K 130. výročiu narodenia kráľa komikov Vlastu Buriana vychádza audiokniha ŽIVOT ZA SMÍCH

V piatok 9. apríla uplynie 130 rokov od narodenia slávneho komika Vlastu Buriana a zároveň si tento rok  pripomíname 90 rokov od vzniku pražskej scény v Jungmannovej ulici, kde ako prvé pôsobilo Divadlo Vlastu Buriana. Dnes tu, v Pasáži Vlastu Buriana, nájdeme divadlo Komedie, ktoré je súčasťou Městských divadel pražských. Pri príležitosti týchto výročí vydáva Supraphon audioknihu Vlasta Burian – Život za smích.

 

Oceňovaná kniha Vlasta Burian – Život za smích filmového historika, publicistu, scenáristu a pedagóga Pavla Taussiga sa dočkala svojej audiopodoby. Taussig sa v nej venuje nielen obdobiu vrcholnej slávy Vlastu Buriana, ale tiež jeho krutému pádu z výšin po roku 1945, kedy zahanbený a zatracovaný bývalý kráľ komikov pôsobil ako pomocná sila v krkonošskej horskej chalupe. V texte sa pracuje s množstvom listov pamätníkov nielen tohto povojnového zavrhnutia. Citované listy a spomienky prinášajú tiež nové poznatky o správaní a činnosti Vlastu Buriana počas okupácie.

V novej nahrávke, ktorú vydáva Supraphon, nás rozporuplným životom prvorepublikovej hviezdy sprevádza hlas herca Radúza Máchu a spomínané dobové listy načítali Václav Jílek a Vladana Brouková. „Keď som ešte ako dieťa občas sledoval filmy pre pamätníkov, vždy som na Vlastovi Burianovi najviac obdivoval ten jeho ,zápal do hry‘ a prívaly energie, ktorá z neho priam sršala. Pôsobil na mňa ako také dospelé dieťa, ktoré to všetko úprimne veľmi baví, bez zábran a ostychu pred čímkoľvek. V týchto filmoch pre mňa bol vždy úplnym zjavením a v dobrom slova zmysle až niekým z iného vesmíru, vďaka komu sa ten čiernobielo uhladený filmový svet zrazu stával farebnejším. Myslím, že v súčasnej dobe by Vlasta Burian robil geniálne stand-upy a ľudia by ho opäť milovali,“ uvažuje Radúz Mácha.

V bonusovej časti audioknihy máme možnosť vypočuť si 46 výstupov, piesní a skečov Vlastu Buriana tak, ako zostali zachované na gramoplatniach Ultraphonu a Supraphonu z rokov 1923 až 1957. Unikátne sa tak ponúka príležitosť vypočuť si vulkanickú činorodosť hviezdneho komika z 30. rokov a porovnať ju so zlomeným zrazeným umelcom z 50. rokov.

„Audioknihu o Vlastovi Burianovi vydávame v supraphonskej edícii, v ktorej už vyšli 3 tituly spomienok prvorepublikových hviezd: Případ Lída Baarová; Adina Mandlová vzpomíná a Život v rytmu swingu Jiřího Traxlera. V audioknihe Život za smích dostane poslucháč maximum informácií o strmom vzostupe obľuby Vlastu Buriana a zároveň si bude môcť vychutnať genialitu i zvláštnosti jeho autentických nahrávok. Pochopí tak lepšie tajomstvo jeho podmanivého kúzla, ktorým si získaval obecenstvo, a o to viac potom prežije strašnú zmenu nálady povojnovej spoločnosti, keď sa k nemu náhle obrátila chrbtom,“ uviedla producenta audioknihy Naďa Dvorská.

Audioknihu Vlasta Burian – Život za smích vydáva Supraphon 1. apríla 2021 na CD-MP3 i v digitálnych formátoch (Celkový čas nahrávok je 6:51 hodín).

TEASER: https://youtu.be/E5C1OJQS4cc

Ukážky z audioknihy na Supraphonline: www.supraphonline.cz/album/616631-taussig-vlasta-burian-zivot-za-smich

Zdroj: Adriana Č.