Každý by mal mať svojho delfína

Ani anjeli strážni nie sú dokonalí, a tak z času na čas aj ich musí niekto zastúpiť. Možno Vám toto leto nevyjde  grilovačka na balkóne presne podľa manuálu od susedov, alebo opäť zabudnete vyzdvihnúť kamaráta z párty pod úplne holým nebom… Aj napriek týmto senzačným prús..rom netreba vešať hlavu, stačí sa len pootočiť za niečím milým, zdravým a pozitívnym. Presne takéto sú delfíny. Možno ich vidieť v bazénoch, moriach či akváriách. Rady sa smejú, hrajú a predvádzajú. Len málokto o nich vie, že zo všetkého najradšej liečia.

Delfinoterapia existuje už roky – rokúce, no nie každý ju zažil na vlastnom polonahom tele. Ide o hravú liečebnú metódu, účinky ktorej môžeš pocítiť aj ty! Blahodárnou je predovšetkým pre ľudí trpiacich rôznymi psychickými, motorickými a komunikačnými poruchami. Okrem delfína a pacienta si vyžaduje pohodlný bazén, príjemné čisté prostredie a skvelého inštruktora.
Vedci predpokladajú, že už samotné zvukové vlny vydávané delfínmi pôsobia blahodarne na ľudský organizmus. Ultrazvukové vlnenie vyvoláva v tkanivách vibráciu a tým sa zvyšuje ich teplota. Lepšie sa okysličujú, povzbudí sa proces látkovej výmeny a zvýši sa tvorba enzýmov. Tým sa zlepšuje aj výživa tkanív. Ultrazvuk v terapeutických dávkach pôsobí vlastne ako druh mikromasáže, uvoľňuje sa napnuté svalstvo a zvyšuje sa celková kondícia organizmu.
Je dokázané, že po delfinoterapii sa spomaľujú rytmy mozgu, zosynchronizuje sa elektrická aktivita ľavej a pravej hemisféry. Nervový systém sa upokojuje a organizmus sa uvoľňuje.
Lieči delfín naozaj vedome alebo je to preňho iba hra? Cvičitelia si všimli, že ak delfíny len zabávajú obecenstvo, dokážu celé hodiny šantiť v bazéne. Po práci s pacientmi si však musia po polhodine oddýchnuť, minimálne 40 – 50 minút. Tento fakt len utvrdil vedcov v presvedčení, že delfíny liečia ľudí vedome.
Pri liečebnom procese delfinoterapie je prítomný lekár aj cvičiteľ delfína. Pacient najprv absolvuje krátku teoretickú prípravu a podrobné lekárske vyšetrenie. Terapia sa začína pri bazéne, cvičený delfín zvyčajne pripláva k pacientovi a pozdraví ho. Pacient sa ho môže dotýkať, pohladiť ho alebo nakŕmiť rybkou. V tejto fáze delfín predvádza rôzne kúsky, hrá sa s loptou, skáče cez obruč, vydáva rôzne zvuky, tancuje. Netreba sa ničoho obávať, cvičiteľ je pripravený vždy poradiť. Až v ďalšej fáze môže ísť pacient do vody. Delfín zvyčajne doňho jemne ťuká, dotýka sa ho, môže mu zľahka stláčať ruky alebo nohy. Menšie deti plávajú na delfínovi, dospelí pacienti sa držia za horné plutvy, pričom zvyčajne plávajú v strede medzi dvoma delfínmi. Držať sa ich treba za hlavnú plutvu, inak by ich to mohlo bolieť. Najvhodnejšia poloha na príjem ultrazvukových vĺn je podľa odborníkov v ľahu na vode.
Po samotnej terapii v bazéne alebo v mori nasleduje fáza relaxácie, napríklad masáže alebo pohovor s psychológom. Najdôležitejšou zložkou tejto liečby však zostáva priamy kontakt s delfínom.
Delfíny sú veľmi spoločenské, majú silnú potrebu komunikovať s okolím. Dokážu vás vtiahnuť do hry a prináša im to radosť. Mnohí pacienti, ktorí mali možnosť vyskúšať si delfinoterapiu, vravia, akoby boli s nimi naladení na jednu vlnu. Delfín vycíti náladu svojho spoločníka aj momentálny psychický stav. Nezvyčajné je aj to, že sa človek v jeho prítomnosti cíti byť chránený a uvedomuje si jeho pozornosť. Delfinoterapia je bezpečný a prirodzený spôsob nápravy fyzického aj duševného stavu. V každom prípade to nie je zázrak a nemôže nahradiť klasickú liečbu. Môže ju však vhodne dopĺňať.

Ako je možné, že niekoľko pohladení, dotykov a cvikov v spoločnosti týchto veselých živočíchov dokáže vyliečiť rôzne ľudské neduhy, úzkosti či clivoty? Plutvy v tom určite má aj ich príjemný vzhľad, hravosť a vždy atraktívny úsmev, veď nenadarmo sa predsa vraví, že smiech lieči. Ten, kto sa odhodlá vyskúšať túto milú procedúru, zakrátko okúsi, čo je to zlepšenie pohybových schopností, priestorovej orientácie, vnímania, zníženie prejavov agresie alebo negatívneho myslenia. A tak Vám, milí čitatelia, odporúčam sa už dnes rozbehnúť za svojím zdravím – za delfínom!

Pripravila Tatiana
Zdroje: http://globedia.com/delfinoterapia-tratamiento-ninos-autistas-sindrome-down-desordenes-cerebrales; http://zrozumieccisze.blogspot.sk/2012/10/delfinoterapia-reszta-sesji.html;  http://autizmus.f84.sk/delfinoterapia/

 

delfín