Chcete, aby ste mali zdravé vlasy?

Najprirodzenejšia ozdoba sú krásne, zdravé a husté vlasy. Či už držíte prísnu diétu, máte zdravotné problémy alebo chodíte na trvalú, všetko sa negatívne prejaví na vlasoch. Vo všeobecnosti platí, že aj o vlasy, ako o prirodzenú korunu krásy, sa treba starať. Sú symbolom vitality a odrážajú životný štýl.

 

ŠTRUKTÚRA VLASOV

Základnou stavebnou zložkou vlasov a nechtov je keratín. Rovnako ako ostatné bielkoviny je vybudovaný zo stavebných kameňov – aminokyselín. Samotnú štruktúru vlasového keratínu tvoria dlhé aminokyselinové reťazce spevnené a vzájomne prepojené sírnymi mostíkmi cystínových molekúl.

K najvýznamnejším vlastnostiam vlasového keratínu, a teda aj samotného vlasu, patria pevnosť, ťažnosť a pružnosť, ale aj jeho schopnosť nasiaknuť (napučať) a odolnosť proti vonkajšiemu tlaku. Kvalita keratínu závisí okrem iného aj od dostatočného prísunu aminokyselín, ktoré obsahujú vo svojej molekule síru (cystín, metionín) a patria k najdôležitejším faktorom vitality vlasov.

Telo človeka nevie syntetizovať metionín a je odkázané na jeho prísun v potrave. Metionín je zdrojom síry, preto zabraňuje problémom s pokožkou a podporuje rast vlasov. Cystín na rozdiel od metionínu nepatrí medzi esenciálne aminokyseliny a ľudské telo si ho vytvára samo. Vlasy obsahujú  približne 5 % cystínu.

 

VYPADÁVANIE VLASOV 

Vlasy vypadávajú denne. Či už chceme, alebo nie, každý deň nám vypadne v priemere 50 až 90 vlasov. Niekedy je vypadávanie dedičné, inokedy ho spôsobuje stres, ale aj hormonálna nerovnováha (u žien najmä po pôrode alebo v období klimaktéria). Odborníci potvrdzujú, že nadmerné vypadávanie vlasov je spôsobené nedostatkom aminokyselín, vitamínov a stopových prvkov, ktoré telo spotrebuje. Príčinou môže byť aj nadmerná záťaž, časté sušenie pomocou sušiča a farbenie vlasov či používanie nevhodnej vlasovej kozmetiky.

 

VÝŽIVA VLASOV

Aj samotné vlasy potrebujú dostatočný prísun živín nevyhnutných pre svoj rast. Celý cyklus rastu a vypadávania vlasov sa deje vo vlasovom folikule, ktorý tvorí vlasová cibuľka, vnútorná koreňová pošva a vlasový kanál. Nový vlas sa vytvára vo vlasovej cibuľke, prísun živín (aminokyselín a vitamínov) do nej zabezpečujú krvné cievy. Ak sa zásobovanie týmito látkami zníži (nevyvážená strava, drastické diéty) alebo sa preruší, vlasová cibuľka prestane fungovať, životnosť vlasu sa skráti a vlas predčasne vypadne. Dôsledok je známy – zvýšené vypadávanie vlasov.

Vyvážené zloženie živín pre zdravé, krásne vlasy a pre pevné nechty ponúka niekoľko výživových doplnkov. Obsahujú všetko, čo vlasy potrebujú, stačí si správne vybrať.

  1. Vitamín B6 a zinok podporujú zabudovanie aminokyselín do keratínu.
  2. Vitamín B5 a B9, ako aj biotín, stimulujú vytváranie nových vlasov vo vlasovej cibuľke.
  3. Vitamín B5, biotín a zinok znižujú tvorbu a sekréciu mazu (seborrhoea).
  4. Vitamín D3 celkovo zlepšuje kvalitu vlasov a pevnosť nechtov.

 

Pár tipov, aby boli vlasy krajšie:

  • Hustejšia kefa s prírodnými štetinami je ideálna na úpravu suchých vlasov, mäkká riedka kefa s plastovými štetinami je vhodná na vlhké vlasy.
  • Nevyberajte si agresívne šampóny.
  • Vlasom prospieva nielen listová zelenina a ovocné šťavy, ale aj niektoré korenia – kurkuma, rasca alebo čierne korenie.
  • Používajte sušič na vlasy iba ak je to absolútne nevyhnutné. Ak je to možné, nechajte vlasy prirodzene uschnúť.
  • Kokosový, mandľový alebo olivový olej možno využiť v kuchyni – alebo aj ako vlasový zábal.

Autor: -aka-