Keď pomáha pagaštan konský

Pagaštan konský je pre nás zaujímavý najmä pre jeho liečivé účinky , zbiera sa v septembri a októbri. Používa pri reume, pri zápale žíl, ekzémoch, opuchlinách a pri zle hojacich sa ranách. A nielen tam.

Pagaštan konský pochádza z Balkánu, z Turecka a zo severného Grécka, odtiaľ sa rozšíril do celej Európy. Jeho pomenovanie súvisí s koniarmi, ktorí ho v minulosti dávali svojim koňom do krmiva. Ten im pomohlo vyzdravieť, kdeže mal silu uvoľniť tuhý hlien v prieduškách.

Pagaštan neslúži len pre malé deti na výtvarnú výchovu, do ktorého si zapichnú zápalky a vytvoria postavičky či zvieratká. Aj keď sa priamo neje, dá sa využiť na niekoľko chorôb a jeho účinky sú výborné pre rôzne problémy.

Najdôležitejšou účinnou látkou je escín, vďaka ktorému má pagaštan liečivé účinky. Je to biologicky aktívna látka, ktorá je účinná pri opuchoch, zápaloch, pri ochrane ciev. Zlepšuje aj žilno-lymfatickú cirkuláciu a urýchľuje vstrebávanie krvných zrazenín. Čo sa týka žíl– tlmí tiež opuchy a posilňuje žily. Dobrý je aj na ekzémy. Ovplyvňuje pružnosť a pevnosť cievnych stien. Pri liečbe kožných zápalov a menších popálenín pomôžu kvety pagaštanu.

Veľmi účinný je aj čaj z kvetov, ktorý pomáha na prekrvenie všetkých orgánov tela. Pomáha aj uvoľniť žalúdočné a črevné kŕče, pri menštruačných bolestiach a aj ako prevencia trombózy. Čaj sa pripravuje z ½ litra vody a jednej lyžičky kvetov, pije sa trikrát denne po 100 ml, asi 15 min pred jedlom.

Ak máte často studené chodidlá, rozložte si gaštany doma na dlážku a naboso po nich postúpajte. Podporíte tak efektívne ich prekrvenie.

Kedysi sa reumatikom na bolesti chrbtice a kĺbov odporučil pagaštanový kúpeľ. Keď vás bolia kĺby, ohrejte si ich a prikladajte na boľavé miesta. Uvoľní sa vám, bolesť prejde a vám sa uľaví.

Ak vás trápia opuchy po zlomeninách, tiež si ho vyskúšajte. V estetickej medicíne sa zasa pridáva do ochranných krémov. Koža sa vďaka nemu tak rýchlo po slnení nespáli.

Extrakt z gaštanov znižuje hladinu cholesterolu v krvi, čo prospieva pri chorobách pečene, pri cukrovke a pri vápenatení tepien.

Používa sa aj v kozmetike, krém zo semien má fototransformačné účinky – odporúča sa proti pehám i úpalu.

Pagaštanová masť zmierňuje problémy pri reumatizme, obmedzenej pohyblivosti kostí, pri studených nohách, ale najmä pri zápaloch kŕčových žíl a zlému odtekaniu krvi v žilách. Obnovuje pružnosť a pevnosť cievnych stien, zlepšuje prietok krvi a zamedzuje tvorbe opuchov.

Zdroje:http://zdravie.pravda.sk/zdrava-vyziva/clanok/331367-pagastan-konsky-nechuti-ale-lieci-ekzem-aj-reumu/,http://www.vasalekaren.com/sprievodca-zdravim/27/pagastan-konsky, http://carozahrady.sk/liecivebylinky/pagastankonsky.html
Foto: http://howtogetridofhemorrhoidsfastathome.com/wp-content/uploads/2014/03/best-horse-chestnut-seed-extract-product-for-hemorrhoids-treatment.jpg?252d60