KASOZI CHARLES – módny návrhár z Ugandy

Vancouver Fashion Week Spring/ Summer 2013 j e síce už za nami. Bol úspešný a úchvatný, čo sme vám  priblížili. Postupne vám  na našej stránke odprezentujeme, niekoľkých návrhárov, aby ste si vedeli urobiť obraz, ako sa vyvíja móda v iných krajinách. Dnes to bude KASOZI CHARLES z Ugandy.

Čo bolo hlavným motívom a impulzom pre tohoročnú kolekciu, kde ste hľadali inšpiráciu?

Vždy ma inšpiruje spoločnosť kde žijem. Zbožňujem počúvať príbehy mojich priateľov  a známych a  tieto príbehy, nejakým spôsobom  aplikujem do módy. Napríklad teraz máme v krajine ekonimickú krízu a život sa môže zdať drahý, najmä pre bežných ľudí. Toto ma  inšpirovalo a  vymyslel som modely, aby  neboli vysoké náklady na materiály, ktoré používam pre svoje outfity, ale aby som stále tvoril kvalitné módne kúsky za úžasné ceny.

 

Aké máte plány a sny, kam sa chcete dopracovať?

Rád by som vytvoril  medzinárodný trend. Mojím snom je predstaviť štýl, ktorý by oslavoval to odkiaľ som a ktorý by bol nasledovaný na globálnej škále. Teším sa na deň, keď budem mať  môj vlastný módny dom v Ugande, kde budeme vyrábať podľa mojich návrhov. Rovnako sa teším  na to, keď budem pokračovať v učení mladých dizajnérov, s ktorými sa budem môcť podeliť o moje príbehy a skúsenosti.

 

Čo odporúčate začínajúcim módnym návrhárom?

Odporúčam im, aby si vytvorili vlastné štýly, nie aby kopírovali, pretože verím, že Boh nám dal každému schopnosť byť odlišní.  A tiež by som ich povzbudil, aby skúmali vlastnú vášeň a využili ju k svojej práci.

 

Aké materiály používate a čo vás hlavne inšpiruje?

Používam najmä materiály, ktoré viacerí dizajnéri odmietli, čo vlastne robí moju módu odlišnou. No stále tvorím dizajny, ktoré sú moderné a zároveň majú v sebe niečo pôvodné, tuzemské s premostením príbehov našich dedín. U nás stále rastie urbanizácia a zároveň sa rozširuje módny priemysel. Mojím podpisom je vycibrený štýl s recyklovanými, prírodnými, organickými a pôvodnými materiálmi.

 

Ktorá farba je vaša obľúbená?

Veľa čiernej. Hoci nemám nejaký dôvod, možno je to tým, že milujem moju vlastnú černotu, ako mladý Afričan 🙂 . Takže čierna, asi 75% môjho šatníku je čiernej.

 

Čo vám pomohlo v presadení sa v tomto náročnom odvetví ?

Neviem, myslím, že je to vôľa Božia, pretože všetky zdroje ako internet a časopisy sú veľmi drahé, alebo ťažko prístupné v Ugande. Vždy som čital staré časopisy a snažil sa odhadnúť trend, resp. čo môže byť potencionálne „IN“. Vždy som bol nadšený, keď som mal možnosť pozrieť si najnovšie vydanie časopisu Vogue, alebo iných módnych časopisov, ku ktorým som sa dostal cez kamarátov, ktorí cestovali do zahraničia. Takže naozaj, kde je inšpirácia, tam je kreativita.

 

Afrika a jej farebnosť sa nesú celou vašou krásnou kolekciou tá inšpirácia je veľká…

Vždy objavujem svoje vlastné nové vzory, pretože neustále túžim obnovovať a zároveň chcem prinášať zmeny do módneho priemyslu, najmä tu v Ugande. A vždy očakávam zmysel a jedinečnosť u  každého jedného vzoru, ktorý vyprodukujem.

 

KASOZI CHARLES

Značka: Kas Wear

Pôvod: Uganda, Kampala

Názov kolekcie: Urban Indigenous

https://www.dropbox.com/sh/gjm1s7v4egecefw/KffbZz0H3c/Day2_Sept20_VFW_SS_2013/Kas_Wear