Akné, čiernym bodkám a iným zákernostiam nie vždy odzvoní s poslednými dňami puberty. Ak ste skúšku dospelosti zložili už dávno a stále bojujete s problematickou pleťou, je načase zmeniť zaužívané zvyky.
Podľa štatistík má s rôznymi formami akné skúsenosti až 50 % dospelých Európaniek. Ak teda stále bojujete s vyrážkami, nedokonalosťami, akné či čiernymi bodkami na pleti, nie ste v tom sama. Akné napríklad trápi aj dávno dospelé celebrity ako Victoriu Beckhamovú, Camerom Diazovú alebo speváčku Katie Perryovú. Nedokonalosti pleti spôsobujú nečistoty z vonkajšieho prostredia, odumreté bunky kože a kožný maz, ktorý upcháva otvorené póry a v mazových žľazách sa začnú rozmnožovať Propionibacterie (druh baktérie). Funguje to úplne rovnako ako pri pubertálnom akné. To sa však vyskytuje najmä na čele, lícach a nose, zatiaľ čo „dospelácke“ akné sa prejavuje najmä na brade, pod ňou a na krku.
Najčastejšie dôvody upchávania pórov:
Používate kozmetiku so zložkami, ktoré dráždia problematickú pleť
Ak vás roky trápi problematická pleť, začnite čítať etikety. Stav pokožky totiž výrazne ovplyvňuje kvalita a zloženie produktov, ktoré si na ňu každý deň dávate. Mejkap, lícenka, púder alebo ktorýkoľvek iný produkt z dekoratívnej kozmetiky, ktorý používate, by mal byť označený ako nekomedogénny (neupcháva póry). Zároveň vždy pozorne čítajte zloženie. Oblúkom sa vyhnite produktom, ktoré obsahujú FD&C (umelé farbivá), lanolín, minerálne oleje, ropné produkty (petroleum), isopropyl myristate a parfum.
Príliš vysušujete pleť
Akné a pleťové problémy spôsobuje najmä nadprodukcia mazu v pokožke. Pamätajte pritom na rovnicu – čím viac pleť vysušujete, tým viac nadbytočného mazu vytvára a o to viac pórov sa upchá. Dôležité je, aby ste si pleť dôkladne vyčistili minimálne a zároveň maximálne dvakrát za deň – ráno a večer. Na čistenie vyberajte produkty bez alkoholu, ideálne špeciálne určené na aknóznu pleť. Po čistení si pleť jemne vysušte uterákom, nikdy ju nedrhnite a nasilu neutierajte. Používajte hĺbkovo hydratačné krémy a produkty bez obsahu oleja. Ak sú niektoré časti pleti po čistení suché a cítite pnutie, znamená to, že ju produktami priveľmi vysušujete a mali by ste sa poobzerať po inej značke či type.
Zanášate ju kontaktom s nečistotami
Na pokožku sa musia dostať baktérie, aby sa na nej zjavili vyrážky. Špinu si na tvár nanášate niekoľkokrát denne, najčastejšie prikladaním mobilného telefónu k lícam. Kedy ste si naposledy dezinfikovali obrazovku a zadnú časť smartfónu? Nikdy? Stačí si spomenúť, kam všade ste ho dnes položili, akými rukami ste ho chytali a koľko na ňom asi tak môže byť nečistôt a cudzorodých látok. Rovnako to platí aj na štetce a labutienky, ktoré dennodenne používate na aplikáciu líčidiel. Ak je vaša pleť náchylná na akné alebo vyrážky, mali by ste sa ich čisteniu venovať pravidelne. Ďalším zdrojom nečistôt sú obliečky. Každú noc vpíjajú všetok maz z vlasov a pokožky, prach a nečistoty, ktoré sa potom prenášajú na pleť. Skúste popremýšľať nad častejšou výmenou posteľnej bielizne.
Nesprávne stravovanie
Množstvo dermatologických výskumov poukazuje na priame spojenie medzi stravovaním a stavom našej pleti. Pleťové problémy spúšťa napríklad vysoký denný príjem rafinovaných cukrov, ktoré sa nachádzajú najmä v kupovaných koláčoch, zákuskoch, krémoch, sladkostiach a rýchlom občerstvení. Ak vaša pokožka zároveň bojuje s nedostatkom prijímaných tekutín a vitamínov, nemôžete sa jej biednemu stavu čudovať. Ak vám na zdraví pleti záleží, zaraďte do jedálnička viac ovocia a zeleniny, pite denne minimálne 2,5 litra čistej vody a vymeňte kupované sladkosti za domáce zdravé sušienky, pár hrozienok alebo orechov v horkej čokoláde.
Ošetrenie
Ak trpíte akné, mali by ste sa o stave pleti poradiť s kožným lekárom. Ťažšie formy totiž môžu pri nesprávnom ošetrovaní zanechať na tvári jazvy a iné nepekné stopy. V prípadoch, keď nestačia jednoduché rady, vám môže lekár predpísať špeciálne mastičky, toniká alebo dokonca antibiotiká. Ak stav nie je taký vážny, mali by ste pleť ošetrovať produktami, ktoré obsahujú kyselinu salicylovú, benzoyl peroxide alebo kyselinu glykolovú v rôznych kombináciách a pomeroch. Tieto zložky totiž aktívne pomáhajú regulovať produkciu mazu v pleti a zabraňujú upchávaniu a zápalom v póroch.
Pozor na lieky
Problémy s pleťou a vyrážky najčastejšie spúšťajú hormonálne výkyvy. Súvisí to predovšetkým s menštruačným cyklom, užívaním či vysadením antikoncepcie, menopauzou a liekmi na klimaktérium. Ak máte problémy s pokožkou, vždy lekárovi presne povedzte, aké lieky užívate. Iba tak totiž bude môcť odhaliť príčinu vášho problému, nasadiť vám iný liek alebo zvoliť liečbu pleťových problémov, ktorá nepoškodí vaše zdravie.
Keď pleť vysiela signály
Pretrvávajúce problémy s pokožkou môže mať na svedomí alergia. Skúste postupne vymeniť všetky prípravky, ktoré na pleť používate. Tak zistíte, či vás nedráždi konkrétny produkt, respektíve alergia na niektorú z jeho zložiek. Za nepekným výsypom na tvári či tele môže byť skrytá aj potravinová alergia. Vyrážky môže spôsobiť konzumácia postrekovaného ovocia a zeleniny, alergia na arašidy, orechy, na mlieko či na lepok. Ak trpíte ťažkosťami, choďte sa dať otestovať do alergologickej ambulancie a možno sa problémov zbavíte už čoskoro a nadobro.
Autor: -aka-