Katarína Šebestová – z organizačnej spoločnosti blížiaceho sa Festíka.

Katarína Šebestová – z organizačnej spoločnosti blížiaceho sa Festíka.
created by dji camera

Skvelá správa pre rodiny! Druhý ročník najveselšieho detského festivalu FESTÍK bude v ešte lepších, krajších a zelenších priestoroch – na Dostihovej dráhe v Petržalke. Tak ako vlani, aj tentoraz sa na ňom zídu najobľúbenejší hudobní interpreti tvoriaci pre deti. Organizátori už zverejnili aj prvé meno, deti sa môžu tešiť na svojho milovaného Mira Jaroša! Nebudú chýbať ani tanečné animácie, športové, environmentálne, či edukačné aktivity, rôzne atrakcie aj súťaže. Deti a ich rodičov čakajú dva nezabudnuteľné dni s úžasným programom. Nenechajte si to ujsť! FESTÍK bude 25-ho a 26-ho mája 2019. Pri tej príležitosti sme oslovili Katarínu Šebestovú z organizátorskej agentúry.

Ako a kde sa zrodila prvotná myšlienka usporiadať Festík pre deti,  kedy a kde sa uskutoční a v čom sa bude líšiť od predchádzajúceho prvého ročníka?
Našou hlavnou motiváciou bolo zistenie, že v okolí Bratislavy neexistuje zábavne kultúrno-športové podujatie, ktoré by združovalo umelcov tvoriacich pre deti, a kde by deti pod holým nebom mohli zažiť atmosféru veľkého detského festivalu. Existuje niekoľko podujatí v menšom rozsahu. Náš festival je ale výnimočný tým, že sa našim malým, väčším a aj dospelým návštevníkom snažme ponúknuť rozmanité aktivity pod holým nebom – kreatívne, športové, edukačné aj environmentálne – a zároveň aj hudobno-zábavné vystúpenia ich obľúbených interpretov počas dvoch nabitých dní 25. – 26.5.2019, na jednom mieste – na Dostihovej dráhe v Petržalke.

Dostihová dráha je pekné prostredie, máte alternatívu pre zlé počasie?
Dostihová dráha nám ponúka možnosti, ktoré určite ocenia všetci naši návštevníci – prírodu, pobyt na čerstvom vzduchu a na slniečku a obrovský priestor. Počasie je jedným z faktorov, ktoré nevieme vopred zaručiť a ani ovplyvniť, ale termín FESTÍKu sme vyberali starostlivo už minulý rok hlavne kvôli počasiu ideálnemu na detský festival. V prípade teplejšieho počasia sa môžu návštevníci schladiť v tieni stromov, v prípade krátkeho dažďa je možné sa schovať v krytých priestoroch. V prípade vážnejšieho stavu sa bude postupovať s ohľadom na bezpečnosť všetkých návštevníkov, na čo dohliada odborný personál a pripravuje riešenia aj pre takýto prípad.

Program bude veľmi bohatý, predsa však, čo by ste najviac vypichli, na čo sa zúčastnení môžu tešiť?
FESTÍK je multižánrové podujatie, ktorého hlavnou misiou je ponúknuť zábavu pre celú rodinu. Malé deti sa tešia na svojich obľúbených hudobných interpretov a rôzne kreatívne, športové a edukačné aktivity, staršie deti sa určite potešia športovým aktivitám, do ktorých sa môžu zapojiť aj so svojimi rodičmi a tiež sme pre nich pripravili vystúpenie Majka Spirita, ktoré možno poteší aj viaceré mamičky. Pre oteckov pripravujeme prekvapenie, držíme si palce, aby nám to vyšlo. Prekvapení nikdy nie je dosť – hlavne tých pre deti – pokiaľ sa nám podarí dohodnúť so zahraničným producentom, v nedeľu oznámime veľké prekvapenie. Bude to jedinečné predstavenie zo zahraničia, ktoré zatiaľ ešte nebolo možné vidieť na Slovensku. Nápadov máme veľa, ale ich realizácia   nezáleží iba na nás, preto sa snažíme aktualizovať a zverejňovať program priebežne, nie je možné oznámiť finálny program niekoľko mesiacov pred FESTÍKom. Už dnes vieme  okrem hudobného programu odporučiť napríklad: Panta Rhei knižnú a kreatívnu zónu, “ihrysko“ so spoločenskými hrami, pravidlá cestnej premávky našim najmenším ozrejmia strážnici zo seriálu STOJ POZOR CHOĎ, do pozornosti dávame aj hracie zóny, autogramiády hercov z obľúbených seriálov Naši a Prázdniny, rôzne oddychové zóny, nákupnú zónu a ďalšie atrakcie.

Ktoré športové aktivity si budú môcť návštevníci vyskúšať a aj prezradíte mená športovcov, ktorí sa osobne zúčastnia Festíku?
Tento ročník sme sa rozhodli viac podporiť športové aktivity a vyžitie pre celú rodinu s Wannado Sports Slovakia a vytvoríme tak na FESTÍKu festival športu o rozlohe až 4.000m2! Z najzaujímavejších aktivít spomeniem aspoň niekoľko: nafukovacia adrenalínová prekážková dráha pre celú rodinu, závody na odrážadlách, baseball, lacross, americký futbal, škola breaku, Titan Gym, hádzaná, hokej a ďalšie. Všetko bude zabezpečené spoločne s lokálnymi centrami a športoviskami prevádzkujúcimi tieto športy.

Čo sa týka športovcov, ktorí nás prídu podporiť – ich mená budeme oznamovať priebežne, zatiaľ je to tajomstvo.

Súčasťou programu budú aj hudobné vystúpenia, na koho sa hlavne deti môžu tešiť?
Deti sa môžu tešiť na svojich obľúbených interpretov ako je Spievankovo, Miro Jaroš, Smejko a Tanculienka, Paci Pac, Síček Hugo s kamarátmi, ale aj Šašo Fifo a Vierka, Notový Danny, Čumpelovci, Dúhalka a mnohí ďalší. Pre starších návštevníkov vystúpi Majk Spirit a pripravujeme už spomínané prekvapenie – viac informácií zverejníme už čoskoro, návštevníkom odporúčame sledovať nás pravidelne.

Podľa čoho ste zostavovali kultúrny program a vyberali účinkujúcich?
Program sme zostavovali najmä podľa preferencií našej cieľovej skupiny – stavili sme na osvedčené stálice, ale snažíme sa zároveň podporiť aj nové talenty. V detskej sfére vzniká neustále množstvo zaujímavých noviniek, čomu sa veľmi tešíme hlavne kvôli generácii našich detí. Snažíme sa byť v obraze a ponúknuť našim návštevníkom nielen nové trendy, ale hlavne hodnotné vystúpenia. Veľkou pomocou je pre nás náš trojročný syn, ktorý od narodenia miluje hudbu a dnes už aj podľa jeho reakcií dokážeme prehodnotiť, čo by mohlo byť pre deti zaujímavé.

Ako sa môžu zapojiť do aktivít rodičia a od koľkých rokov sa odporúča priniesť deti na Festík?
Rodičia, okrem sprevádzania detí, môžu využiť rôzne aktivity, kde sa môže zapojiť celá rodina. V rámci športovej zóny Wannado môžu napríklad spoločne so svojimi deťmi súťažiť v rôznych športových disciplínach.

V dnešnej dobe trávime s deťmi menej aktívneho a skôr viac pasívneho času – vidím to sama na sebe. Kým sa moje dieťa hrá, ja sedím vedľa neho a zároveň pracujem. Snažíme sa robiť všetko, stíhať množstvo úloh a pritom prichádzame o vzácny čas s našimi deťmi. Preto by sme chceli čo najviac podporiť myšlienku rodinného festivalu a program sa snažíme zostaviť tak, aby sme oslovili a zapojili všetkých členov rodiny, nech je FESTÍK príjemným rodinným zážitkom. Vekové minimum pre aktívne zapojenie sa detí by malo byť zhruba od dvoch rokov, ale samozrejme sme otvorení aj mladším návštevníkom.

Čo by ste na záver odporučili návštevníkov Festíku?
Ak si môžem dovoliť dať odporúčanie, bolo by to to, aby dospelí nezabúdali, že dieťaťu sa je potrebné priblížiť a pozerať sa na svet jeho očami.

Skúsme sa častejšie zastaviť a vymaniť zo všetkých povinností a to-do-listov, skloniť sa k dieťaťu a pozorovať čo a prečo naše deti robia, ako sa správajú k sebe, ostatným, zvieratkám, k prírode, k veciam, ako sa vyjadrujú.. Nájdime si ten čas, objavme v sebe opätovne zabudnutú hravosť, vnímajme svet ako deti a tým pochopíme naše deti najlepšie. Zažívajme pekné okamihy, tešme sa, precíťme spoločne radosť ako deti a ukážme im, že život je krajší s úsmevom na tvári.

Zdroj: Anna Olvecká