Kedy a na čom najlepšie naučíte deti bicyklovať?

Zdroj obrázka: Sergej Novikov/Shutterstock.com

Dnešným deťom pohyb a fyzická aktivita chýba. A neprispieva k tomu ani minimum času rodičov na svoje ratolesti, ktorí by im vytvorili adekvátny program. Avšak, existuje činnosť, ktorá je zábavná a pre telo prospešná zároveň a nepotrebujete k svojmu výkonu nič špeciálne. Stačí, ak to deti naučíte.

 

Bicyklovanie je skvelé pre telo aj myseľ. Prospieva svalom a pľúcam, pomáha proti telesným neduhom a defektom. Nakoľko je cyklistika teda prístupná forma cvičenia, je vhodná pre väčšinu ľudí a detí v rôznom veku.

Ako, kedy a na čom ale najlepšie naučíte deti bicyklovať? Pokračujte v čítaní a dozviete sa všetko potrebné.

Prečo je bicyklovanie pre deti dobré?

Keď jazdíte na bicykli, rozhýbete nielen svoje telo, ale aj mozog. Cyklistika zvyšuje prietok krvi mozgom a umožňuje, aby sa do nášho systému dostalo viac kyslíka. Produkuje sa viac bielkovín na tvorbu nových mozgových buniek.

Cyklistika navyše umožňuje rôznym častiam nášho mozgu navzájom lepšie komunikovať, čo zvyšuje náš kognitívny výkon. To znamená, že sa zlepšujú naše bystré schopnosti súvisiace s myslením, rozumom, intelektom a ľudskou schopnosťou vedieť. U detí to platí dvojnásobne.

Pri bicyklovaní sa deti po prvýkrát stávajú aj účastníkmi cestnej premávky, ktorej bezproblémový a bezpečný chod istí nielen rodič, ale aj kvalitné osvetlenie priechodov pre chodcov. Uvedomujú si, že svojou rýchlosťou dosahujú novú úroveň a nesú aj zodpovednosť za svoje správanie na vozovke.

Bicyklovanie tiež podporuje uvedomenie si tela, koordináciu a zmysel pre rovnováhu detí. Musíte vedome používať ruky a nohy, riadiť a brzdiť súčasne a zároveň dávať pozor na prekážky a kontrolovať svoju rýchlosť. Cyklistika je preto dôležitá pre telo i rozvoj mozgu.

Kedy sa môžu deti naučiť bicyklovať?

Neexistuje žiadny konkrétny vek, v ktorom by sa všetky deti mali naučiť bicyklovať. Skôr záleží na tom, či deti majú potrebné telesné vedomie a motorické schopnosti na riadenie nového detského bicykla. To, kedy príde vhodný čas, je pri každom dieťati iné. Niektoré chcú riadiť bicykel prvýkrát už v troch rokoch, iné potrebujú času viac.

Tiež deti, ktoré predtým sedeli na kolobežke alebo pohodlnom odrážadle, to majú potom často jednoduchšie na bicykli, pretože majú trénovaný zmysel pre rovnováhu, schopnosť reagovať a ovládať svoje telo.

Ktorý bicykel je vhodný pre aký vek?

Správna veľkosť detského bicykla je veľmi dôležitá. Dieťa by sa totiž vo svojom novom vozidle malo cítiť bezpečne. Aby sa teda tieto dopravné prostriedky čo najlepšie prispôsobili komfortu detí v rôznom veku, výrobcovia na trh prinášajú aj rôzne bicykle.

Deti, ktoré sa ešte len učia bicyklovať, by mali byť schopné udržať obe nohy pohodlne na zemi, keď sú v sedle.

Nedávajte svojmu dieťaťu prvý bicykel ako prekvapenie. Skôr ako sa rozhodnete pre konkrétny model, dieťa by malo mať možnosť si bicykel vyskúšať. Tak na to pri hľadaní vhodného modelu myslite.

Zdroj obrázka: Sergej Novikov/Shutterstock.com