svojimi „pasoval“ ešte šesť mesiacov. „Niektoré ženy trpia tým, že počas tehotenstva nebudú atraktívne pre svojich partnerov, tak som to bral ako výzvu, chcel som manželku podržať, a tak som sa rozhodol, že tehotenstvo absolvujem spolu s ňou. Ona zhodila nabraté kilogramy počas svojho pobytu v pôrodnici, ja som sa s nimi ‚pasoval‘ ešte pol roka,“ hovorí Ľuboš Gsch.

Predstavme si ženu, ktorá pred otehotnením mala sedavé zamestnanie a dvakrát do týždňa si išla zacvičiť. Je vôbec možné, aby sa už počas tehotenstva pripravovala na následné chudnutie? „To je diskutabilné. V tehotenstve by žena mala pokračovať v štandarde, ktorý má nastavený. Ak by aj počas tehotenstva bola jej fyzická aktivita slabšia, mohlo by byť prospešné ju zvýšiť. Ak však žena pred tehotenstvom necvičila, nepovažujem tento model za optimálny. Tehotenstvo a pôrod sú veľmi náročné pre telo. Vsúvať do tohto procesu niečo, čo nie je prirodzené alebo nie je súčasťou denného režimu, je náročné a môže predstavovať aj určité riziko,“ hovorí Ľuboš Gsch.

Neznamená to však, že žena, ktorá pred tehotenstvom cvičila menej alebo vôbec, nemá počas neho zakomponovať do svojho života pohyb. Naopak. Prechádzky, bicykel či ľahké aktivity, joga alebo pilates v rozumnej miere, môžu byť veľmi prospešné.

Kedy môže začať žena po pôrode cvičiť?

Túto otázku sme intenzívne konzultovali aj s lekármi, nakoľko manželka je tiež trénerka. Lekári odporúčali zachovať šestonedelie a následne začať s ľahkými cvičeniami. Moja manželka začala cvičiť krátko po štvrtom týždni, nakoľko sa výborne zotavovala a trúfala si na tréning. Išlo pritom o domáce cvičenia s pomôckami,“ hovorí Ľuboš Gsch. Všetko sa začalo stabilizáciou tela, pričom skúšala, ako pevný je stred tela a najviac pritom využívala fit loptu na balancovanie a tiež polovičnú fit loptu.

„Takto cvičila dva až tri týždne a potom, keďže bola úplne v poriadku, prešla do klikov o kuchynskú linku a podobne. Po druhom pôrode manželka cítila, že telo je unavené a cvičiť začala až po šestonedelí. Tam bol ešte taký dôsledok, že mala väčší nekomfort z toho, že necvičí ako z toho, že bola po pôrode. Ale telo bolo unavené a dohodli sme sa, že šestonedelie vytrvá,“ hovorí Ľuboš Gsch.

S cvičením a väčšou svalovou námahou to určite počas kojenia netreba preháňať. „Svalovica“ má vplyv na materské mlieko, ktoré môže zhorknúť a dieťa ho následne začne odmietať.

Diéta po pôrode

Tak ako je každá žena jedinečná, je taký aj pôrod a následné zotavovanie. Ruka v ruke s cvičením a chudnutím ako takým, prichádza aj otázka diét. S diétami a chudnutím po pôrode však treba byť opatrný. Platí, že keď žena kojí, nemala by prudko strácať váhu. „Túto otázku sme tiež konzultovali s lekármi a ich verdikt znel, že až po skončení kojenia. Je ale potrebné špecifikovať, čo znamená nedržať diétu a ‚ládovať‘ do seba všetky kalórie, ktoré stretnem po ceste od obývačky do kuchyne. Veľa ľudí si to mýli. Diéta je kontrolované stravovanie. A to sa môže zachovať aj pri určitých obmedzeniach,“ konštatuje Ľuboš Gsch.

Základné rady, aby ste sa po pôrode dostali do formy

  • Pokiaľ tehotenstvo ešte len plánujete, zaraďte pravidelný pohyb do svojho programu. V tehotenstve pokračujte v cvičení a prípadne ho upravte podľa odporúčaní vášho ošetrujúceho lekára.
  • Po pôrode doprajte svojmu telu čas na regeneráciu. V prípade prirodzeného pôrodu môžete zľahka začať cvičiť už po skončení šestonedelia. Ak ste rodili cisárskym rezom, konzultujte cvičenie s lekárom.
  • Kojenie nie je obdobie na striktné diéty a náročné cvičenie. Dbajte na dostatok správnej výživy a dodržiavajte správny kalorický príjem.
  • Na začiatok voľte cviky určené na stabilizáciu tela. Ako pomôcky môžete využiť fit loptu alebo polovičnú fitloptu.

 

Zdroj: Andrea Č.