Každý druhý Slovák bol vo vzťahu bez lásky, každý tretí dlhšie ako päť rokov.

šťastný pár

Takmer každý druhý Slovák už niekedy bol vo vzťahu bez lásky a v tretine prípadov trval takýto vzťah dokonca dlhšie ako 5 rokov. Odhalil to prieskum zoznamovacej agentúry Partner na úrovni, ktorého sa zúčastnilo 243 respondentov. Čo takéto vzťahy bez lásky vlastne drží pokope?

Vo vzťahoch bez lásky zostávame hlavne kvôli deťom. Časté sú aj iné dôvody:
1. deti, 35%
2. strach zo samoty, 25 %
3. pohodlie, 14 %
4. finančné dôvody, 11 %
5. obavy z reakcie okolia, 10 %
6. sex, 5%
A hoci sa 82% Slovákov sa obáva, že nedostatok lásky môže viesť k podvádzaniu, zdá sa, že nezadaní nevnímajú vzťahy bez lásky ako odsúdené na neúspech. 41% Slovákov verí, že aj takýto vzťah môže vydržať a 76% si dokonca myslí, že do vzťahu sa ešte dá vrátiť láska. V nevyvážených vzťahoch chceme byť tými milovanými.
Nezadaní si mali možnosť zvoliť, či by v citovo nevyváženom vzťahu (keď je zamilovaný len jeden z partnerov) radšej boli v pozícii milujúceho alebo milovaného. Muži boli štedrejší a 47% z nich by bolo radšej v pozícii milujúceho, zo žien je to pritom len 17%. Tie by jednoznačne volili pozíciu tej milovanej (83%).
Mnoho ľudí v nevyvážených vzťahoch rieši otázku, či má zmysel pokračovať. Psychologička Partner na úrovni Salma Marine radí: Skúste sa zamyslieť, či sa cítite naviazaný na partnera, alebo skôr na ideu vzťahu ako takého. Môžete sa na svojho partnera naozaj spoľahnúť, alebo sa v prípade problémov cítite osamelo? Ak sa rozhodnete zostať partnermi, myslite na to, že vzťah nie je pasívny stav. Je to proces, na jeho skvalitňovaní treba pracovať každý deň.“

Zdroj: Partner na úrovni