Keď nás trápi nízky tlak

Nízky krvný tlak trápi mnohých z nás. Častou príčinou je aj nedostatok pohybu alebo nedostatok potrebných živín, ktoré tlak krvi zvyšujú. Ako mu dopomôcť k jeho úprave?

Prejavy nízkeho tlaku

Znížený krvný tlak sa prejavuje únavou, malátnosťou, ospalosťou. Okrem toho sme precitlivení na zmeny počasia, objavujú sa aj poruchy koncentrácie, máme studené končatiny, prípadne aj závraty a pociťujeme bolesti hlavy.

Aké sú jeho príčiny?

Veľmi častou príčinou je aj dedične podmienené nesprávne riadenie výšky krvného tlaku, ale aj nedostatok pohybu. Chýbajú tiež niektoré živiny, ktoré krvný tlak patrične zvýšia. Môžu byť oslabené aj cievy, respektíve je v nich nedostatočné napätie.

Ako ho vylepšiť?

Krvný obeh stimuluje akýkoľvek pohyb, preto je potrebné hýbať sa. To isté platí aj pre kúpele alebo striedavé studené a horúce kúpele a sprchy a masáže. Teplý kúpeľ zakončený studenou sprchou pomôže rozhodne krvný tlak upraviť.

Ľuďom, ktorých nízky tlak trápi, pomôže aj úprava stravy- treba prejsť na slanšiu stravu. Keďže sodík v kuchynskej soli viaže vodu, zvýši sa objem krvi a tým aj krvný tlak.

Netreba zabúdať ani na liečivé účinky ovocia a zeleniny. Ideálne na zahryznutie sú semienka, jadierka, klíčky, orechy a oriešky.

Netreba však svoj životný štýl meniť úplne radikálny. Nie každý sa ráno bez problémov osprchuje studenou vodou, nie každý začne po schodoch behať ako kamzík. Treba rozumne prispôsobiť svoj život svojim fyzickým danostiam.

Zmena stravovacích návykov, veľa tekutín a vitamínu C, pravidelný pohyb v živote každého z nás však neublíži, práve naopak.

A aj keď to možno na začiatku nepôjde najľahšie, nech je vám útechou, že pri nízkom tlaku máte šancu dožiť sa vysokého veku.

Pozor ale na závažné dôsledky, na čierne kruhy pod očami a poruchy koncentrácie. V tomto prípade závažné príčiny nízkeho krvného tlaku odhalí lekár.

Chráňte si svoje zdravie, máte ho len jedno. Začnite možno aj tým, že si doma zadovážite tlakomer. Kedykoľvek si tak môžete overiť, že s krvným tlakom niečo nie je v poriadku.

Zdroj: Oberbeil, K. a Lentzová, Ch.: Ovocie a zelenina ako liek, Fortuna Print, Bratislava 2005.

Foto: http://www.goodhousekeeping.com/cm/goodhousekeeping/images/vf/woman-taking-blood-pressure-0211-s3-medium_new.jpg